Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 8. 01. 2017

JEZUSOV KRST (XXI, leto A, 8. 1. 2017)

Uvodnik


"Novo leto se je začelo. Tudi v tem letu bodo vse poti vodile iz Jutrove dežele skozi puščave življenja in neskončnost minevanja v večer življenja. Toda te poti nam lahko izpolni romanje v duhu do Absolutnega, lahko smo na poti do Boga.
Odpri se moje srce in potuj! Zvezda ti kaže pot. Na to pot ne moreš vzeti mnogo. Samo vstani in hodi. Saj imaš pri sebi zlato ljubezni, kadilo hrepenenja in miro bolečine. Gospod bo vse to sprejel. In našli bomo odgovor..." (Karl Rahner).

Tako so božični prazniki izzveneli v spodbudo, da se odpravimo na pot skozi ta čas, skozi to leto, ki nam je znova podarjeno. Marsikaj lepega in spodbudnega, kar smo doživeli v prazničnih dneh naj nam bo luč, da bomo dneve našega vsakdanjika napolnjevali z dobrim. Ni pa vedno dovolj naša dobra volja, tudi ne toplota idiličnosti, ki smo jo doživljali ob jaslicah. Iskati moramo globlji temelj vsega našega prizadevanja, ki še zdaleč ni samo v lepih čustvih in v zunanjem blišču. Tako se danes, na nedeljo Jezusovega krsta soočimo z besedilom iz Matejevega evangelija "Ta je moj ljubljeni Sin, nad katerim imam veselje." (Mt 3, 17)

Ta "glas iz nebes" tudi nas usmerja k Jezusu, ki se je dal krstiti Janezu Krstniku v reki Jordan. Povsem jasno je, da Jezus ni potreboval tega. Kot Božji Sin, bi lahko ostal "na suhem". Ne bi mu bilo treba stopiti v vodo Jordana. Lahko bi ostal v nebesih, pri Očetu. A je hotel priti na ta svet, v naše grehe in slabosti. V naše bolečine in radosti. Da bi bil in ostal z nami. S krstom je stopil na našo pot, da bi nas vodil v odrešenje. Zato tudi takrat, ko se bomo utrudili, ko bomo imeli vsega dovolj, ko ne bo volje in moči, ko bomo malodušni..., takrat se spomnimo, da je On z nami. In skupaj z Njim zmoremo.

Župnik

 

Obvestila


Danes, 8. januar 2017, obhajamo Jezusov krst:

  • Ob 15.00 uri bomo v župnijski cerkvi molili za nove duhovne poklice.

V tem tednu znova začnemo reden verouk.

V torek, 10. januarja, bo sestanek za organiste oz. zborovodje. Dobimo se ob 19.00 uri v župnišču.

V torek, 10. januarja, bo srečanje svetopisemske skupine ob 19.00 uri v župnišču.

V petek, 13. januarja, bo vsakoletni "pohod z baklami" mladih iz naše dekanije k sv. Mohorju. Vsi mladi iz naše župnije lepo vabljeni: mladinska skupina, starejši skavti, starejši ministranti, animatorji….
Dobimo se ob 19.30 uri v Podstrani.

Birmanci ne pozabite, da gremo skupaj na ogled jaslic po nekaterih ljubljanskih cerkvah. Odhod je v soboto 14. januarja ob 8.00 uri izpred župnišča, povratek pa okoli 13.00 ure. Za vse birmance je ogled obvezen.

Za čiščenje župnijske cerkve ste v soboto, 14. januarja, ob 8.00 uri na vrsti farani Partizanske in Trg Svobode.

Hvala za vsa voščila in dobre želje. Hvala za darove in bero. Iskren Bog lonaj vsem.

Nekaj "Mohorjevk" še vedno čaka na naročnike, da jih vzamete.

Še nekaj statističnih podatkov za leto 2016:

  1. Krščenih je bilo 42 otrok; 21 deklic in 21 fantkov; od tega jih je bilo 23 zakonskih in 19 iz izvenzakonskih družin.
  2. Poročilo se je 13 parov. Od tega so trije pari živeli že dalj časa v zunajzakonski skupnosti. In prav to je razveseljivo, da se odločijo za poroko. Naj bo to spodbuda tudi drugim, ki ste (so) morda v podobni situaciji.
  3. Umrlo je 24 faranov. Od tega je bilo 10 moških in 14 žensk. Povprečna starost moških je bila 73 let in 84 let pri ženskah. Bolniško maziljenje, spoved in obhajilo je v zadnjih dneh življenja prejelo 8 oseb (=previdenih). Nekaj jih je redno, ob prvih petkih prejemalo zakramente. Še naprej vabim, da se ne ustrašite poklicati duhovnika k bolnim in umirajočim. V trenutkih poslavljanja od tega sveta in življenja je to za njih nekaj blagodejnega in koristnega.
  4. Prvo Sveto obhajilo je prejelo 32 prvoobhajancev (18 fantov in 14 deklic)
  5. Zakrament sv. birme je prejelo 31 birmancev (13 fantov in 18 deklet).
    Poleg teh pa še 7 katehumenov (odraslih), ki so se nekaj mesecev pripravljali na posebnem "tečaju" uvajanja odraslih v krščanstvo. Skupno je torej v preteklem letu v naši župniji prejelo sv. birmo 38 oseb.

