Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 31. 12. 2017

SVETA DRUŽINA (XXXII, leto B, 31. 12. 2017)

V hišo preprosto, skromno, nazareško
v duhu stopimo, skrito v njej življenje
Božjega Sina glejmo, premišljujmo
in se učimo.

Posle tesarske z Jožefom rednikom
Jezus opravlja, tih, neznan pred svetom.
Z delom težavnim kruh vsakdanji služi,
Oče to hoče.

Mati Marija, dobra vsa in skrbna
zanju živi, žrtvuje se v ljubezni,
z njima tegobe vse deli in lajša,
služi obema.

Vi, ki ste srečo in bridkost čutili,
o, pomagájte nam in vsem družinam!
Prave ljubezni, zveste, nesebične
vsem posredujte.

Hvala, zahvala tebi, Jezus, bodi,
ker si pokazal pravo pot življenja.
Eno z Očetom si in Svetim Duhom,
vodi nas k sebi. Amen.

(Brevir: Večernice, Nedelja Sv. Družine)

Sveti Jožef, zavetnik krščanskih družin, prosi za nas!

Danes, 31. decembra 2017, obhajamo nedeljo Svete družine:

• Danes zvečer je Silvestrovo in hkrati drugi sveti večer. Ne pozabite na blagoslov domov in na molitev rožnega venca. Vsem tudi želim, da bi vsak na svoj način praznovali začetek Novega leta. Ob tem, vsem vam spoštovani farani in tudi ostalim želim in voščim, da bi bilo leto v katerega vstopamo napolnjeno s čim več dobrega. In da bi znali sprejeti vse, kar nam bo življenje prineslo, v zavesti, da je nad vsem Božja previdnost, ki nas spremlja. Zato vstopimo v to novo leto polni poguma in odločenosti, da bomo z Božjo pomočjo skušali narediti čim več dobrega.

V tem tednu še ni rednega verouka. Z veroukom pričnemo 8. januarja.

V petek, 5. januarja, na predvečer praznika Gospodovega razglašenja, obhajamo še tretji sveti večer. V soboto zvečer se nam bodo predstavili naši birmanci. Letos je skupina birmancev nekoliko manjša, vseh je 23. Se jih pa seveda veselimo in jih bomo v tem času pred praznikom sv. birme (10. junij) še posebej spremljali z našo molitvijo. Tudi zato boste lahko po maši vzeli listke z njihovimi imeni in tako postali njihovi "skrivni molivci".

Birmanci že lahko vzamete (v pisarni) birmanske prijavnice, ki jih morate, izpolnjene, prinesti v soboto, 6. januarja, k sv. maši.

Prav tako boste veroučenci v soboto prinesli k sv. maši vaše darove, ki ste jih zbirali med adventom (otroci za otroke). Pred oltarjem bo posebna košara kamor boste oddali dar.

S praznikom Treh kraljev se zaključuje božično praznovanje. Liturgično prehajamo na "Čas med letom", jaslice pa bomo imeli vse do svečnice.

V soboto, 6. januarja, ste za čiščenje župnijske cerkve na vrsti farani Masljeve in Marokove ulice.

Danes teden bo med deseto mašo prepeval mešani pevski zbor iz Trbovelj.

Novoustanovljeni "Mladinski pevski zbor", ki ga vodi Boštjan Luznar, vabi medse nove članice in člane. Povabljeni ste srednješolci, dijaki in študentje. Vsi, ki bi radi prepevali, se družili in uživali z nami, ste prisrčno povabljeni, da nas pokličite na 031-791-198 (g. župnik) ali 031-723-832 (Gregor). Te pričakujemo!

* * * * * * * * * * * * * *

Trije moški stojijo v sodni dvorani. Sodnik vpraša prvega: "Kaj ste storili?"
"Skalo sem vrgel v vodo!"
"To je otročarija! Prosti ste, lahko odidete!" Nato je vprašal drugega: "Kaj ste vi storili?"
"Prvemu sem pomagal, da je lahko skalo vrgel v vodo."
"Pomoč pri otroškem igranju!" je vzkliknil sodnik. "Le kdo vaju je pripeljal na sodišče zaradi otročarije? Prosti ste, lahko odidete." Nato se je obrnil še k tretjemu: "In vi? Vi ste verjetno opazovali, kako je ta dvojica vrgla skalo v vodo, kajne?"
"Ne, jaz sem Peter Skala!" :)

Če na Tri kralje jasen dan bo, za dolgo zimo hrani seno.

Marija, Božja Mati
Novo leto
Dan miru

M 10.00 Za farane
M 18.00 Za blagoslov v Novem letu

Bazilij Veliki, škof
Gregor Nacianški, škof
Telesfor, škof

M   KOLEDOVANJE
M 18.00 + Kopačevi (Soteska)
+ Anton Prosenc, 8.dan

Presveto Jezusovo ime
Genovefa Pariška, devica
Jožef Marija Tomasi, teatinec

M 7.00 Za spreobrnenje

Angela Folinjska, redovnica
Elizabeta Seton, redovnica
Rigobert, opat

M 17.00 Molitvena ura za duhovne poklice
M 18.00 + Leopold Gotz; Josip in Božidar Karažija

Prvi petek
Emilijana, devica
Janez Nepomuk Neumann

M 18.00 + Ivana Pergar (Rezna)
+ Karolina (Dragica) Birk, 8.dan
Pobožnost prvega petka

Prva sobota
Gospodovo razglašenje
Sveti Trije Kralji

M 8.00 Čiščenje cerkve – Masljeva in Marokova ulica
M 18.00 + Sandi Mencinger, obl.
Predstavitev birmancev

Jezusov krst
Rajmund Penjafortski
Valentin, škof

M 7.00 Za farane
M 10.00 + Srečko Firm
+ Apolonija, Jakob in Frančiška Lajevec,obl.
M 15.00 Molitev za nove duhovne poklice

IZ RODA V ROD

V novem letu bomo na zadnji strani razmišljali z dokumentom, ki nam ga ponujajo naši škofje za oporo pri našem iskanju vere in nosi naslov IZ RODA V ROD. Takšno podobo nosijo tudi letošnja oznanila in zastava v cerkvi, ki nas hoče spominjati, da smo vero, ki je božji dar in povabilo, prejeli od svojih staršev in smo jo dolžni posredovati naprej našim otrokom – novim rodovom. Ker pa je Gospod ena sama Ljubezen (prim. prvo Janezovo pismo), pričakuje od nas svobodno odločitev. Zato je vera tako veličastno lep in temeljni sestavni del našega življenja.

Za začetek ponujam molitev iz dokumenta za okus:

Blagor družini, ki ima Boga za Gospoda.
Blagor družini, utemeljeni na ljubezni, v kateri iz ljubezni izvirajo drže, dejanja in določitve.
Blagor družini, odprti za življenje, ki sprejema otroke kot dar, ceni navzočnost starejših in je občutljiva za revne in trpeče.
Blagor družini, ki skupaj moli, da bi slavila Gospoda, da bi mu izročala svoje skrbi in upe.
Blagor družini, ki najde čas za pogovor, razvedrilo in skupno praznovanje.
Blagor družini, v kateri nasprotja niso tragedija, ampak telovadnica, v kateri skupaj rastejo v spoštovanju, naklonjenosti, veselju in medsebojnem odpuščanju.

Jože Kerin