Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 2. 02. 2020

Jezusovo darovanje (XXXV, leto A, 2. 2. 2020)

Uvodnik


Zopet smo obrnili, že spet, nov list na koledarju in vstopili v mesec februar. Nekoliko daljši bo, ker imamo letos dodaten dan. A še bolj pomembno je, da je na začetku meseca luč. Svečnica. In tudi mi vsi vedno znova hrepenimo po svetlobi, ki zmore preganjati pretirane skrbi in ostale težke stvari iz našega srca. Tako hitro se prikradejo "plenilci" veselja, ki v nas zasejejo zmedo in negotovost. Med temi so gotovo tudi grešne nagnjenosti. In potem pridejo še kakšne misli, da ne moremo živeti tako kot bi si mi sami želeli, ker moramo vedno ustreči drugim in se drugim prilagajati. In tako naprej. Spirala tesnobe in žalosti se tako še okrepi. In zato je potrebno vedno znova prisluhniti Besedi, ki očiščuje, poživlja in nas zopet požene navzgor. Poleg starčka Simeona in prerokinje Ane, nas v tem tednu spremlja veliko svetniških zgledov: sv. Blaž, božji služabnik Janez Gnidovec, sv. Agata, japonski mučenci, sv. Doroteja, sv. Bakhita, sv. Apolonija.... Ob njih lahko začutimo ali vsaj zaslutimo, kako se življenje spremeni, če dopustimo svetlobi od zgoraj prodreti v naše srce in v naše življenje. Ampak včasih se tega bojimo in se temu upiramo, včasih zavestno, drugič podzavestno. Bojimo se izpuščati iz svojih rok stvari in tudi ljudi. Pogosto se ljubosumno oklepamo tistega ali tistih stvari, za katere smo prepričani, da nam pripadajo. Simeon in Ana sta znala "izpuščati" stvari in zato jima je bilo dano v moči Duha prepoznati Najvišjega. In njuno veselje je bilo ob tem neizmerno, nadnaravno. Starček Simeon je ob tem spoznal najlepšo izpolnitev vsega svojega zemeljskega življenja: v svojih rokah je lahko držal tistega, ki je Luč za vsakogar. Simeon in Ana nam s tem kažeta pomembno stvar: biti ponižen in preprost pred Bogom. Zares in z vsem srcem. In potem pridejo trenutki, ko On sam povzdigne človeka do neslutenih višin.

župnik

 

Obvestila


Danes, 2. februarja, obhajamo Jezusovo darovanje - svečnico.

  • Med obema svetima mašama bo blagoslov sveč. Sveča ima velik simbolni pomen; ponazarja prazničnost in razsvetljenje teme duha ter kristjana opominja, da mora biti otrok luči.

Jutri, 3. februarja, na god sv. Blaža, bo med sveto mašo blagoslov na priprošnjo sv. Blaža za varstvo pred boleznimi. Sveti Blaž je zavetnik zoper razne bolezni, zlasti vratu in grla, priprošnjik za dobro spoved in eden štirinajstih priprošnjikov v stiski.

V sredo imamo dekanijski duhovniki svoje redno mesečno srečanje. Tokrat se bomo zbrali v Pečah.

V tem tednu bova z diakonom Matejem obiskovala starejše in bolne po domovih. Sporočite, če poleg teh, ki jih že obiskujemo, še kdo želi obisk na domu.

Petek in sobota sta prva v mesecu, zato bo pri mašah molitev v spravo za grehe in prošnja za Marijino varstvo.

V soboto, 8. februarja, ob 8. uri ste za čiščenje cerkve na vrsti farani Vinj.

V soboto, 8.februarja ste ob 17. uri vabljeni na srečanje tudi "novi" ministranti, ki ste se že lepo vživeli v našo ministrantsko skupino. Vabljeni torej: Dominik in Jožko Vučko, Boštjan Karažija, Luka Ravnikar, Gal Skok, Nik Udovič… z veseljem sprejmemo še koga.

V soboto, 8. februarja obhajamo Prešernov dan. Tudi letos se bomo pri maši spomnili vseh pokojnih kulturnikov, vseh, ki so se v preteklosti trudili na področju kulture in bogatili naš kraj. Razveseljivo je tudi, da je tudi v današnjih časih veliko pestrih in kvalitetnih prireditev, ki v nas budijo narodni ponos in hvaležnost za materni jezik. To pa v današnjem pluralnem svetu ni več samo po sebi umevno. Zato hvala vsem, ki se kakorkoli trudite, da spodbujate tudi otroke in mlade k temu udejstvovanju. KID Limbar pripravlja krajši program s katerim bomo tudi kot župnijsko občestvo obeležili ta dan.

Preteklo sredo je bil pogreb pokojnega očeta diakona Janka Potisek, ki je bil na pastoralni praksi v naši župniji pred dvema letoma. Priporočam ga v molitev.