 

Svete maše in mašni nameni v prihodnjem tednu


 

9

PONEDELJEK

Hadrijan, opat
Pij IX., papež
Andrej Corsini, škof

M 18.00 + Ivo Pustotnik, 30. dan;
+ Frančiška Majdič, 8. dan

10

TOREK

Gregor Niški, škof
Agaton, papež
Viljem, škof

M 18.00 + Štefan Jamšek, obl.
Župnišče 19.00 SESTANEK ORGANISTOV
Župnišče 19.00 SVETOPISEMSKA SKUPINA

11

SREDA

Pavlin Oglejski, škof
Teodozij Koinobit, menih
Salvij, mučenec

M 7.00 V dober namen

12

ČETRTEK

Tatjana (Tanja), mučenka
Benedikt Biscop, škof
Anton Marija Pucci, redovnik

M 18.00 Za Božje varstvo;
+ Franc Završnik, obl.
Molitev pred Najsvetejšim po maši

13

PETEK

Hilarij, škof
Veronika Milanska, devica
Gotfrid, redovnik

M 18.00 + Veronika Lavrič;
+ Avbeljnovi (Zg. Koseze);
+ Franc Jerman, obl.;
+ Anton Ravnikar (Zalog)

14

SOBOTA

Odon, prior v Jurkloštru
Feliks Nolanski, duhovnik
Sava, škof

M 8.00 ČIŠČENJE CERKVE - Partizanska in Trg Svobode
M 8.00 Birmanci - ogled jaslic
M 18.00 + Ivo Groboljšek, obl.;
+ Pavle Vesel;
+ Vincenc in Frančiška Podbevšek

15

NEDELJA

2. nedelja med letom
Absalom, koprski škof
Pavel iz Teb, puščavnik

M 7.00 Za farane
M 10.00 + Franci Urbanija, obl.
M 18.00 Molitev za mir in spravo

M - Moravče, M k - kapela v župnišču, Sv. A. - Sv. Andrej, MKA - Marija Kraljica angelov, Sv. Mi. - Sv. Miklavž, Sv. Mo. - Sv. Mohor in Fortunat, Sv. Š. - Sv. Štefan, Sv. V. - Sv. Valentin, ŽMB - Žalostna Mati Božja

 

Zadnja stran


RADOST LJUBEZNI – RESNIČNOSTI IN IZZIVI

"Kultura vsiljevanja čustvenosti brez omejitev, razširjanje pornografije in trgovanja s telesom" povzročajo družini in družbi neizmerno škodo. Vodijo k nezrelosti in s tem negotovosti parov v odnosu do skupnega življenja in spolnosti. Slabijo posameznika in družbeno povezanost ter preko kriz, ločitev in razvez povzročajo hude posledice vsem udeleženim. Pomanjkanje poguma za potrpežljivo preverjanje, odpuščanje in spravo ter žrtvovanje s prenagljenimi odločitvami vodi k propadu zakonov in k nastajanju novih parov, zvez in odnosov v katerih najdemo problematične družinske situacije, tudi v zvezi z izbiro krščanskega življenja.

❤ Razvoj biotehnologije, seksualna revolucija, strah pred naseljenostjo, gospodarski problemi, brezposelnost mladih, najbolj pa nenaklonjenost rojstvu otrok, ki gre preko meja zdravega razuma in etike, povzročajo demografski upad, ki vodi v umiranje ter izgubo upanja v prihodnost.
Seveda se zakonci potem, ko so bili velikodušni pri posredovanju življenja, lahko po vesti odločijo, da omejijo število otrok. Cerkev pa odločno zavrača, da to področje, s kontracepcijo, sterilizacijo ali celo s splavom, ureja država.

Šibka vera in verska praksa pušča družine brez Boga vedno bolj same, uboge in nemočne. Brezbrižnost in neprimerna družinska politika ima negativne posledice za odprtost življenju, odnos do starejših v družini in širi čustveno hladnost. Mladim, poleg nespodbudnih pogojev (primerno bivališče, zaposlitev, šolanje, zdravje, družbena vključenost ), otežuje formalno sklenitev zakona. "Družina je dobrina, ki se ji družba ne more odpovedati, temveč jo mora zaščititi." Posebno mora ščititi otroke, ki živijo v negotovih in težkih družinskih razmerah, so žrtve vonj, terorizma in kriminala. Spolna zloraba je najbolj pohujšljiv in sprevržen greh, posebej, če se dogaja v krščanskih skupnostih in ustanovah.

Lojze