Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 31. 01. 2021

4. nedelja med letom (XXXVI, leto B, 31. 1. 2021)

Uvodnik


Posebnost Markovega evangelija je 'mesijanska skrivnost'. Jezus namreč ne želi, da bi se na človeški način razvedelo, da je On Kristus, Božji Sin. Toda vseeno slišimo, da se glas o Njem širi po vsej pokrajini. A kakšen je ta glas, ki se širi vse do nas? Velikokrat gre za besede vzhičenja ali navdušenja, a verjetno še večkrat za izraze zaničevanja.

Ljudje namreč ne razumemo Boga in njegove oblasti. Za človeka oblast pomeni nadvlado, (naravno) moč in slavo. Pri Bogu pa je oblast ponižnost, služenje in ljubezen. Božja oblast pomeni popolno ljubezen, ki se je pokazala v tem, da se je za nas žrtvoval na križu. Ta daritev se nekrvavo ponavzočuje pri vsaki sveti maši. Jezus Kristus tako tudi danes biva med nami, na zares poseben način pod podobama Kruha in Vina. Pravimo, da je njegova navzočnost resnična (ni zgolj simbol), stvarna (ni odvisna od naših misli, čustev ali vere) in substancialna (bistvo kruha in vina se spremeni v bistvo Kristusovega telesa in krvi). Primerjamo jo lahko z navzočnostjo duše v telesu. Duša namreč ne biva deloma v glavi, deloma v rokah, ampak je vsa navzoča v celotnem telesu kot tudi v vsakem izmed posameznih udov. Podobno je pri evharistiji. Ko duhovnik razlomi Sveto Hostijo, je v vsakem izmed njenih delov navzoč ves Kristus, kot je bil navzoč v nerazlomljeni Hostiji.

Sodobnemu človeku se to lahko zdi nerazumljivo, podobno kot mnogi Judje niso mogli dojeti, kaj pomeni Božja oblast. Oboje namreč presega naravne človeške zmožnosti in ostaja 'mysterium fidei'.

Marko Dolinar

 

Obvestila


Danes, 31. januarja, obhajamo 4. nedeljo med letom.

Jutri, v ponedeljek goduje Brigita Irska, opatinja; v torek obhajamo praznik Jezusovo darovanje ali svečnica; v sredo je god Blaža, škofa in mučenca; v četrtek se spominjamo Oskarja, škofa; v petek goduje Agata, devica in mučenka; v soboto je god Pavla Mikija, duhovnika in drugih japonskih mučencev; danes teden je 5. nedelja med letom. Vsem, ki v tem tednu praznujete godovni dan iskrene čestitke.

V torek, na praznik svečnico bosta sveti maši ob 8. in ob 18. uri. Pri obeh mašah bo blagoslov sveč. Sveče boste lahko dobili na mizi pri glavnem vhodu. Priporočljiv dar oddajte v škatlo. Po starodavni navadi se po tem prazniku pospravijo jaslice. Pri sveti maši se spominjamo dogodka Jezusovega darovanja v templju. Za vsakega prvorojenca so morali starši darovati in "odkupiti" otroka. Po starodavnem prepričanju Judov vse pripada Bogu, še posebej prvorojenci; pa tudi pri živalih in pridelkih polja. Mojzesova postava je natančno predvidevala, kako naj človek ravna in daruje tudi za potrebe templja in duhovnikov. Seveda pa je bil to dogodek, ki so ga pobožni Judje obhajali tudi kot duhovno daritev in predanost Bogu. Njemu vse pripada in zato naj njegov blagoslov spremlja otroka v življenju. Ob Jezusovem darovanju sta bila v templju navzoča tudi starček Simeon in prerokinja Ana. Oba sta v Svetem Duhu prepoznala Jezusa kot Odrešenika sveta in kot Luč vseh narodov. Od tod simbolika luči in svetlobe, ki jo Jezus prinaša vsakemu človeku. Biti z Njim, verovati Vanj pomeni za kristjana tisto zanesljivo luč, ki osvetli zadnji smisel vsega bivanja in življenja. Vem, od kod prihajam in kam grem. Ker smo ustvarjeni od Boga za večno življenje, zato vse življenje in dogodke kristjan presoja pod tem vidikom.

Petek in sobota sta prva v mesecu, zato bomo imeli po maši pobožnost prvega petka in prve sobote. Gre za čaščenje Jezusovega in Marijinega srca, po katerem kristjan prejema posebne milosti. Okrepljen z molitvijo in izročanjem v Marijino varstvo naj bi vsak pogumno in odločno hodil po poti vere. Preizkušnje postanejo na tej poti priložnost, da se še bolj izročam Božji previdnosti in tako pričujem za Božje kraljestvo že tukaj in sedaj.

V preteklem tednu so birmanci opravili "pregled" nalog in učenja za nazaj in prejeli birmanske prijavnice. Čez 14 dni bomo ponovili srečanje.

