Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 6. 08. 2017

Jezusova spremenitev na gori (XXXII, leto A, 6. 8. 2017)

Jezus je tri učence peljal posebej na visoko goro. S tem jim je hotel povedati, da je za razodetje Božje bližine potreben odmik, napor in poseben kraj. Danes bi temu rekli mistično doživetje. Peter o tem dogajanju pripoveduje z vso prepričljivostjo in zagotavlja njegovo resničnost: "Ko smo bili z njim na sveti gori, smo na lastne oči videli njegovo veličino, slišali glas iz nebes: 'Ta je moj ljubljeni Sin, nad katerim imam veselje, njega poslušajte'." Na ta glas so apostoli postavili svojo zvestobo, oznanilo in pričevanje. Še več: njegova svetloba, močna in žareča kot sonce, jih je obsijala in pretresla do obisti. Poskušam se vživeti v njihov šok in prekipevajoče čudenje. Pravi 'strah božji' jih vrže na tla a takoj zatem se Jezus, Božji sin, razodene tudi kot pravi človek. Pristopi, se jih dotakne in reče: "Vstanite in ne bojte se!" Kako ljubeče in tolažilno! Jezus sicer dá trem pričam embargo na objavo te novice do vstajenja a je bila njihova oseba tako sončno presijana z resničnostjo Jezusovega božanstva in nedvoumno prisotnostjo njegovega Očeta, ki je spregovoril, da čas, ko bo to oznanjeno ni več pomemben. V Svetem Duhu to novico izpovedujemo še danes. In v to "Sonce našega življenja" lahko gledamo brez strahu.

Lojze

Danes, 6. avgust 2017, obhajamo Jezusovo spremenitev na gori:

• Ob 10. uri bo sv. maša tudi v cerkvi sv. Andreja.
  • Ob 15. uri bomo v cerkvi molili za duhovne poklice.

V soboto, 12. avgusta, ob 8. uri ste za čiščenje župnijske cerkve na vrsti farani Gorice.

V nedeljo, 30. julija, sta bila krščena: Matevž Capuder ter Klara Grilj. Novokrščencema, njunim staršem in botrom vsa župnija iskreno čestita.

Na cerkvi v Zgornjih Kosezah bodo v naslednjih dneh namestili in uredili še simse. Potem pa se bodo dela za to leto zaključila. V naslednjem letu pa bomo zamenjali pločevino na zvoniku z bakreno ter obnovili fasado. Zahvaljujem se vsem, ki ste darovali les in (ali) denar. Brez vaše pomoči tega ne bi zmogli. Zahvaljujem se župniku Francu iz Peč in faranom za pomoč. Hvala tudi občini Moravče in podjetju Termit za donacijo.

Nadaljujejo se tudi dela v garaži pri župnišču. Uredili bomo tudi dostop na župnijski vrt. V prihodnosti bo treba obnoviti tudi kapelico pri župnišču.

"Na pobudo slovenskih škofov, ki želijo poglobiti vsebino Pisma slovenskih škofov za postni čas, je Slovenski pastoralni svet sklenil Pastoralni tečaj 2017 posvetiti pastorali krsta. Osrednji predavatelj teološkega dela srečanja bo dr. Alek Zwitter, ki bo predaval na temo: Temeljni vidiki krsta v luči nove evangelizacije."

"Nedeljo svetniških kandidatov ljubljanske metropolije – nadškofa Antona Vovka, škofa Janeza Gnidovca, duhovnika Andreja Majcna in profesorja Antona Strleta – bomo letos obhajali v nedeljo, 17. septembra 2017, v župnijski cerkvi Marijinega oznanjenja v Tržiču. V ospredju praznovanja bo lik Božjega služabnika Antona Vovka, ki je v tej župniji, najprej kot kaplan potem pa kot župnik, deloval med leti 1926 in 1940. Program: ob 15. uri ogled filma Goreči škof; ob 16.15 sv. maša; nato predstavitev beatifikacijskih postopkov."

V torek, 15. avgusta, je Marijino vnebovzetje. Sveta maša bo pri ŽMB na Hribcah ob 10. uri. Pecivo za pogostitev lahko prinesete v župnišče v ponedeljek, 14. avgusta, od 19. do 20. ure.

"Kjerkoli smo mi vsi, na vsakem kraju, ob vsaki uri in ob vsakem času, vsak dan in nenehno verujmo, ljubimo, častimo, molimo, služimo, poveličujmo in se zahvaljujmo večnemu Bogu. (Sv. Frančišek)

Sikst II., papež

Lelija, devica
Karel Leisner, mučenec

M 8.00 ČIŠČENJE CERKVE - Gorica
M 19.00 + Angela Prebil in Španovi starši (Zg. Prekar)
+ Martin Cerar in sin Tine (Imenje)
+ Peter Gorjup

Poncijan, papež
Radegunda, kraljica

M 7.00 Za farane
M 10.00 + Adamič in Parhamov
M 15.00 Molitev za mir in spravo

RADOST LJUBEZNI – Vesela novica o družini (6. poglavje: Nekaj pastoralnih perspektiv, 199-204)

"Krščanske družine so po milosti zakramenta zakona glavni subjekti družinske pastorale, predvsem zato, ker nudijo "veselo pričevanje zakoncev in družin kot domače cerkve,"

piše papež Frančišek na začetku poglavja, ki na podlagi ugotovitev sinodalnih očetov spregovori o razvijanju novih pastoralnih metod na področju družinske pastorale.

"Potrebno je, da ljudje doživljajo, da je evangelij oz. vesela novica družine tisto veselje, ki ‘napolnjuje srce in celotno življenje ljudi’, ker smo v Kristusu odrešeni ‘greha, žalosti, notranje praznine in osamljenosti’."

Kljub temu da družina (še) zavzema mesto ene od glavnih vrednot, je pogumno zavzemanje za močno, rodovitno in vzdržljivo ljubezen v družini, kakršno podpira Cerkev, danes – v nebrzdani logiki prostega trga - znamenje nasprotovanja. Cerkev bi rada k družini pristopila s ponižnim razumevanjem in spremljanjem vsake posebej, zato pa se od Cerkve zahteva tudi misijonarko spreobrnjenje, da bi mogla z evangelijem družine odgovoriti na "najgloblja pričakovanja človeške osebe: na človekovo dostojanstvo in njegovo polno uresničenje v medsebojnih odnosih, v občestvu in rodovitnosti". Pri tem ima najbolj pomembno vlogo ravno župnija, ki je družina družin, pa tudi primerno izobraževanje duhovnikov, diakonov, katehistov in drugih sodelavcev v dušnem pastirstvu. Potrebno je tudi, da se že bogoslovci v času njihove formacije vključujejo v življenje na župniji, kjer dobijo stik z različnimi družinami in njihovim dejanskim življenjem. Seveda pa v družinski pastorali zelo prav pridejo tudi znanja psihopedagogov, družinskih zdravnikov, socialnih delavcev, zagovornikov otrok in mladine ter prispevek psihologov, sociologov in družinskih svetovalcev, ki imajo veliko izkušenj na tem področju. Vse to pa nikakor ne jemlje pomena temeljni vrednosti duhovnega spremljanja, ki ga, predvsem preko zakramentov, nudi Cerkev.

Vito