Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 16. 04. 2017

VELIKA NOČ (XXXII, leto A, 16. 4. 2017)

"Vstali Gospod Jezus Kristus, sprejemaš nas skupaj z našim srcem, s takšnim, kakršno je. Zakaj bi čakali, da se naše srce spremeni, preden se napotimo k tebi? Saj ga ti preoblikuješ. Z našim trnjem netiš ogenj. Skozi odprto rano v nas priteka tvoja ljubezen. In prav iz teh ran požene občestvo s tabo. Tvoj glas razsvetli našo noč in v nas se odpro vrata vere." (br. Roger iz Taizeja)

Tudi letošnja Velika Noč nam oznanja sporočilo odrešenosti in Vstajenja. Res je to nekaj, kar se izmika našemu razumu in dojemanju. Vsega tega ne zmoremo preveriti ali izmeriti. Lahko pa naredimo nekaj drugega. Lahko dopustimo, da se nas On sam dotakne in objame vso našo šibko in slabotno vero, naše dvome in strahove. On je Vstal prav zato, da bi veselje gotovosti napolnilo tudi naša srca. In tega Vam vsem od srca želim.

BLAGOSLOVLJENE IN VESELE VELIKONOČNE PRAZNIKE, ŠE POSEBEJ VSEM BOLNIM IN TRPEČIM ALI KAKO DRUGAČE PREIZKUŠANIM. NAJ LUČ VSTAJENJA PREŽENE NAŠE VSAKOVRSTNE TEMINE IN PREIZKUŠNJE.

Župnik Kancijan in diakon Tine

AlelujaDanes, 16. aprila 2017, obhajamo VELIKO NOČ:

• ob 6.30 uri bo vstajenjska procesija,
  • ob 10.00 uri bo praznična sv. maša v župnijski cerkvi,
  • ob 14.30 uri bo procesija k cerkvi Žalostne Matere božje na Hribce, kjer bomo ob 15.00 uri imeli molitve zahvale varovanja pred nevarnostjo potresa.

Ta teden ne bo verouka, ker so velikonočne počitnice. Z rednim veroukom bomo zopet nadaljevali v ponedeljek, 24. aprila.

Jutri, ponedeljek 17. aprila, bo sv. maša pri sv. Miklavžu. Kot običajno se bomo zbrali ob 10.00 uri. Če bo vreme lepo, bo sv. maša zunaj. Lepo vabljeni na ta naš vsakoletni  Emavs.
Zjutraj ob 7.00 uri bo maša tudi v župnijski cerkvi.

V torek, 18. aprila, bomo poromali na Poljsko. Obiskali bomo nekatere »milostne kraje« kot so Čenstohova (največje romarsko središče na Poljskem), v Krakowu si bomo ogledali center Janeza Pavla II. In svetišče svete Faustine Kowalske. Romarji se zberemo ob 5.00 uri pred župniščem. Povratek je v soboto zvečer. Imejte s seboj osebno izkaznico ali potni list, ter zdravstveno zavarovanje za tujino.

V sredo, 19. aprila in v četrtek, 20. aprila ne bo sv. maše.

Danes teden je bela nedelja ali nedelja Božjega usmiljenja. Ob 6.00 uri bo vstajenjska procesija in sv. maša pri sv. Mohorju in Fortunatu. Lepo vabljeni. Sv. mašo bo vodil naš moravški rojak, g. Miro Šlibar.
Jutranje sv. maše v Moravčah ne bo. Ob 15.00 uri bo pri sv. Mohorju še molitev Pot luči.

Za čiščenje župnijske cerkve ste v soboto, 22. aprila, ob 8.00 uri na vrsti farani Limbarske Gore in Hrastnika.

* * * * * * * * * * * * *

Neki cestni divjak pride k župniku s prošnjo, naj mu blagoslovi nov avto.
Župnik: "Z veseljem ti ga bom blagoslovil, a ti moram prej povedati, da blagoslov pomaga samo do 130 km na uro."
Voznik: "Kaj pa imate za višjo hitrost?"
Župnik: "Sveto olje!" :)

Ponedeljek v velikonočni osmini
Simon Barsabejski, škof, muč.
Robert, opat

Hugo, škof v Grenoblu
Leonid, mučenec

M 8.00 ČIŠČENJE CERKVE - Limbarska Gora in Hrastnik
M 19.00 + Cesarjevi, obl. in Prvodarjevi (Dešen)
+ Janez Novak, 30. dan

2. Velikonočna nedelja
Bela nedelja
Nedelja Božjega usmiljenja
Jurij, mučenec
Vojteh, škof

Sv. Mo. 6.00 + Beti Zajc
+ Kobilčevi
+ Mirko Udovič, obl.
M 10.00 + Rudi Grabnar in Končarjevi
Sv. Mo. 15.00 MOLITEV POT LUČI

RADOST LJUBEZNI – HVALNICA LJUBEZNI

"Mislim, torej sem", izreče René Descartes. Kristjani pa moremo trditi: "Ljubim, torej sem" (Chiara Lubich).

Papež Frančišek nas v okrožnici Radost ljubezni opominja, da biti ljubezniv ni slog, ki ga kristjan lahko izbere ali zavrne (AL 99). Človek je zares človek, ko ljubi. Prijatelja si resda lahko izberemo, lahko imaš enega ali sto. Tudi načini, kako izkažemo ljubezen, so različni. Da pa bi se pripravili na resnično srečanje z drugim, moramo prepoznati njegove potrebe in ga spoštovati. Vsak, ki ga srečamo, tako postane kandidat za ljubezen. Tako nas namreč uči Jezus v svojem nauku, t.j. evangeliju. Pomislimo, kako bi bil svet, naš kraj, naš dom drugačen, če bi živeli in bi se gledali s "pravim pogledom ljubezni"! Ljubezen ni samo tista zaljubljenost, dragi mladi, je popolno darovanje, je odpuščanje…  Prijazna ljubezen ustvarja povezave, neguje vezi, plete nove mreže vključevanja in gradi trdno družbeno celoto (AL 100), zaključi Frančišek. Kakor pravi otroška pesem:

♫…in človek bil bi bratu brat, po srcu vsakemu enak.

Naslednje poglavje: LJUBEZEN ne išče svojega

Največji zgled ljubezni je materinska ljubezen, saj si matere bolj prizadevajo za to, da bi ljubile, kot da bi bile ljubljene (AL 102). Mati je ena sama. Daje ti ljubezen, podporo in sočutje. Vedno je ob tebi, čeprav se v najstniških letih mogoče tebi ne zdi tako. Zato jih spoštujmo in ljubimo iz dna srca.

Bodimo kot Jezus. Kajti On je svoje življenje daroval iz ljubezni. S tem nam je sporočil, da moramo biti ljudje prijazni in ljubeznivi drug do drugega in da je vredno dati življenje za tak način ljubezni. Velika noč tako postane vsakemu kristjanu smernica in cilj življenju.

Tine