Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 10. 04. 2022

Cvetna nedelja (XXXVII, leto C, 10. 4. 2022)

Uvodnik


Letošnja cvetna nedelja nas nehote spomni na zadnji dve leti, ko smo pred televizijskimi ekrani sami blagoslavljali zelenje in praznovali Jezusov slovesni vhod v Jeruzalem odmaknjeni od cerkvenega praga. Letos imamo možnost drugačnega, bolj tradicionalnega praznovanja cvetne nedelje. Ali to pomeni tudi bolj doživeto praznovanje, je odvisno od vsakega posameznika. Zadnji dnevi postnega časa znajo biti polni hitenja in opravkov, da bi bili velikonočni prazniki čim bolj doživeti. Z lahkoto zapademo v živčne priprave na največji krščanski praznik, a smo kljub temu daleč od prazničnega vzdušja. Kako najti pravo ravnovesje med duhovno in zunanjo pripravo na praznik? Tudi sama se vsako leto znova sprašujem isto vprašanje in pridem do iste zagate. Zavestno si moram postaviti prioritete – kaj je nujno, kaj lahko počaka. Vsekakor je sveta spoved tista, ki spada pod "rubriko" nujno, čeprav se nam včasih pospravljena hiša zdi bolj pomembna kot pospravljena duša. K nujnim "opravkom" spadajo tudi obredi svetega tridnevja, ki nam s svojim globokim sporočilom vsak dan posebej odkrivajo skrivnosti prihajajoče velike noči. Čeprav se mi vsako leto zdi, da je toliko stvari, ki bi jih lahko bolje naredila, poskušam zaupati, da Bog pozna moje nepopolnosti in da ve za moja prizadevanja. Blagoslovljen veliki teden želim!

Katarina

 

Obvestila


Danes, 10. april, obhajamo Cvetno nedeljo.

  • V župnijski cerkvi bo spovedovanje od 6.30 do 12. ure in popoldne od 15. do 17.30 ure.
  • Ob 10. uri bo blagoslov zelenja pri poslovilni vežici na pokopališču.
  • Ob 15. uri bo molitev križevega pota v župnijski cerkvi.

Vstopamo v veliki teden, ki doseže vrhunec z obhajanjem velikonočnega Tridnevja.

V ponedeljek, torek in sredo bova z diakonom obiskovala starejše in bolne po domovih.

V sredo, 13 aprila ob 16.30 ste za čiščenje župnijske cerkve na vrsti farani Katarije, Dešna, Hriba in Prekra.

Vaje za ministrante bodo v četrtek  in v petek ob 18h, v soboto pa ob 18.45h!

Verouka v tem tednu ne bo! Po Veliki noči pa so velikonočne počitnice. Za birmance je obisk velikonočnega Tridnevja obvezen.

Veroučenci skupaj s starši vabljeni k obisku obredov Velikega tedna: svete maše v četrtek, križevega pota na veliki petek ob 15h, blagoslov ognja, jedil, k obisku Božjega groba, k vigilijo ...

V četrtek, 14. aprila bo ob 9h v ljubljanski stolnici krizmena maša. Pri tej sveti maši se zberejo duhovniki (škofijski in redovniki) ob svojem škofu in se skupaj zahvalijo za dar službenega duhovništva, ki so ga prejeli. Škof pa med sveto mašo blagoslovi: bolniško, krstno in krizmeno olje, ki ga duhovniki uporabljajo pri podeljevanju zakramentov.

V četrtek po sveti maši molitev za duhovne poklice, v petek po obredih molitev  rožnega venca.

Blagoslov ognja na veliko soboto zjutraj bo ob 6.30h, nato sledijo blagoslovi velikonočnih jedil po razporedu, kot je bilo pred "korono". V cerkvi je molitveno bdenje ob grobu in češčenje. Od 9. do 12. ure bo priložnost za spoved, med nami bo p. Andrej Benda. Vendar, ne čakajte na to zadnjo možnost. Zvečer bo vigilija ob 20h. S seboj prinesite sveče, ki jih boste prižgali ob velikonočni sveči.

Vstajenjska procesija na Veliko noč bo ob 6.30h (če bo dež, procesije ne bo). Popoldne pa lepo vabljeni tudi k bogoslužju na Hribce, kjer bo zaobljubljena protipotresna molitev skupaj z župnijo Vrhpolje. V procesiji bomo šli na Hribce ob 14.30h izpred župnijske cerkve.

Oblate za velikonočni zajtrk lahko dobite pri g. Cirilu Vrečarju, Detelova ulica 1 in pri ge. Ivanki Prašnikar, Čebulovna 9.

BIRMANCI: Birmanski izpit bo v soboto, 30. aprila ob 8h. Vrstni red je po abecedi.

