Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 28. 05. 2017

7. velikonočna nedelja (XXXII, leto A, 28. 5. 2017)

V četrtek, 40 dni po veliki noči, smo se spominjali Jezusovega odhoda v nebo – Gospodovega vnebohoda. Čeprav Jezus ni več fizično prisoten, pa nam s svojo obljubo "Jaz sem z vami vse dni do konca sveta" (Mt 28, 20) da vedeti, da nas ni zapustil. Ne samo, da nas ni zapustil! Slavo, ki jo je Kristus že prejel od Boga, svojega Očeta, hoče dati tudi nam.

Od tedaj naprej, ko je šel k Očetu, je tudi nam odprta pot k Bogu. Kakor beremo v današnjem berilu: "Sveti Oče, ohrani jih v svojem imenu, ki si mi ga dal, da bodo eno kakor midva."

Da bomo imeli potrebno moč, nam pred vnebohodom da Kristus obljubo, da bo poslal Svetega Duha: "In glejte, poslal bom na vas obljubo svojega Očeta; vi pa ostanite v mestu, dokler ne prejmete moči od zgoraj" (Lk 24, 49).

Devet dni od Gospodovega vnebohoda do binkošti je tisti čas, ki so ga po pripovedovanju evangelista Luke apostoli prebili v molitvi z Jezusovimi brati (kristjani), galilejskimi ženami in Marijo. Iz tega devetdnevnega čakanja je nastala navada, da posebno nujne molitve opravljamo devet dni. Tako molitev imenujemo devetdnevnico.

Binkoštna devetdnevnica je med vsemi najpomembnejša, saj je to molitev za to, kar je v Cerkvi najodličnejše: za darove Svetega Duha, za Svetega Duha samega. Naj bo taka tudi naša priprava na binkošti.

Katarina

Danes, 28. maja 2017, obhajamo 7. velikonočno nedeljo – nedeljo sredstev družabnega obveščanja:

• med sv. mašo ob 10.00 uri bodo dar sv. krsta prejele: Zala Brate, Mia Bratec, Nika Šimenc in Ula Malenšek. Novokrščenkam, njihovim staršem in botrom vsa župnija iskreno čestita.
  • ob 15.00 uri bodo ŠMARNICE v cerkvi ŽMB na Hribcah,
  • ob 16.00 uri bo sv. maša v cerkvi sv. Valentina na Limbarski Gori.

Jutri, v ponedeljek, 29. maj, bo ob 20.00 uri srečanje našega ŽPS v župnišču.

V sredo, 31. maja, bo zaključek letošnjih šmarnic. Šmarničarji lepo vabljeni k sv. maši. Po maši bo podelitev pohval vsem tistim, ki ste redno hodili k šmarnični pobožnosti. Za pohvalo lahko manjka največ 5 listkov.

V četrtek, 1. junija, ob 20.00 uri bo v župnišču sestanek za starše letošnjih birmancev. Lepo vabljeni, da se dobimo v polnem številu, da se bomo lahko pogovorili o slovesnosti sv. birme, ki bo 11. junija ob 10.00 uri. Birmovalec bo pomožni ljubljanski škof Anton Jamnik.

V petek, 2. junija, bo začetek devetdnevnice pred sveto birmo. Vabljeni birmanci, starši in botri.

V soboto, 3. junija, ob 8.00 uri ste za čiščenje župnijske cerkve na vrsti farani Vinj.

V nedeljo, 4. junija, je praznik Binkošti. Na Limbarski Gori bosta sv. maši ob 10.00 in ob 16.00 uri. Z binkoštnim praznikom se konča velikonočni čas in se začne "čas med letom".

Hvala Branku in Štefanu, ter vsem ostalim fantom in možem, ki so v tem tednu "pokrili" garažo ob župnišču. Bog lonaj za vso pomoč in požrtvovalno delo.

Začela so se tudi dela v Zg. Kosezah. Upamo, da bodo kmalu narejene betonske vezi na simsih. Nato pa bodo namestili novo ostrešje in strešno kritino.

