Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 3. 01. 2021

2. nedelja po Božiču (XXXVI, leto B, 3. 1. 2021)

Uvodnik


Katarina

 

Obvestila


Danes, 3. januarja, obhajamo 2. nedeljo po božiču.

V sredo praznujemo Gospodovo razglašenje, svete tri kralje. Po starem krščanskem izročilu so trije modri iskali kraj, kjer se je rodil bodoči kralj, ki bo presegel vse ostale. Rojstvo Božjega Sina so spremljala tudi zunanja naravna in nadnaravna znamenja na nebu in na zemlji. "Zakrito" dogajanje je vedno bolj postajalo znano. Odročni kraj pri majhnem Betlehemu je vedno bolj postajal pomembna tema pogovorov, ugibanj, pričevanj očividcev. Dopolnitev tega pa je bil prav gotovo obisk treh pomembnih – najbrž so bili kralji: Gašper, Miha in Boltežar. Vsekakor jih je gnal pri raziskovanju nebesnih znamenj in pojavov tudi skrivnostni notranji glas. Kot učenjaki in raziskovalci pa so bili zelo ponižni in odprti za nadnaravno sporočilo: med prvimi so počastili Kralja nebes in zemlje.

Tudi mi vsako leto s praznikom, Gospodovega razglašenja, zaključujemo praznovanje božiča. S praznikom želimo izkazati hvaležnost in spoznanje, kako dragocen je za nas Jezus. Čas in svet v katerem živimo je zelo zahteven in po svoje težak. Pa ne samo zaradi koronavirusa, potresov, poplav in drugih različnih tragedij. Gre tudi za zmešnjavo vrednot in kreposti. V ospredju je človekov individualizem, pretirano poudarjanje svoboščin in svoboda govora. Vse to naj bi bilo človeku zagotovljeno, oziroma človek ima izključno pravico do tega. Vrednote kot so: potrpežljivost, obzirnost, razumnost, spoštovanje….. so nemalokrat potisnjene na obrobje. Zato je "razglašenje" mogočnega novorojenega kralja še kako potrebno tudi za ta naš svet danes. Potrebujemo odrešitev, ki ni in ne more biti človeška. Prava rešitev lahko pride samo od Boga, ki je "zaljubljen" v človeka in ga vedno znova odrešuje posledic izvirnega greha od katerega prihajajo vse manjše in večje zablode. Trije modri nam kažejo pravo usmeritev v življenju. Kakor oni niso bili obvarovani vseh nevarnosti in naporov, tako je včasih zapleteno tudi naše potovanje skozi življenje. A na tej poti nismo sami. Spremljajo nas znamenja od zgoraj – zakramenti in tudi naše občestveno življenje, ki nam daje oporo in trdnost.

Koledovanja letos žal ni bilo. Tudi naši birmanci se nam ne bodo predstavili pri sveti maši na ta praznik. Ste pa birmanci povabljeni, da bi prišli kadarkoli v tem tednu v cerkev (cerkev je odprta vsak dan od 8h do 19h). Na mizici zadaj bo vsakega čakala ovojnica z imenom in priimkom z navodili in spodbudami za veroučno snov. Ko boste prišli v cerkev, sami ali s starši, ste vabljeni, da zmolite vsaj eno desetko rožnega venca in molitev Pridi Sveti Duh. Zadaj bo tudi košarica z imeni naših birmancev – župljani ste vabljeni, da postanete "skrivni" molivci naših birmancev. Seveda tudi starši birmancev lahko "izžrebate" nekoga za kogar boste molili. Če boste potegnili listek z imenom svojega otroka, je zaželeno, da listek zamenjate.

V tem tednu imajo vsi bogoslovci tedenske duhovne vaje. Med njimi tudi Gregor in Marko. Obljubljamo jima (jim) naše molitve.

Hvala našim skavtom, ki so tudi letos poskrbeli za Lučko miru iz Betlehema.

Hvala tudi vsem, ki sodelujete in oblikujete svete maše na spletu!

