Cerkev svetega Miklavža

Cerkev Sv. Miklavža na Vrhu nad Savo je podružnična cerkev župnije Moravče.

Po ustnem izročilu naj bi jo v drugi polovici 15. stoletja zgradili brodarji na reki Savi. Ti so bili prepričani, da sem jim ne more zgoditi nesreča, dokler vidijo cerkev Sv. Miklavža. Cerkev so imenovali tudi Čuvar zgornje Save.

V cerkvi so poleg daritvenega še trije oltarji:

• veliki oltar sv. Miklavža je z lesenim nastavkom na starejši zidani mizi. V tronu je kip sv. Nikolaja, ob njem sta kipa sv. Ambroža in sv. Avguština, na zunanji strani stebrov pa sv. Jožef z golobčki in sv. evangelist Luka;
  • oltar sv. Lucije z baročno sliko sv. Lucije ter kipoma sv. Neže in sv. Katarine;
  • oltar Nedolžnih otročičev s sliko pokola nedolžnih otrok ter kipoma sv. Mihaela in sv. Luka (leta 1970 ukraden).

Stene v ladji so poslikane s freskami iz leta 1440 in prikazujejo poklon sv. Treh Kraljev, križanje in polaganje Kristusa v grob.

Svete maše v cerkvi svetega Miklavža

• 1. postna nedelja ob 16. uri,
  • Velikonočni ponedeljek ob 10. uri,
  • 1. maj, sv. Jožef delavec ob 10. uri,
  • sreda po 7. velikonočni nedelji ob 18. uri (za blagoslov in varstvo),
  • nedelja po prazniku rojstva Janeza Krstnika ob 16. uri,
  • nedelja po godu sv. Jerneja ob 10. uri,
  • na god sv. Miklavža ob 17. uri,
  • na nedeljo po godu sv. Miklavža ob 10. uri
  • ostale sv. maše so po dogovoru z župnikom.

Po sv. maši na nedeljo po godu Sv. Miklavža je miklavževanje - obdaritev otrok po zgledu sv. Nikolaja, ki je rad skrivaj obdaroval otroke, uboge in pomoči potrebne.

Kontakt

Za dodatne informacije se oglasite v župnišču župnije Moravče, Trg svobode 14, ali pokličite na telefon 01/723 10 55.