Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 15. 04. 2018

3. velikonočna nedelja (XXXIII, leto B, 15. 4. 2018)

Ali poznam Gospoda

Kdor pravi: 'Poznam ga', pa se njegovih zapovedi ne drži, je lažnivec in v njem ni resnice, smo danes poslušali v prvem Janezovem pismu. Precej trde besede za ta še vedno praznični velikonočni čas, bi utegnili pomisliti. Pa se spomnimo tistih besed: "Ljubite se med seboj! Po tem bodo vsi spoznali, da ste moji učenci, če boste med seboj imeli ljubezen." Tudi to beremo v Janezovem evangeliju. Lahko bi našli še mnogo podobnih mest.

Vstali Jezus nam podarja mir. "Zakaj ste prestrašeni?" nas sprašuje.

Ko se pri verouku z učenci višjih letnikov pogovarjamo o tem kaj je vera, se ustavi pri odgovoru, da je to molitev, obisk svete maše, morda še spovedi. Redko kdo pristavi še dobra dela. Ne moremo pa mimo splošnega vtisa, da to pač ni predmet pogovora v domačih družinah. Kaj pa vera v zapletenosti vsakdanjega dela in odnosov med nami?

Jezus pa pravi, da so njegova mati (pomislimo na nebeško mater Marijo), njegove sestre in bratje vsi tisti, ki poslušajo in spolnjujejo njegovo besedo.

Vera v dobrega Boga in našega Gospoda za nas postaja nekaj lepega in vrednega šele, če se usidra v naše vsakdanje življenje, polno tegob, težav in tudi lepih odnosov. V naše vsakdanje odnose z ženo, možem, otroci, starši, sosedi, sodelavci,… Šele tedaj je molitev in obisk svete maše resnični izraz naše vere, oz. moje vere. Tudi bolj prepričljivi kristjani postajamo. Veseli in pogumni, brez jamranja. Boj velikonočni!

Tedaj nam Gospod odpira um, da počasi razumemo Pisma. Govori nam: "Tako je pisano: Mesija bo trpel in tretji dan vstal od mrtvih, in v njegovem imenu se bo oznanilo vsem narodom spreobrnjenje v odpuščanje grehov, s čimer bodo začeli v Jeruzalemu. Vi ste priče teh reči!"

Naj Gospod blagoslavlja naša vsakdanja doživetja z veseljem in pogumom vstajenja in velike noči!

Jože Kerin

Danes, 15. aprila 2018, obhajamo 3. velikonočno nedeljo:

• ob 15. uri bo pri sv. Mohorju molitev Pot luči.
  • ob 15. uri bo dekanijska revija otroških zborov v Dobu. Udeležili se je bodo tudi naši Zvončki in Zmaji. Vabljeni k poslušanju.

V torek, 17. aprila, vabim vse člane tajništva našega ŽPS na srečanje v župnišče ob 20. uri.

Obhajamo Teden molitve za duhovne poklice. Papež s poslanico "Poslušati, razločevati, živeti Gospodov klic", uvaja v 55. svetovni dan molitve za nove duhovne poklice. V njej izpostavi dve glavni misli: pri različnosti in posebnosti vsake poklicanosti gre za poslušanje Besede, ki zmore postati rodovitna in učinkovita. Gospod ne kliče popolnih, ampak pogumne in velikodušne, ki bi z odprtim srcem sprejeli Gospodov glas. Vesel in predan duhovnik, redovnik in redovnica je gotovo najbolj privlačna spodbuda za nove duhovne poklice in najlepša molitev k Jezusu, Dobremu pastirju.
V tem tednu bomo pred vsako sv. mašo molili rožni venec v ta namen. Vabim tudi vse ostale da v teh dneh prosimo za nove duhovne poklice.

V soboto, 21. aprila ob 8. uri ste za čiščenje župnijske cerkve na vrsti farani Limbarske gore in Hrastnika.

V prihodnjem tednu se bodo začela dela pri Sv. Štefanu v Zg. Kosezah. Prekrili bodo zvonik z bakreno pločevino in osvežili fasado. Zamenjati bo treba tudi glavna in stranska vrata, nekatera okna na cerkvi in polkna v zvoniku. Vsekakor upamo, da bodo vsa dela končana do septembra.

V župnijski cerkvi so se začela dela na dotrajanih stopniščih, ki vodijo do kora. Najprej bomo uredili eno stran stopnišča, nato še drugega. Tako bo do nadaljnjega zaprto desno stopnišče.

Hvala vsem faranom podružnice Sv. Mohorja in Fortunata, ki so (ste) pripravili vse potrebno za praznovanje bele nedelje in vstajenjske procesije. Hvala za vso požrtvovalnost. Hvala tudi pihalni godbi Moravče.

* * * * * * * * * * * * *

Jezuit, dominikanec in frančiškan so se sprehajali vzdolž stare ceste in razpravljali o veličini svojih redov. Nenadoma se pred njimi prikaže Sveta družina: z Jezusom v jaslicah ter Marijo in Jožefom, ki molita nad njim.
Frančiškan pade na obraz, ves prevzet ob pogledu na Boga, rojenega v takšni revščini.
Dominikanec pade na kolena v občudovanju prečudovitega odseva Svete Trojice in Svete družine.
Jezuit pa stopi do Jožefa, ga objame okoli ramen in reče: "Ali sta že kaj razmišljala, kam ga bosta poslala v šolo?" :)

Bernardka Lurška, devica
Benedikt Jožef Labre, spok.
Magnus, grof

Sv. Š. 19.00 + Andrejšetovi in Mihovi

Simon Barsabejski, škof
Robert, opat
Inocenc, škof

M 19.00 + Povirk
+ Franc Čebela, obl.
Župnišče 20.00 TAJNIŠTVO ŽPS

Evzebij, škof
Galdin, škof
Sabina Petrili, red. ustanov.

Leon IX., papež
Ekspedit, mučenec
Marcel Callo, mučenec

M 19.00 + Uštarjevi (Dešen)