 

Svete maše in mašni nameni v prihodnjem tednu


 

4

PONEDELJEK

Elizabeta Seton, redovnica
Angela Folinjska, redovnica
Rigobert, opat

M 18.00 + Maks Trdin, obl.

5

TOREK

Janez Nepomuk Neumann,škof
Emilijana (Milena), devica
Rogerij, redovnik

M 18.00 V zahvalo (za pomoč pri odločitvah)

6

SREDA

Gospodovo razglašenje
Sveti trije kralji;
Gašper, Miha, Boltežar

M 8.00 V zahvalo za zdravje
M 18.00 + Franc Lipovec
+ Mihaela Capuder
Na čast sv. Antonu

7

ČETRTEK

Rajmund Penjaforski, duhovnik
Valentin (Zdravko), škof
Marija Terezija Hase, r. u.

M 18.00 + Starši Resnik

8

PETEK

Severin Norški, opat
Jurij iz Hozibe, menih
Erhard, škof

M 18.00 Na čast sv. Antonu

9

SOBOTA

Hadrijan, opat
Pij IX., papež
Andrej Corsini, karmeličan

M 8.00 + Apolonija in Frančiška Lajevec
M 18.00 + Marija Urankar, 30. dan

10

NEDELJA

Jezusov krst
Gregor Niški, škof, c. u.
Agaton, papež

M 7.00 Za prebivalce naše župnije
M 10.00 + Janez Kovič in starša

M - Moravče, Sv. A. - Sv. Andrej, MKA - Marija Kraljica angelov, Sv. Mi. - Sv. Miklavž, Sv. Mo. - Sv. Mohor in Fortunat, Sv. Š. - Sv. Štefan, Sv. V. - Sv. Valentin, ŽMB - Žalostna Mati Božja

 

Zadnja stran


ŽUPNIJSKA KRONIKA

Na zadnji strani oznanil imamo stalno rubriko. Tako so se nam v preteklem letu predstavile različne skupine in "službe", ki delujejo v naši župniji. Se mi zdi, da je bilo poučno in včasih tudi pričevanjsko. Zelo pomembno je, da se v župniji poznamo, oziroma, da vemo kaj se dogaja. V tem letu pa nameravamo objavljati prispevke iz naše župnijske kronike, ki sega tja v obdobje okoli 1890. Starejši zapisi so v nadškofijskem arhivu. Vzporedno z župnijsko kroniko pa bomo objavljali tudi dogodke iz naše župnije in tudi širše iz naše moravške doline, ki so jih zajeli v časniku Domoljub. Verjamem, da bo zanimivo malo "pokukati" v zgodovino našega kraja.

Leto 1899 - Začel je presvetli gospod knezoškof Anton Bonaventura kmali po svojem nastopu priporočati med drugimi pobožnostmi tudi Marijine družbe – congregations Marianae. Takoj po novem letu se je pomen in namen te družbe Moravški mladini pojasnil, sestavile so se pravila in oskrbelo njih potrjenje. Veliko veselje je zavladalo po vsej župniji, ko se je oznanilo, da bodo prevzvišeni gospod knezoškof sami sprejemali in zvrševali posvečenje Marijinih otrok. Slovesnost je bila belo nedeljo. Ganljivo lepo je bilo videti okoli 130 deklet in okoli 50 mladeničev korakati paroma iz kapelanije v spremstvu duhovščine in presv. gosp. Knezoškofa v krasno, sedaj vso prenovljeno farno cerkev. Z vso lastno vnemo so Presvetli kazali Marijo kot mater mladini in priporočali naj jej bodo dobri, zvesti otroci. Vse ljudstvo je bilo oveseljeno, prvič videti in slišati novega nadpastirja, videti mladenče in hčere z znaki Marijinih otrok.

Leto 1900 – Za sklep tisočletja obhajala se je slovesna tridnevnica. V noči na 1.1.1900 bilo je sv. Rešnje Telo izpostavljeno in o polnoči slovesna sv. maša, pri kateri jih je okoli 400 pristopilo k sv. obhajilu.

iz župnijske kronike - ureja Leon Lavrič