* * * * * * * * * * * * * * * * *

"Se vama ne zdi, da preveč divjata?" ustavi policist dva kaplana.
"Nič ne skrbite, saj je z nama Bog," se branita.
"Kaj!? Trije na motorju! To bo še višja kazen," se razburi policist. =)

 

Svete maše in mašni nameni v prihodnjem tednu


 

11

PONEDELJEK

Stanislav, škof, mučenec
Gema (Biserka) Galgani,devica
Helena Guerra, red. ustanovitelj

M 18.30 Rožni venec za družine
M 19.00 + Polda Mrčun, obl.
+ Karol Gibičar

12

TOREK

Zenon Veronski, škof
Julij I., papež
Alferij, opat

M 18.30 Rožni venec za mir v Ukrajini
M 19.00 + Marija in Stane Ulčakar
+ Janez Grilj, 8.dan

13

SREDA

Martin I., papež, mučenec
Ida, redovnica
Ursus iz Ravene, škof

M 8.00 Po namenu
M 16.30 Čiščenje cerkve: Katarija, Dešen, Hrib in Prekar

14

ČETRTEK

Veliki četrtek
Lidvina, devica
Tiburcij, Valerian, Maksim, m.

M 18.00 Ministrantske vaje
M 19.00 + Blaž Rugelj
Molitvena ura za duhovne poklice

15

PETEK

++ Veliki petek
Paternij, škof
Helena (Jelica) Alžaška, kneg.

M 15.00 Križev pot
M 18.00 Ministrantske vaje
M 19.00 Obredi velikega petka
Molitev rožnega venca

16

SOBOTA

Velika sobota
Bernardka Lurška, devica
Benedikt Jožef Labre, berač

M 6.30 Blagoslov ognja in vode
M 9.00 - 16.00 češčenje Jezusa v Božjem grobu
spoved od 9. do 12. ure
M 20.00 VELIKONOČNA VIGILIJA
+ Jože Majdič; starši Jemec

17

NEDELJA

VELIKA NOČ
Simon Barsabejski, škof
Robert, opat

M 6.30 Vstajenjska procesija
  7.00 Za prebivalce naše župnije
M 10.00 Za mir v svetu
M 14.30 Protipotresna procesija
ŽMB 15.00 Molitveno bogoslužje

M - Moravče, Sv. A. - Sv. Andrej, MKA - Marija Kraljica angelov, Sv. Mi. - Sv. Miklavž, Sv. Mo. - Sv. Mohor in Fortunat, Sv. Š. - Sv. Štefan, Sv. V. - Sv. Valentin, ŽMB - Žalostna Mati Božja

 

Zadnja stran


IZ ŽUPNIJSKE KRONIKE

Leto 1933 - Moravčani smo molčeči ljudje in v svojih zadevah zlasti po časopisju ne govorimo radi. Ne dolgo tega smo brali v "Domoljubu", v katerem pisec zelo pohvali vneto in živahno udejstvovanje moravške mladine, zlasti fantov. Pohvala je vseskozi zaslužena in prav bi bilo, ako bi to mladostno in svežo fantovsko zavest in zavednost, vzele za zgled tudi nekatere tako imenovane stare korenine.

V predzadnji številki "Domovine" n. pr. sanja poročevalec iz moravške doline med drugim tudi o neki koračnici, kjer naj bi se snovale razne vesti, ki se od časa do časa širijo med ljudmi. Da mu je ne bo treba predolgo iskati, mu kar mi povemo, naj jo sledi pri senzacij željnih ljudeh, ki bi od veselja poskakovali, ako bi se pripetil samo eden od mnogih primerov, kakršne dopisnik v svojem listu našteva. O tem nas potrjujejo ravno najnovejši dogodki. Je pa v Moravčah še druga, kar dobro poznana kovačnica, v kateri se kujejo razna podtikanji, sumničenja in ovadbe na račun nekaterih neljubih oseb, ni jim pa pri tem do resnice in pravice.

Laž je pač najbolj poceni in najbolj prikladno orožje v boju zoper bližnjega! Je pa to orožje tudi na vso moč ogabno in nizkotno. Kot naravno posledico takega postopanja moremo smatrati tudi precej razpaslo navado postajanj in prisluškovanja pod okni.

V tolažbo nam je zavest, da se postavljajo v tako nizkotno službo le duševno zelo, zelo majhni ljudje.

Kako pa z našim občinskim gospodarstvom? Radi pobijanja krize menda se je sklenilo, da se v bodoče ne daje organistu nobena bira več. Radi lažjega umevanja pripominjamo, da je organistova bira pri nas prostovoljna.

Ljudje ali niso hoteli ali niso razumeli tega sklepa, zanj se sploh niso zmenili, češ čez svojo lastnino smo za enkrat še sami gospodarji.

Domoljub, 12.4.1933

pripravlja Leon Lavrič