Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 5. 03. 2023

2. postna nedelja (XXXVIII, leto A, 5. 3. 2023)

Uvodnik


"Ta je moj ljubljeni Sin, nad katerim imam veselje; njega poslušajte!" beremo v današnjem evangeliju po Mateju. Ob tem se nam zastavlja vprašanje, v kolikšni meri kristjani poslušamo Sina - Jezusa Kristusa oziroma živimo po njegovih besedah. Namesto o delih Ljubezni vsak dan slišimo o nasilju, vojnah, sporih, umorih in drugih grozodejstvih. Ob tem se pogosto vprašamo, zakaj Bog dopušča vojne, lakoto, nasilje. V celoti si ne znamo zadovoljivo odgovoriti na ta vprašanja. Bog je dopustil tudi mučenje in bičanje ljubljenega Sina, ki mu ni odvzel niti križa. Prav na ta način pa nam je pokazal Ljubezen do konca in da naša pot in odrešitev nista v vračanju udarcev ali sovraštvu, ampak v odpuščanju in drugačnem odzivu, kot ga svet pričakuje.

Zakaj pošiljamo Ukrajini orožje? Ali bi bilo bolje, da Ukrajinci nastavijo še drugo lice? Zagotovo je naša dolžnost, da napadenim in trpečim pomagamo nositi križ. Pošiljamo jim humanitarno pomoč ter tako obrišemo krvavi pot z njihovih obrazov. Z našo pomočjo bodo, upajmo, zdržali in premagali napadalce, ki si želijo prisvojiti njihovo domovino in imeti neskončno oblast nad njimi. Poslušati Kristusa tudi pomeni, da s svojim življenjem po najboljših močeh uresničujemo Kristusovo naročilo, da se ljubimo med seboj. Apostol Pavel pravi v drugem pismu Timoteju: "Dragi Timótej, z menoj tŕpi za evangelij, oprt na Božjo moč." Življenje po evangeliju še zdaleč ni samo trpljenje, ampak predvsem veselje, da imamo Luč, ki nam kaže pot in nam daje moč v vseh življenjskih preizkušnjah.

Milka

 

Obvestila


Danes, 5. marec, obhajamo 2. postno nedeljo.

  • Ob 15. uri bomo molili križev pot pri ŽMB na Hribcah.

Jutri, v ponedeljek, 6. marca, ob 19h postno predavanja g. Bogdana Dolenca z naslovom: Zakaj Bog dopušča zlo in trpljenje? Kako se kristjan bojuje proti temnim silam? Ta tema je vedno aktualna za nas kristjane zato lepo vabljeni k poslušanju in potem tudi k pogovoru. Še posebno vabljeni starši in botri birmancev in starši naših prvoobhajancev. Seveda pa vabljeni tudi vsi ostali.

V soboto, 11. marca, ob 8. uri ste za čiščenje župnijske cerkve na vrsti farani Češnjic.

Poletni tedni v Taizeju za mlade: 2. do 9. julij in 20. do 27. avgust. Prijavnice in druge informacije lahko dobite na spletni strani Katoliške mladine. Ob tem pa že informacija, da bo v Ljubljani potekalo evropsko molitveno srečanje ob 28. decembra 2023 do 1. januarja. 2024. Vsekakor se bomo na ta dogodek na različne načine pripravljali.

Škofijski urad za laike vabi na srečanje članov žps in pastoralnih sodelavcev (ključarji, krasilci, bralci, izredni delivci obhajila, čistilci…), ki bo v soboto, 18. marca, v Zavodu sv. Stanislava od 9h do 13h (skupno kosilo ni obvezno).

V nedeljo, 12. marca, bo dekanijski križev pot za mlade. Zberemo se ob 15h v Podstrani. Vabljeni vsi mladi naše župnije: starejši ministranti, skavtski voditelji in klanovci, mladinska in študentska skupina in ostali. Po molitvi bo še kratko družabno srečanje v Domu duhovnih vaj na Mohorju.

Še naprej vabljeni k molitvi križevega pota ob petkih in nedeljah. Vabljeni birmanci in prvoobhajanci in starši.

* * * * * * * * * * *

Meni pa Bog ne daj, da bi se hvalil, razen s križem našega Gospoda Jezusa Kristusa, po katerem je bil svet križan zame, jaz pa svetu. (Gal 6, 14)

Križ je realnost našega življenja. Ne moremo mu uiti. Vedno znova se srečujemo s trpljenjem, tako z lastnim kot s trpljenjem drugih. Sprašujemo se, zakaj Bog dopušča trpljenje. Nas je res zapustil? Kaj pa, če smo ga mi zapustili? Živimo namreč v svetu, iz katerega je Bog izgnan. Človek je postal samozadosten, Bog je nekje tam daleč. In celo takrat, ko trpimo, je Bog kriv za naše trpljenje, zato ga še bolj izganjamo.

A Jezusovemu usmiljenemu pogledu ne moremo uiti. Ko se srečamo z Ljubeznijo, ne moremo ostati brezbrižni oz. "nevtralnosti". Potrebna je odločitev. Ni nam potrebno drugega kot sprejeti Ljubezen. Ljubezen, ki je šla na križ, da bi je bili lahko deležni.