* * * * * * * * *

Na nedeljsko jutro pride Lojzetova mama v sobo in pravi: "Lojze, vstati bo treba. Vstati in iti v cerkev. Dajmo, vstani!"
Izpod odeje se sliši momljanje: "Nočem iti."
Mama: "Kako to misliš? To je neumnost. Zdaj pa vstani, se obleci in pojdi v cerkev."
"Ne. Povem ti dva razloga, zakaj ne grem. Jaz ne maram njih in oni ne marajo mene."
"Traparije," mu pravi mati. "Povem ti dva razloga, da greš. Star si 42 let in si župnik."
:)

 

Svete maše in mašni nameni v prihodnjem tednu


 

3

PONEDELJEK

Blaž, škof, mučenec
Lipucin, škof
b.sl. Janez Gnidovec, škof

M 18.00 Za zdravje
BLAGOSLOV SV. BLAŽA

4

TOREK

Ansgar (Oskar), škof
Jožef Leoniški, kapucin
Janez de Britto, jezuit, muč.

M 18.00 + Aleš Slapar in Farbarjevi

5

SREDA

Agata, devica, mučenka
Ingenuin (Geno), škof
Albuin, škof

M 7.00 V zahvalo

6

ČETRTEK

Pavel Miki, duhovnik
Amand (Ljubo), škof
Doroteja, mučenka

M 17.00 Molitvena ura za duhovne poklice
M 18.00 Za duhovne poklice
+ Javoršek, Trobec in Koželjnik

7

PETEK

Nivard, redovnik
Rihard, kralj
Rozalina Rendu, redovnica
Prvi petek

M 18.00 + Jože Gorjup, obl.
Za blagoslov v družini
Pobožnost prvega petka
Župnišče 20.00 MLADINSKO SREČANJE

8

SOBOTA

Hieronim Emiliani r. u.
Jožefina Bakhita, sužnja
Prešernov dan–d.p.
Prva sobota

M 8.00 Čiščenje cerkve - Vinje
Župnišče 17.00 MINISTRANTSKO SREČANJE
M 18.00 + Jožefa Kos, obl.
+ Angela Orehek in Glasovi, obl.
+ Martin Gorjup (Kovačev), obl.
+ Marija Cepuš
+ kulturni delavci
Pobožnost prve sobote

9

NEDELJA

5. nedelja med letom
Apolonija (Polona) devica, muč
Nikefir, laik, mučenec

M 7.00 Za prebivalce naše župnije
M 10.00 + Mirko Arsič

M - Moravče, Sv. A. - Sv. Andrej, MKA - Marija Kraljica angelov, Sv. Mi. - Sv. Miklavž, Sv. Mo. - Sv. Mohor in Fortunat, Sv. Š. - Sv. Štefan, Sv. V. - Sv. Valentin, ŽMB - Žalostna Mati Božja

 

Zadnja stran


KRŠČENI IN POSLANI

MLADINSKI VEČERI

V januarskem oznanilu smo že omenili t. i. mladinske večere. Tokrat bi povedali malo več o njihovem namenu, zakaj jih pripravljamo. Mladinska večerna srečanja smo v takšni obliki začeli pripravljati predlansko jesen. Namen mladinskih večerov je, da z njimi odpiramo tematike, ki so mladim včasih skrite in nejasne, so pa uporabne v življenju. V preteklosti smo kot gosta že gostili eksorcista, govorili smo o pasteh sodobne religije, o svetem pismu, o zasvojenosti, teologiji telesa. Na koncu vedno sledi druženje, čas, da si izmenjamo mnenja, spregovorimo še o našem pogledu na tematiko in vidimo, s čim se oziroma se ne strinjamo. Zame mladinski večeri predstavljajo priložnost, da spoznam nekaj novega o svetu. Pravijo, da je iskanje lepote iskanje resnice. Resnica je danes precej relativna, velikokrat niti nimamo priložnosti, da bi neko tematiko videli iz več zornih kotov. Gostje na teh večerih pa se potrudijo in spregovorijo tudi o drugih vidikih, s čimer si gradimo širšo podobo o temi, kar nam omogoča, da se lahko svobodno odločimo, ko pride čas za odločitev. Pri mladinskih večerih pa se mi zdi pomembno tudi druženje. Opažam namreč, da ob vseh obveznostih in času, ki ga mladi preživimo v Ljubljani, včasih preprosto zmanjka časa za druženje z vrstniki iz domačega kraja. Prav ta srečanja so priložnost, da se družimo, se nasmejemo in spregovorimo drug z drugim.

Naslednji mladinski večer bo že čez dobrih 14 dni, 15. februarja, ko bo med nas prišel moralni teolog, dr. Roman Globokar. Zagotovo bo zanimivo, zato pridi, ne bo ti žal!

Lucija Capuder