Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 15. 01. 2017

2. nedelja med letom (XXXII, leto A, 15. 1. 2017)

Uvodnik


Glejte, Jagnje božje

Janez Krstnik našo pozornost preusmerja na bistveno v našem življenju. Jagnje Božje, ki odjemlje grehe sveta.

Vsakdanjik nam postreže z mnogimi radostmi in težavami. Starejši smo, raje se pohvalimo s vsakovrstnimi problemi, ki jih moramo nositi in reševati. Hvala Bogu za otroke in mlade, ki nas spomnijo na radoživost in preprostost, ki zaljša naše dni.

Resnično, različne težave in bremena težijo naše dni in naša pota, Janez Krstnik pa nam pomaga razumeti, kaj je resnično breme, ki dnevu jemlje luč in življenju veselje. To je breme greha, ki človeka smrtno rani in razčlovečuje. Vsaka druga težava nas le napravi močnejše, greh pa nas pritisne k tlom in izpije življenjski sok.

V to našo stvarnost stopa Jezus Kristus, na katerega kaže Janez Krstnik. Jagnje Božje, ki odjemlje človekov – moj greh in nam odpira vrata božjega kraljestva na stežaj. Jezus Kristus, naš Gospod je tisto dete, ki nam je v preteklih dneh omehčalo srce, je novorojeni Kralj, ki smo ga z modreci iskali in častili, je Bog in Človek, ki nas vabi na pot vere in spreobrnjenja, da bi mogel kot žrtveno jagnje odvzeti naš greh in nam podariti odpuščanje.

Človek nad človekom bi že davno obupal. Jezus pa nas prijateljsko vabi na pot odkrivanja ljubezni, pravičnosti in usmiljenja. Ravno ta pot, ki je včasih težka zaradi hromečega strahu, spet drugič lahka zaradi navdušenja nad življenjem, je pot vere in nenehnega spreobračanja. Naj bo trening za naše srce, da bo iz otrdelosti postalo prožno in meseno ter utripalo v taktu božje ljubezni.

Jože Kerin

 

Obvestila


Danes, 15. januar 2017, obhajamo 2. nedeljo med letom:

  • Ob 15.00 uri bomo v župnijski cerkvi molili za mir in spravo

V sredo, 18. januarja, je začetek tedna molitve za edinost med kristjani, ki se vedno zaključi na praznik spreobrnitve apostola Pavla, 25. januarja.

"Letošnja molitvena osmina za edinost ima poseben značaj, saj mineva petsto let od začetka reformacije v Nemčiji (1517). Ta dogodek je močno zaznamoval vso evropsko, svetovno in tudi slovensko zgodovino in kulturo. V prejšnjih časih se katoličani takšnih obletnic nismo bili vajeni spominjati, saj so se obhajale v duhu ostrih kritik in očitkov na obeh straneh. Letos se prvič obhaja v ekumenskem in molitvenem duhu. Tako je želel papež Benedikt XVI., ki je leta 2011 sprejel povabilo luteranov. Tako želi tudi papež Frančišek, ki se je ob dnevu reformacije lani udeležil začetka spominskih slovesnosti v Lundu (Švedska). Ob njih prihaja do izraza tudi bolečina in skupno priznanje krivde za globoke delitve, ki so sledile reformaciji. Takšno 'očiščenje spomina' bo omogočilo, da napravimo nove korake na poti sprave."

dr. Bogdan Dolenc, tajnik Slovenskega ekumenskega sveta

Za čiščenje župnijske cerkve ste v soboto, 21. januarja, ob 8.00 uri na vrsti farani ceste heroja Vasje ter Cesta na Grmače.

Srečanje za ministrante je v soboto, 21. januarja, ob 11.00 uri. Vsi ministranti lepo vabljeni!

Tudi letos nameravamo poromati za nekaj dni pred prvomajskimi prazniki. Odločili smo se za romanje na Poljsko, od 18. do 22. aprila 2017. Nameščeni bomo v romarskem centru v Krakovu, kjer je pokopana sv. Favstina Kowalska; v bližini je tudi center Janeza Pavla II. Od tam pa bomo vsak dan obiskali nekatere znamenitosti: Wieliczka, Czestochowa, Wadowice, Oswiecim,…
Prispevek na osebo je 290 EUR. Plačate lahko v 3 obrokih: ob prijavi, v marcu in teden dni pred odhodom. Cena za mlajše od 18 let je 260 EUR. Čimprej se prijavite. Predviden je en avtobus (50 oseb).

* * * * * * * * * * * * * *

Iz knjige A. Grün: Veseli se življenja

Seveda pa v svojem telesu trpimo, če se nam upira, če čutimo bolečine in če nam po napornem dnevu 'odpove pokorščino'. Takrat je potrebno, da z njim previdno in nežno ravnamo – ter smo mu hvaležni, da nas je opozorilo na naše meje. :)

Malo vode prosinca da obilo vinca, prosinec često naznanja v vodi, da bo malo v sodi. 