Jezus, tukaj sem. S teboj želim nositi križ. Želim hoditi za teboj. Šele ko grem za teboj, moj križ postane lahek. Kajti ti si na svoj križ vzel vse naše rane, bolezni, grehe.

 

Svete maše in mašni nameni v prihodnjem tednu


 

6

PONEDELJEK

Fridolin, opat
Koleta (Nika), redovnica
Marcijan, mučenec

M 17.30 Rožni venec za družine
M 18.00 + Ivanka in Ana Grilj
+ Cesarjevi (Drtija)
M 19.00 Postno predavanje

7

TOREK

Perpetua in Felicita, mučenki
Pavel, škof
Terezija Redi, redovnica

M 17.30 Rožni venec za mir v Ukrajini
M 18.00 Za zdravje in za blagoslov v zakonu
+ Starši Zupan: Marija in Janko

8

SREDA

Janez od Boga, red. ust.
Beata (Blaženka), mučenk
Vincencij Kadlubek, škof

M 8.00 V dober namen

9

ČETRTEK

Frančiška Rimska, redovnica
Bruno Kverfurtski, škof, muč.
Pacijan, škof

M 18.00 + Uroš in + Peterkovi
+ Jakob Knez (Podgorica pri Pečah)

10

PETEK

+ 40 mučencev iz Armenije
Makarij Jeruzalemski, škof
Simplicij, papež

Podstran 17.00 Križev pot k sv. Mohorju
Sv. Mo. 18.00 + Višnja in Janez Javoršek
+ Angela Gotar
+ Jože, Jožefa in Franc Učakar
župnišče 19.30 Mladinsko srečanje

11

SOBOTA

Benedikt, škof
Sofronij, škof
Konštantin, spokornik, muč.

M 8.00 Čiščenje cerkve: Češnjice
M 18.00 + Anton Orehek, obl. (Češnjice)
+ Janez, obl. in Urbanijevi
+ Marjan Ribič, obl. (Dešen)
+ Ivanka in Franc Vehovec (Zalog)

12

NEDELJA

3. postna nedelja
Inocenc I., papež
Alojzij Orione, duhovnik
gregorjevo

M 7.00 Za prebivalce naše župnije
M 10.00 + Angela Trdin, obl.
+ Janez in starši Osolnik
+ Ivanka in Vinko Per
ŽMB 15.00 Križev pot
Podstran 15.00 Križev pot za mlade k sv. Mohorju

M - Moravče, Sv. A. - Sv. Andrej, MKA - Marija Kraljica angelov, Sv. Mi. - Sv. Miklavž, Sv. Mo. - Sv. Mohor in Fortunat, Sv. Š. - Sv. Štefan, Sv. V. - Sv. Valentin, ŽMB - Žalostna Mati Božja

 

Zadnja stran


KDO SO STALNI DIAKONI?

Diakon je "Kristusov služabnik" (Gal 1,10). Upodabljajo Kristusa, ki je prišel, "ne da bi mu služili, temveč, da bi on služil drugim" (Mr 10,45). Ni na pol duhovnik. Posvečen je za uboge, za jetnike, za bolne, žalostne ter osamljene. Zato gre tja, kamor duhovniki ne morejo priti. Njegova naloga je, da bi bil nekak tolmač potreb in želj krščanskih občestev in si prizadeva, da bi evangeljsko sporočilo doseglo vse. Zato pravi papež Frančišek, da so stalni diakoni "ljudje na pragu med ulico in svetiščem". Na ulici opravljajo svoje temeljno poslanstvo, da okrog sebe zbirajo osamljene, izgubljene in malodušne. Ob nedeljah in praznikih pa strežejo duhovniku pri maši, ker so k evharistični mizi pripeljali svoje uboge, bolne in pomoči potrebne. Ko namreč ti reveži gledajo diakona, kako streže duhovniku pri maši, razumejo, da diakon ni samo dober človek, ki se razdaja zanje, ampak je "Božji mož", ker od Boga prejema moč za nesebično poslanstvo ljubezni.

Za službo stalnega diakona se danes odločajo predvsem poročeni možje, ki so preizkušeni v veri in na dobrem glasu (viri probati). Za diakonsko posvečenje je potrebna primerna vzgoja, študij teologije in privolitev žene. Brez soglasja žene nihče, ki je poročen, ne more postati stalni diakon. Zato so v pripravo diakonov vedno vključene tudi žene in vsa družina. Če žena podpira moža in če otroci podpirajo očeta, se v družini lahko veselijo diakonskega poklica. Kandidati se vzgajajo v ljubezni do Cerkve, sinovske vdanosti rimskemu papežu in prijateljstvu do škofov in duhovnikov. Poleg tega se vadijo v krepostih, ki so cenjene med ljudmi in se izobražujejo, da si pridobijo potrebno usposobljenost ter človeško in duhovno zrelost. Stalni diakon je poklican v služenje in po zakramentalni milosti posvečenja prejme službo v Cerkvi.

pripravlja Lojze Štefan