Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 2. 07. 2017

13. nedelja med letom (XXXII, leto A, 2. 7. 2017)

Kozarec vode

Velikokrat je malo potrebno, da osrečimo drugega in smo sami zadovoljni. In naši veliki križi postanejo majhni; oziroma, svoje majhne-velike težave položimo pred Jezusa. Ker smo Njegovi!

Božja beseda nam to nedeljo govori tudi o gostoljubnosti. Božja krepost! Kako vsakdanje stvarna je Božja beseda. Pozornost, gostoljubje in tem podobne vrline nas delajo rodovitne, četudi ne prosimo neposredno za to, kakor Šunemka iz današnjega prvega berila.

Ko Božji besedi odpiramo vrata našega vsakdanjega življenja, nas spreminja na bolje! Spomnimo se! Na videz izgubljamo svoje življenje (napuh, nadutost, ošabnost) in ga prav v tem izgubljanju prejemamo v nepričakovano novi in veliki meri!. Bogu hvala!

Tudi za Tineta, novomašnika! Tine, naj te Gospod varuje in spremlja, opogumlja in ti daje moč, da boš v ljubeznivosti njegova priča!

Jože Kerin

Danes, 2. julija 2017, obhajamo 13. nedeljo med letom ter nedeljo Slovencev po svetu:

• Ob 15. uri bo v župnijski cerkvi molitev za letošnje novomašnike.

Današnja nedelja je nedelja Slovencev po svetu. Akademik prof. dr. Kajetan Gantar je ob tem zapisal: "Ne moreš biti drugega kot domoljub. Kdor svojega doma in domovine nima rad, nima ničesar in nikogar rad. Če ne bomo domoljubi, smo ob današnji globalizaciji zapisani odmrtju. Domoljubna vzgoja nam manjka. Ko sem pred davnimi leti prvič pripotoval v Švico, me je presenetilo, kako so že ob skromnem prazniku kantona na vseh hišah vihrale zastave. Pri nas je marsikdaj ravno obratno. Ob državnih praznikih vidiš ulice, kjer niti na eni zasebni hiši ne visi zastava. Domoljubno vzgojo v smislu slovenstva sem v otroških letih užival doma, v takratnem družinskem okolju, že v letih Kraljevine Jugoslavije. Oče me je večkrat prosil, naj mu ob smrti v krsto položimo trak akademskega društva Danica z barvami slovenske zastave. In v takšnem domoljubju sem tudi vzgajal svoje otroke. Oče in mati sta prva, ki v srca svojih otrok sadita ljubezen do slovenske besede, ki je najmočnejše jamstvo za ohranjanje narodne zavesti in obstoj slovenske države."

V soboto, 1. julija, sta v cerkvi Sv. Valentina na Limbarski gori prejela zakrament sv. zakona Erika Vehovec in Gregor Mlakar. Novoporočencema iskreno čestitamo!

V mesecu juliju ne bo obiskov starejših in bolnih po domovih.

V tem tednu bodo uradne ure ob običajnih urah. Lahko boste naročili namene za svete maše. Prav tako boste lahko birmanci prišli iskat DVD in slike od birmanske slovesnosti. Za nujne stvari (bolniško maziljenje, previdevanje….) lahko pokličete sosednjega župnika, g. Ivana Povšnarja (041 328 097). V primeru pogreba pokličite gospo Mari Vesel (GSM 031 279 370).

Od 7. julija do 12. julija odhajam na Murter z ministranti.

V soboto, 8. julija, ob 8. uri ste za čiščenje župnijske cerkve na vrsti farani Šlandrove ulice.

V četrtek, 13. julija, ob 19 uri, bomo v župniji sprejeli kip Fatimske Marije, ki bo en mesec romal po naših domovih. V cerkvi zadaj, kjer je prostor za tisk, je pripravljen seznam, v katerega lahko vpišete, kdaj želite, da v vašem domu gostuje Marija iz Fatime.

V nedeljo, 16. julija, ob 10. uri bo imel ponovitev nove maše v naši župnijski cerkvi Tine Povirk. Vsi lepo vabljeni, da skupaj praznujemo in se zahvalimo za dar duhovništva, ki ga je prejel Tine. Pri sv. maši bo ofer za novomašnika.

Tomaž, apostol

Kilijan, škof
Prokopij Palestinski, škof

M 8.00 ČIŠČENJE CERKVE - Šlandrova ulica
M 19.00 + Ivana Barlič, obl.
+ Pavel Vesel, obl.
Pobožnost prve sobote

Avguštin Zhao Rong
Veronika Giuliani, opatinja

M 7.00 Za farane
M 10.00 + Boris Zupančič
M 15.00 Molitev za mir in spravo

RADOST LJUBEZNI, KI POSTANE RODOVITNA

Ljubezen vedno podarja življenje, ki je Božji dar. Dar novega otroka, ki ga Gospod zaupa očetu in materi, se začne s sprejetjem, se nadaljuje s skrbjo zanj v času zemeljskega življenja in ima za zadnji smoter veselje večnega življenja. Družine z veliko otroki so veselje za Cerkev. V njih ljubezen izraža svojo velikodušno rodovitnost. Vsak otrok, ki nastaja v notranjosti svoje matere, je v večnem načrtu Boga Očeta in je od vekomaj Bogu pri srcu. Mati, ki ga nosi v svojem telesu, mora Boga prositi za svetlobo, da bi otroka kar najgloblje spoznala in ga pričakovala kot tistega, kar v resnici je. Papež pravi: "Vsako nosečnico bi rad prisrčno prosil: Ohrani veselje, nič naj ti ne vzame notranjega veselja ob materinstvu! Prihajajoči otrok zasluži tvoje veselje." Pomembno je, da otrok občuti, da je pričakovan. Otrok ni neka naša dopolnitev ali izpolnitev osebnih želja. Gre za človeško bitje, ki ima neizmerno vrednost in ga ne sme nihče uporabljati v lastno korist. Otroka je treba ljubiti, ker je otrok. Vsak otrok ima pravico biti deležen materine in očetove ljubezni; oba sta potrebna, da lahko otrok celovito in skladno zori. ki otroka obdaja z nežnostjo in sočutjem, mu pomaga vzpostaviti zaupanje, se vživljati v svet, kar omogoča razvijanje občutka lastne vrednosti ter sposobnost vživljanja v drugega. Očetov lik z jasno moško identiteto otroku pomaga zaznavati meje resničnosti, zmožnost za orientiranje, sprejemanju naporov in angažiranju, ko je treba oditi v širni in zahtevni svet. Bog postavlja očeta v družino zato, da bi "bil blizu svoji ženi in z njo delil vse." Pa tudi zato, da bi bil vedno navzoč, blizu svojim otrokom pri njihovi rasti: ko se igrajo, učijo in delajo; ko si upajo in ko se bojijo, ko naredijo napačen korak in ko spet najdejo pravo pot.

Lojze