 

Svete maše in mašni nameni v prihodnjem tednu


 

16

PONEDELJEK

Honorat, škof
Berard in drugi maroški muč.
Jožef Tovini, laik, tretjerednik

M 18.00 + Darko Bratun, obl.;
+ Mihaela Capuder, obl.

17

TOREK

Anton (Zvonko), puščavnik
Anton Koprski, redovnik
Maver in Placid, opat, meniha

M 18.00 + Franci in Stanko Štefan, obl.;
+ Potokarjevi in Vajnhandlovi

18

SREDA

Marjeta Ogrska, kneginja
Jakob Hilarij Cosán, muč.
Začetek tedna molitve za edinost kristjanov

M 7.00 V dober namen

19

ČETRTEK

Makarij Aleksandrijski, opat
Jakob Salés in drugi mučenci
b. sl. Friderik Irenej Baraga

M 18.00 Za božje varstvo in blagoslov;
+ Ivana Pergar, 8. dan
Molitev pred Najsvetejšim po maši

20

PETEK

Fabijan, papež
Sebastijan, mučenec
Evtimij Armenski, opat

M 18.00 + Anton Vidic, 30. dan;
+ starši Urbanija (Pogled)

21

SOBOTA

Neža, devica
Epifanij Pavijski, škof
Majnard Švicarski, puščavnik

M 8.00 ČIŠČENJE CERKVE - cesta Heroja Vasje in Cesta na Grmače
M 18.00 + Angela Orehek in Glasovi;
+ Ivo Pustotnik;
+ Francka in Stanko Novak;
+ Ivan Lovše, 30. dan

22

NEDELJA

3. nedelja med letom
Vincencij, diakon, mučenec
Laura Vicuna, devica

M 7.00 Za farane
M 10.00 + Franc Smrkolj, obl. (Ribče);
+ Francka in Franc Burja, obl.
M 18.00 Molitev za družine in mlade

M - Moravče, M k - kapela v župnišču, Sv. A. - Sv. Andrej, MKA - Marija Kraljica angelov, Sv. Mi. - Sv. Miklavž, Sv. Mo. - Sv. Mohor in Fortunat, Sv. Š. - Sv. Štefan, Sv. V. - Sv. Valentin, ŽMB - Žalostna Mati Božja

 

Zadnja stran


RADOST LJUBEZNI – RESNIČNOSTI IN IZZIVI

Migracije – kako se z njimi soočiti in razumeti vpliv na družinsko življenje? Človeška mobilnost je lahko dar za priseljeno družino in za deželo, ki jo sprejme. Prisilna migracija, ki jo povzročajo revščina, krivice, vojne, preganjanje, pogosto ogroža življenje in stabilnost družin. Prizadene tudi družinske člane, ki so ostali doma. Begunske družine je potrebno pastoralno spremljati. Kaj to pomeni? Spoštovati njihovo kulturno, versko in človeško omiko ter duhovno bogastvo njihovih obredov in izročil. Posebno pozornost posvečati družinam, ki so, zaradi ilegalne migracije, žrtve uničujočih in dramatičnih razmer (trgovina z ljudmi, prisilno bivanje begunskih zavetiščih). Vso zaščito nuditi otrokom, ki so zaradi skrajne bede in uničujočih razmer prodani v prostitucijo. Mnogim krščanskim družinam, ki so preganjane pomagati, da ostanejo v izvornih deželah.

Družine z osebami s posebnimi potrebami močno pričajo o zvestobi daru življenja. Takšna oseba je dar in priložnost za rast v ljubezni, medsebojni pomoči. V luči vere odkrivamo vrednost vsakega življenja, pravice in potrebe, sprejemamo krhkost. Nove govorice in razumevanja se uči tudi skupnost, ki sprejema in podpira takšno družino.

Starejši v družini – večina družin jih sprejema, ljubeče skrbi zanje. Marsikje postajajo tudi breme. Zahtevna nega bolnih je za družino preizkušnja. Treba je znati ceniti in ovrednotiti  tudi zaključek bivanja. Pomembne so cerkvene ustanove, ki  starejšim nudijo mirno in družinsko okolje bivanja. Hudo grožnjo družini povzročata evtanazija in samomor s tujo pomočjo. Cerkev mora pomagati družinam, ki negujejo starejše in bolne člane.

Revščina vse te stiske še poslabša in prizadene predvsem žene in otroke, ki odraščajo v zapuščenosti. Cerkev naj jim, kot Mati, ne nalaga bremen predpisov ampak jih vključuje, razume in tolaži z zdravilno milostjo in lučjo evangelija.

Lojze