Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 1. 01. 2017

NOVO LETO - DAN MIRU (XXXI, leto A, 1. 1. 2017)

Od leta 1968 obhajamo prvi dan leta tudi kot "dan miru". Pobudo za to praznovanje je dal papež Pavel VI. v posebni poslanici, ki jo je prebral 23. decembra 1967 po vatikanskem radiu in jo poslal vsem državnim poglavarjem in predstavnikom vseh narodov, vernim in nevernim. Praznovanje dneva miru naj bi vsako leto ponavljali kot voščilo in obljubo na začetku koledarja. Mir s svojo pravičnostjo in dobrodejno umerjenostjo naj bi v prihodnje vodil vso človeško zgodovino.

Žal pa je tako, da ljudje preradi pozabimo namero, naj mir vodi naša dejanja. V današnjih časih, ko smo vsak dan soočeni z nasiljem, trpljenjem in vojnami, je zato še toliko bolj pomemben ta dan. Pomembno je, da se nikoli ne nehamo truditi za mir.

Najprej moramo poskrbeti za mir v sebi. Če smo v sebi nemirni, se ta nemir prenese tudi na druge. In obratno. Če z nasmehom začnemo dan, lahko naredimo dan lepši tudi drugim. Koliko je ljudi, ki ne zmorejo biti sami s seboj! Ljudi, ki potrebujejo hrup in jih plaši tišina. Ljudi, ki ne znajo več prisluhniti sebi, svojemu srcu in v tišini srca najti miru. Naj bo začetek novega leta priložnost za vse, da se ustavimo za hip, si prisluhnemo in si zaželimo, da bo to leto leto miru.

Katarina

Danes, 1. januar 2017, obhajamo novo leto – dan miru:

• Sveti maši bosta v župnijski cerkvi ob 10.00 uri in ob 18.00 uri.
  • Danes ob 17.00 uri bo pri planinskem Domu na Uštah uprizoritev živih jaslic. Lepo povabljeni.

Za čiščenje župnijske cerkve ste v soboto, 7. januarja, ob 8.00 uri na vrsti farani Masljeve in Marokove ulice.

Ta teden ni rednega verouka. Z veroukom zopet pričnemo v ponedeljek, 9. januarja.

Petek je prvi v mesecu. Hkrati pa je praznik Gospodovega razglašenja ali Sveti trije kralji. Pri večerni sv. maši se nam bodo predstavili birmanci, ki bodo s seboj prinesli izpolnjene birmanske prijavnice. Po maši boste lahko vzeli listke z njihovimi imeni in se s tem »obvezali«, da jih boste spremljali z molitvijo vse do praznika sv. birme, ki bo 11. junija ob 10h.

Vsi ostali veroukarji pa ste povabljeni, da na ta praznik prinesete s seboj darove (hranilnike) od adventne akcije "otroci za otroke". Darove bomo odnesli v misijonsko pisarno v Ljubljani, kjer bodo poskrbeli, da bodo zbrana sredstva namenili za nakup hrane za najrevnejše.
Hvala vsem veroukarjem in staršem, ki ste v adventu poleg molitve zbrali ta dar.  In hvala družinam naših prvoobhajancev za molitev ob Marijinem kipu.

Nekateri še niste vzeli Mohorjevk za to leto (2017; vedno se namreč plača za leto naprej). Hkrati lahko plačate za naslednje leto, cena je nespremenjena – 46 EUR. Na voljo je še kadilo, oglje, Marijanski koledar, družinska pratika ….

Hvala vsem, ki ste kakorkoli pomagali in pripomogli k lepemu praznovanju božiča v naši župniji.

* * * * * * * * * * *

Dnevnik neke plavolaske

Dragi dnevnik. Ne boš verjel, kaj se mi je zgodilo. Lansko leto so mi v stanovanju zamenjali stara lesena okna za nova PVC z boljšo izolacijo. Okna so čudovita, privarčevala sem pri ogrevanju in vse bi bilo v redu, če me ne bi včeraj klical direktor firme, ki je okna dobavila in vgradila. Rekel je, da je minilo leto dni in da okna še niso plačana. Strašno me je presenetil in povedala sem mu, da so mi pri njih v prodaji rekli: "Ta okna so tako varčna in dobra, da se bodo po letu dni sama izplačala." HALOOOO!!!!!! LETO DNI JE MINILO!!!!!ČE SEM BLOND ŠE NISEM NEUMNA!!!!! Na drugi strani je nastala tišina, pa sem odložila slušalko. Tip se verjetno sedaj sam sebi zdi največji kreten. :)

Če na Tri kralje jasen dan bo, za dolgo zimo hrani seno.

Bazilij Veliki, škof
Gregor Nacianški, škof
Telesfor, papež

M 18.00 Za blagoslov pri delu
+ Frančiška Capuder, obl.

Presveto Jezusovo ime

+ Srečko Firm, obl.
M 18.00 Molitev za nove duhovne poklice

RADOST LJUBEZNI

Drugo poglavje govori o resničnosti zakona in družine v današnjem času in o njenem položaju ter ključnih izzivih v katerem sta danes znašla. O tem so bile narejene obširne analize. Eno je jasno: blagor družine je odločilnega pomena za prihodnost sveta in Cerkve. Zato "v zvestobi Kristusovemu nauku motrimo položaj današnjih družin v vsej njegovi kompleksnosti, njegove svetle in temne plati…" Poleg pozitivnih sprememb (delitev dela, večja komunikacija) so tudi resne nevarnosti, ki ogrožajo ne le učinkovito delovanje družine ampak celo njen obstoj. Najhujšo nevarnost predstavlja silovit individualizem, ki pači družinske vezi in družinske člana obravnava kot otoke. K temu lahko dodamo še današnji življenjski ritem, stres, organizacijo družbe in dela. Vse to pogosto vnaša v družino ozračje nestrpnosti in nasilja. Nastajajo tudi dvoumni pojavi: individualno oblikovanje osebnosti prinaša več pristnosti, lahko pa, v smislu svobodne izbire, prinaša tudi beg pred zavezujočimi odnosi, zaprtost v udobje in domišljavost. Povečuje število ljudi, ki (iz koristoljubja in lagodja) živijo sami, ali takih, ki ne živijo stalno skupaj. V ospredje so postavljene pravice in koristi, zapostavljen pa je čut za darovanje. Vezi ostanejo prepuščene na milost in nemilost bežni nestalnosti želja in okoliščin. Zaradi koristi ali spremenljivosti notranjih nagibov lahko  ideal zakona s svojo zavezo izključnosti in stalnost izgine. Hkrati pa raste strah pred ujetostjo v odnos. Odgovoren in velikodušen pristop pomeni predstaviti  razloge in utemeljitve za izbiro zakona in družine.

Lojze