Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 9. 04. 2017

Cvetna nedelja (XXXII, leto A, 9. 4. 2017)

S cvetno nedeljo slovesno vstopamo v veliki teden. Teden, ki se začne in konča z veseljem. Na cvetno nedeljo poslušamo, kako je Jezus slovesno vkorakal v Jeruzalem in ga je tam sprejela navdušena množica. Na veliko noč je veselje še toliko večje, ker je iz smrti prišlo vstajenje in odrešenje.

Vmes … Vmes pa smo priča človekovim šibkostim – izdajstvu, krivičnem obsojanju, zatajitvi, hujskanju, poniževanju, mučenju. Dejanjem, ki jih niso zadajali samo Jezusu pred 2000 leti, ampak žalijo naše dostojanstvo tudi danes.

Sredi vseh teh grozodejstev, ki jim je bil priča Kristus, se nam lahko zdi, da  je težko najti kaj, kar bi metalo boljšo luč na človeka.

Ampak najdemo!

Sredi križevega pota in velikega trpljenja lahko uzremo pogumno in sočutno Veroniko … pomoč Simona iz Cirene … jok jeruzalemskih žen.

Veliki teden ni (med drugim) le spomin in opomin na veliko trpljenje, ki ga zmoremo zadajati ljudje, ampak tudi priložnost za nas, da postajamo bolj sočutni, bolj človeški. Blagoslovljen veliki teden!

Katarina

Danes, 9. aprila 2017, obhajamo 6. postno nedeljo, CVETNO NEDELJO:

• V župnijski cerkvi bo spovedovanje že od 6.30 ure do 12.00 ure in popoldne od 15.00 ure do 18.00 ure.
  • Ob 10.00 uri bo kot običajno, blagoslov zelenja pri poslovilni vežici na pokopališču.
  • Ob 15.00 uri bo molitev križevega pota v župnijski cerkvi.

Spovedovanje veroučencev bo v tem tednu po urniku. Namesto verouka boste opravili spoved, razen 1. in 2. razreda, ki jim verouk v tem tednu odpade zaradi odsotnosti kateheta Luka.
Veroučni učenci, prav posebej pa birmanci, ste vabljeni, da se udeležite obredov velikonočnega tridnevja: četrtek, petek in v soboto. V četrtek in petek se obredi začnejo ob 19.00 uri, v soboto (velikonočna vigilija) pa ob 20.00 uri.

Na veliki četrtek, 13. aprila, se s krizmeno mašo v ljubljanski stolnici začenja obhajanje velikonočnega praznovanja. Nadškof, g. Stanislav Zore bo pri krizmeni maši, ob navzočnosti duhovnikov naše nadškofije blagoslovil: krstno olje, krizmo in bolniško olje, ki jih duhovniki uporabljamo pri podeljevanju zakramentov. Pri tej maši duhovniki obnovimo duhovniške obljube.
Zvečer pa obhajamo spomin zadnje večerje, pri kateri je Jezus postavil zakrament sv. evharistije.

Veliki petek je spomin Jezusove smrti na križu. To je edini dan v letu, ko se ne obhaja svete maše. Ta dan je tudi strogi post. Ob 15.00 uri je molitev križevega pota v župnijski cerkvi. Zvečer so obredi Velikega petka.

Velika sobota: zjutraj ob 6.30 uri je blagoslov ognja pred cerkvijo in blagoslov vode. Potem se zvrstijo blagoslovi jedil. Preko dneva je tudi molitev ob božjem grobu, h kateri ste lepo vabljeni. Med 9. in 13. uro bo še možnost za spoved. Spovedoval bo p. Andrej Benda. Zvečer ob 20.00 uri se zberemo k obhajanju velikonočne vigilije.

Na Veliko noč bo zjutraj ob 6.30 uri velikonočna procesija. Sv. maša bo še ob 10.00 uri.
Popoldne ob 15.00 uri je protipotresna pobožnost na Hribcah, skupaj s farani Vrhpolja. Ob 14.30 uri bomo odšli v procesiji k ŽMB na Hribce.

Velikonočne oblate lahko kupite pri Marinki Vrečar (Detelova 1) in pri Ivanki Prašnikar (Čebulovna).

Za čiščenje župnijske cerkve ste v sredo, 12. aprila, ob 19.00 uri na vrsti farani Selc.

Domnij, mučenec
Mihael Svetniški, redovnik
Ezekijel, prerok

M 19.00 + Rožičevi

Stanislav, mučenec
Gema Galgani, devica
Helena Guerra, red. ustanov.

M 19.00 + Angela Sušnik
+ Marija, obl. in Stane Ulčakar
+ Milan Lavrač, 8. dan
V zahvalo

Zenon Veronski, škof
Julij I., papež
Alferij, opat

M 19.00 ČIŠČENJE CERKVE - Selce

Veliki četrtek
Martin I., papež, mučenec
Ida, redovnica

M 19.00 + Santlovi
+ Frančiška Cerar, 30. dan
Molitvena ura za duhovne poklice

Veliki petek

M 14.30 Protipotresna procesija na Hribce
ŽMB 15.00 MOLITEV ZAHVALE VAROVANJA PRED NEVARNOSTJO POTRESA

RADOST LJUBEZNI – HVALNICA LJUBEZNI

♪♫ Deni me, kakor pečat na svoje srce…
LJUBEZEN
se ne ponaša; ne napihuje, ne išče svojega. ♫

Kaj je prava ljubezen? Išče jo namreč prav vsak: pesnik; pubertetnik; pa otrok ob ločitvi svojih staršev; prav tako mlad zaljubljen par še pred poroko, ko vsak po svoje razmišlja, kako živeti spolnost; odgovor na to vprašanje iščeta še vedno zlatoporočenca, kot sta mi zadnjič rekla ob praznovanju. Ljudje se namreč spreminjamo in naša želja po količini in kvaliteti te prave ljubezni se spreminja.

Sveto pismo nam govori o logiki Božje ljubezni. Spoznajmo jo ter prevzeti  ponesimo v naš vsakdan. Jezus je spomnil svoje učence, da si v svetu moči vsak prizadeva za to, da bi drugega nadvladal, in zato jim pravi: Med vami pa naj ne bo tako (AL 98):

"Kdor hoče biti med vami prvi, naj bo vaš služabnik." (Mt 20,27)

V družinskem življenju ne sme vladati logika prevlade enega nad drugim ali tekmovalnost, … kajti ta logika naredi konec ljubezni (AL 98). Obstaja drža, ki je ˝cepivo˝ proti bahanju – to je drža ponižnosti. Kdor je sposoben drugega dati pred sebe, kdor sledi zgledu Jezusa, ko pri zadnji večerji umiva noge svojim učencem, v svojem življenju ni zgrešil pomena prave ljubezni. Papež je 1.1.2017 v pridigi rekel, da so matere zaradi svojega zgleda nežnosti, popolne podaritve protisredstvo individualiz-mu in egoističnim težnjam.

Naj z besedami pesnika in duhovnika Marka Rijavca končam: "Kdor ljubi, ta trpi, in kdor trpi, ljubi. Kdor pa ljubi, živi." Aktualno?

Tine