Prvoobhajanci pa se morajo naučiti vse molitvice na zadnji platnici zvezka. Domače naloge morajo biti narejene do lekcije 11. Naslednji teden bo narejen razpored za srečanje prvoobhajancev in staršev v župnišču. Vsak bo nekaj vprašan iz prvih 11 lekcij in kakšno molitvico.

Vsi veroučni učenci ste tudi lepo povabljeni k sveti maši. Morda si vzamete čas med tednom.

* * * * * * * * * * * * *

Majhen Rom se je pri župniku zanimal, kako je to s cerkvijo. Župnik ga je peljal v cerkev, smel je tudi v zakristijo, kjer je videl tudi ministrantske obleke. Župnik mu je razložil, kdo so ti, ki nosijo obleke, ter tudi, da župniki niso poročeni. Takrat ga je zaskrbelo in je vprašal: "A pa imaš lahko punco?" :)

 

Svete maše in mašni nameni v prihodnjem tednu


 

1

PONEDELJEK

Brigita Irska, opatinja
Viridijana, puščavnica
Sever, škof

M 18.00 Za Božji blagoslov in varstvo v tem letu

2

TOREK

Jezusovo darovanje – svečnica
Simeon in Ana, preroka
Teofan Venard, mučenec
M 8.00 + Francka Cerar (Kanada)
BLAGOSLOV SVEČ
M 18.00 + Judita Urbanija, obl.
BLAGOSLOV SVEČ

3

SREDA

Blaž, škof, mučenec
Sv. Lipucin, škof
b.sl. Janez Gnidovec, škof

M 8.00 V zahvalo za zdravje

4

ČETRTEK

Ansgar (Oskar), škof
Jožef Leoniški, kapucin
Janez de Britto, jezuit, muč.

M 18.00 + Aleš Slapar, obl.
+ Ivanka Volčjak, r. Kosmač, 8. dan (Cleveland)

5

PETEK

Agata, devica, mučenka
Ingenuin (Geno), škof
Albuin, škof – prvi petek

M 18.00 + Mici Planinšek
+ Primož Šinkovec, obl.
POBOŽNOST PRVEGA PETKA

6

SOBOTA

Pavel Miki, duhovnik
Amand (Ljubo), škof
Doroteja, mučenka

M 18.00 + Janez Rovšek, 30. dan in Frančiška
+ Aleš Homar
POBOŽNOST PRVE SOBOTE

7

NEDELJA

5.nedelja med letom
Nivard, redovnik
Rihard, Kralj

M 7.00 Za prebivalce naše župnije
M 10.00 + Milan in Marko Kokalj
+ Jože Cerar, obl.
+ Martin Gorjup (Kovačev), obl.

M - Moravče, Sv. A. - Sv. Andrej, MKA - Marija Kraljica angelov, Sv. Mi. - Sv. Miklavž, Sv. Mo. - Sv. Mohor in Fortunat, Sv. Š. - Sv. Štefan, Sv. V. - Sv. Valentin, ŽMB - Žalostna Mati Božja

 

Zadnja stran


IZ ŽUPNIJSKE KRONIKE

Leto 1924 Dognala se je tudi končna izguba župljanov v svetovni vojski. Na bojnem polju jih je padlo ali tam v bolnišnicah umrlo 61 samskih in 32 oženjenih, skupaj 93. Pogrešanih je še: samskih 34, oženjenih 6, skupaj 40. Doma je umrlo na nasledkih v vojski 11 samskih in 8 oženjenih, skupaj 19. Skupna zguba tedaj 152. Kuge, lakote in vojske, reši nas o Gospod!

Leto 1935 – To leto je bilo do bele nedelje sveto leto, ki se je pričelo na belo nedeljo 1934. Hkrati je bilo to leto priprava na evharistični kongres, ki naj bi se vršil za vso Kraljevino od 28. do 30. junija v Ljubljani. Za pripravo na ta kongres se je osnoval župnijski pripravljalni odbor. Za finančno stran kongresa, se je nabiralo v župniji od družine do družine. Ta zbirka je prinesla 1800 Din, šolska mladina 135 Din, hranilnica in posojilnica 500 Din in dan premagovanja 195 Din. Za duhovno stran priprave smo vršili delo v cerkvi. Po škofovem predpisu smo molili pri božji službi za uspeh kongresa, družine pa so tudi doma molile vsak večer. Postni govori in šmarnice so se vršili za pripravo na  kongres. Posebne vrste priprava pa je bila postavitev evharističnih križev. Prva je bila blagoslovitev križa v Ribčah, druga v Moravčah. Zvečer ob 7ih so bile v cerkvi pete litanije presv. Srca Jezusovega, nato procesija z baklami do križa. Tam je bil govor in blagoslovitev. Vkljub hudi plohi se je zbralo do 1000 vernikov. Kasneje so bili blagoslovljeni križi: na Dolah, Javoršici, na Vrhpolju, na Grmači, Ušenišču, pri Sv. Križu, pri Sv.Trojici, v G. Prekru, v Stegnah, Gornjih Kosezah, na Limbarski gori…

Leon Lavrič