Cerkev svetega Andreja

Cerkev svetega Andreja je podružnična cerkev župnije Moravče.

Od nekdanje gotske cerkve iz 15. stoletja je ohranjen prezbiterij. Barokiziranemu prezbiteriju so v poznem baroku (1837) dodali ladjo v obliki rotunde s kupolo in pravokotni podaljšek za kor in glavni vhod.

V prezbiteriju so ohranjene freske iz časa gotike. Na severni steni prikazujejo življenje Božje Matere Marije, na južni pa življenje sv. Martina in sv. Miklavža ter obraze apostolov.

Cerkev ima poleg daritvenega še tri oltarje:

• glavni oltar s sliko sv. Andreja, ki jo je naslikal slikar Leopold Layer in kipoma sv. Davida, kralja, in sv. Janeza Krstnika;
  • stranski oltar sv. Klemena s kipom sv. Klemena, papeža, v sredini ter s kipoma sv. Petra in sv. Pavla ob strani;
  • stranski oltar sv. Frančiška s kipom sv. Frančiška v sredini ter s kipoma sv. Agate in sv. Barbare ob strani.

Stranska oltarja sta delo rezbarja Andreja Rovška iz Gaberja pod Limbarsko goro.

V cerkvi je križev pot, ki nosi na XIV. postaji podpis C. Götzel.

Svete maše v cerkvi svetega Andreja

• 3. postna nedelja ob 16. uri,
  • 3. velikonočna nedelja ob 16. uri,
  • ponedeljek po 6. velikonočni nedelji po prošnji procesiji iz Krašc ob 18.30,
  • prva nedelja v avgustu ob 10. uri,
  • 30. november, god sv. Andreja, ob 18. uri,
  • nedelja po godu sv. Andreja ob 16. uri,
  • ostale sv. maše so po dogovoru z župnikom.

V cerkvi svetega Andreja vsako leto na Dan samostojnosti in enotnosti 26. decembra ob 16h poteka božični koncert Komornega zbora Limbar.

Kontakt

Za dodatne informacije se oglasite v župnišču župnije Moravče, Trg svobode 14, ali pokličite na telefon: 01/723 10 55.