Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 18. 02. 2018

1. postna nedelja (XXXIII, leto B, 18. 2. 2018)

Čas milosti živeti v veselju in resnici

Tako je papež Frančišek opisal namen letošnje poslanice za postni čas, ki je "zakramentalno znamenje našega spreobrnjenja." Spreobrniti se pa pomeni vrniti se z vsem srcem in z vsem življenjem k Gospodu.

Čas milosti - vodi našega duha, lačnega dobrote in žejnega Božjega življenja nazaj k Njemu, ki na vse daje. "Post nas prebudi, napravi nas bolj pozorne do Boga in do bližnjega ter razvname voljo po pokorščini Bogu, k edini nasiti našo lakoto."

Živeti v veselju - saj pravo veselje prihaja iz čistega srca. Kot iz skalnega izvira priteče biserna voda, tako iz vernega srca, ki je očiščeno vse navlake (pohlepa, virtualnega življenja, laskanja kratkotrajnih užitkov, zasužnjenosti od droge, počutnosti, od denarja iz nepoštenih zaslužkov, samozadostnosti in brezbrižnosti) zažuborimo v dostojanstvu, svobodi in smo ponovno sposobni ljubiti.

Živeti v resnici - pomeni najprej biti resničen. Pisatelj, duhovnik dr. Karel Geržan mladim polaga na dušo: "Ne bojte se biti resnični! Bodi car, upaj si biti resničen." To je najbolj gotova pot, da ne padeš v zanko "lažnih prerokov", ki obljubljajo srečo v resnici pa te pahnejo v obup, osamljenost in suženjstvo sodobnih drog.

Frančišek nas vabi naj "z vso gorečnostjo, podprti z miloščino, postom in molitvijo stopimo na pot postnega časa." Tako bomo z vero in upanjem naše srce ponovno ogreli za dejavno ljubezen.

Lojze

Danes, 18. februarja 2018, obhajamo 1. postno nedeljo:

• Ob 10.00 uri bo sv. maša tudi na Limbarski Gori. Med sv. mašo bo tudi molitev za zaročence, oziroma za vse, ki se nameravajo (te) v tem letu poročiti.
  • ob 15. uri bomo v cerkvi ŽMB na Hribcah molili Križev pot.

V tem tednu so zimske počitnice, zato ne bo verouka.

V torek 20. in sredo 21. februarja ni sv. maše.

V sredo smo vstopili v postni čas. Za nas kristjane je to poseben čas priprave (podobno kot advent) na praznovanje Velike noči. Post ni nekaj zastarelega, ni nekaj kar spada v preteklost. Post je zelo "moderen" in aktualen za vsakega izmed nas. Vemo kaj vse so pripravljeni storiti športniki, da bi uspeli na velikem tekmovanju; koliko študija in učenja je potrebno, da človek pride do ustrezne izobrazbe; koliko garanja in dela, da se zgradi nova hiša; kako dolga je včasih terapija, da človek zopet okreva po bolezni ali poškodbi; …pa še bi lahko naštevali. Vse velike stvari zahtevajo od človeka napor in trud, da pride do zaželenega cilja. Tudi postni čas je lahko čas velike milosti, če se odločimo da ga bomo napolnili s koristnimi "postnimi vajami". Lahko napredujemo v našem duhovnem in krščanskem življenju, kar naj bi bila ena od prioritet vsakega kristjana. Zato naj nam ne bo žal truda in odrekanja, da bi dosegli ta cilj. Vse to pa ima pomen samo v luči Kristusovega vstajenja. "Če pa Kristus ni vstal, potem je prazna naša vera. Toda Kristus je vstal."« Tako nam sporoča in oznanja apostol Pavel. Odločno torej začnimo postni čas, da bomo v veselju praznovali Veliko Noč.

Veroučni učenci ne pozabite na postne koledarje, ki ste jih dobili pri verouku. Povabite še svoje starše, da boste skušali skupaj uresničiti postne spodbude za vsak teden, kot je predvideno na tem koledarju.

V petek, 23. februarja, ste lepo vabljeni k molitvi križevega pota. Zberemo se ob 17. uri v Podstrani, nato bo sv. maša ob 18. uri.

V soboto, 24. februarja, ob 8. uri ste za čiščenje župnijske cerkve na vrsti krajani Dol.

* * * * * * * * * * * * * * *

Albert Einstein umre, pride pred Boga in mu reče: "Dragi Bog, saj veš, da sem avtor najslavnejše formule vseh časov, zdaj pa bi rad spoznal formulo, po kateri si ustvaril človeka.
Bog vzame papirček, svinčnik, nekaj napiše in mu napisano izroči. Einstein dolgo gleda v formulo, potem pa le zamišljen reče: "Ampak tukaj je napaka. "Ja, vem," reče Bog. :)

Konrad iz Piacenze, spokornik
Alvarez, redovnik
Barbat, škof

M 18.00 + starša Mlakar (Češnjice)
+ starša Stupica (Imenje)

Sadot in perzijski mučenci
Jacinta in Frančišek Marto
Leon Sicilski, škof

NI SV. MAŠE

Peter Damiani, škof
Irena Rimska, devica
Marija Dominici, redovnica

NI SV. MAŠE

Sedež apostola Petra
Marjeta Kortonska, spokornica
Maksimilijan Puljski, škof

M 18.00 + Franja Turšič
+ Kazimira Kosmač, 8. dan
Molitev pred Najsvetejšim po sv. maši

Polikarp, škof
Jožefina Vannini, red. ustanov.
Štefan Vincenc Frelichowski

SV. KRST
ŽMB 15.00 KRIŽEV POT

"Iz roda v rod"

"Družina je kraj, v katerem postajamo podobni Bogu samemu in iz katere prinašamo v svet novo življenje."

Ko sva skupaj in z otroki, najbolj občutiva bližino Boga. Kadar si dovoliva ustaviti v hitrem tempu življenja, spoznava, kako zelo naju Bog ljubi in si želi najine sreče. Če ne bi bilo tako, naju tudi ne bi blagoslovil z družino. Tako pa nama je nesebično podaril drug drugega in otroke, sad najine ljubezni. Obdaril naju je z brezpogojno ljubeznijo do njih, skozi katero lahko uzreva tudi del brezpogojne ljubezni, ki jo goji Bog do vsakega izmed nas.

Skozi pripravo na zakon in zakonsko življenje, so se v naju oblikovale misli, ki nama pomagajo živeti poslanstvo žene/moža in matere/očeta. Zavedanje, da je ljubezen odločitev, nama daje vedeti, da se je zanjo treba truditi vsak dan. Pomembno je, da si kljub številnim dolžnostim kot mož in žena znava vzeti čas zase in si dava možnost, da sva preprosto drug z drugim. Zato sva se pridružila zakonski skupini, obhajava obletnice poroke, se nekajkrat na leto odpraviva na zmenek, se pred spanjem pokrižava ...

Ko je Bog v zakramentu svetega zakona posvetil najino zvezo in nama obljubil, da bo z nama v lepih in težkih trenutkih, nama je dal garancijo, da najin zakon uspe. Če si bova namreč vedno prizadevala ljubiti drug drugega, nama ne more spodleteti. Kajti "nad vsem tem pa naj bo ljubezen, ki je vez popolnosti" (Kol 3, 14).

Katarina in Aleš Učakar