Zahvala vsem, ki ste kakorkoli pripomogli k lepemu praznovanju Prvega svetega obhajila preteklo nedeljo. Še posebna zahvala staršem za lepo sodelovanje in požrtvovalnost.

Zaradi preobilice dogodkov letos enodnevno romanje (25.6.) odpade.

* * * * * * * * * * * *

"Ali se še vedno držite shujševalne diete?" je zdravnik vprašal pacienta.
"Da, in to zelo redno. Vsak dan, ko berem časopis, se izogibam mastnim naslovom!" :)

Če junija sonce pripeka in vmes dežek rosi, ni treba se bati teka, obilno zemlja rodi.

Maksim Emonski, škof
Maksim Trierski, škof
Uršula Ledochowska, devica

ŽMB 19.00 Za zdravje
M 19.00 ŠMARNICE
Župnišče 20.00 Seja ŽPS

Kancijan in drugi oglejski mučenci
Ivana Orleanska, devica
Ferdinand Kastiljski, kralj

M 19.00 + Helena in Pavel Vesel
V čast Materi Božji

Obiskanje Device Marije
Vital, menih
Sklep šmarnic

M 19.00 + Oče Jože Novak in sin Janez ter pokojni Dacarjevi
ZAKLJUČEK ŠMARNIC

Justin, mučenec
Janez Krstnik Scalabrini, škof
Roman, škof

M 18.00 Molitvena ura za duhovne poklice
M 19.00 + Marjana in Jurij Šmuc
Župnišče 20.00 Sestanek staršev birmancev

Prvi petek
Marcelin in Peter,  mučenca
Erazem, škof

M 19.00 ZAČETEK DEVETDNEVNICE PRED SV. BIRMO
+ Ivan Avbelj, obl. (Vinje)
Pobožnost prvega petka

Prva sobota
Karel Lwanga in drugi ug. muč.
Klotilda, kraljica

M 8.00 ČIŠČENJE CERKVE - Vinje
M 11.00 ZAHVALNA SV. MAŠA ZA 50 LET ZAKONA
M 14.00 Za srečen zakon
M 19.00 + Jakopovi
+ Mimi in Franc Lavrač
+ Francka in Stanko Novak, obl.
+ Jože Kosmač, obl.
Župnišče 20.00 MLADINSKO SREČANJE

BINKOŠTI
Peter Veronski, redovnik
Kvirin iz Siska, škof

M 7.00 Za farane
M 10.00 + Ivan Avbelj (Vinje)
Sv. V. 10.00 + Korimškovi (Limbarska Gora)
Sv. V. 16.00 V čast sv. Duhu

Vse veruje

Ljubezen  vse veruje v smislu zaupanja  in svobode. Ta je zelo pomembna v zvezi, saj jo povzroča in omogoča partnerjevo zaupanje. To pomeni, da ni prikrivanja, ni  nezvestobe in ni laganja. Problem nastane, ko se partner počuti utesnjenega, manjvrednega in se hoče izogniti večnim napadom ljubosumja. Takrat sledi prikrivanje in laganje to pa lahko večkrat pripelje tudi do resnične  prevare partnerja  na različnih področjih. Lahko bi rekla, da gre v resnici za začaran krog, ko enkrat pride tako daleč. Verovati pomeni osvobajati, saj sumničavost in nevera prinaša težko breme, ki ga moramo nositi v prsih. Ponikne pa že skoraj izgine, vendar se ob najmanjšem sumu zopet prikrade in z njim vsa žgoča bolečina.  Vem, da vsako nedeljo pišem o tem kako pomembna je komunikacija in tudi to, da je premalo razumljena in prakticirana med nami. Iskren pogovor in dialog, da zakoncu vedeti, da ti ni vseeno,  preprosto, da  on obstaja, da je tu in vsa ljubezen ki je tako resnična. Da verjameš vanj in njegovi besedi lahko zato pomeni nekomu vse.

Tatjana Ustar