Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 7. 08. 2016

19. nedelja med letom (XXXI, leto C, 33. teden, 7. 8. 2016)

BUDNOST – PRIPRAVLJENOST

"Vi pa bodite podobni ljudem, ki čakajo, kdaj se bo njihov gospodar vrnil" (Lk 12, 36).

Na veliko stvari čakamo v življenju, včasih z veseljem, drugič s strahom. Težko čakamo dopust, dneve sproščenosti in umirjenosti. Drugače pa je ko čakamo na težko operacijo ali rešitev zapletenega problema. Na koliko stvari moramo biti pripravljeni v življenju, odvisno v kakšnem stanu in poklicu smo.

V evangeliju nas Jezus danes spodbuja k budnosti, ki ni pasivna, ampak je nenehen trud, da bi delali dobro, da bi se trudili spoznavati in izpolniti "gospodarjevo" - Božjo voljo. Zato je zelo dobro, če se večkrat v molitvi ustavimo pred Bogom in ga vprašamo kaj želi od nas, oz. da upoštevamo, kar nam govorilo Svetem Pismu, po Cerkvi ... Verjetno, pa tudi večina izmed nas zna na pamet deset Božjih zapovedi, molitev Oče naš ... zapoved ljubezni do Boga in bližnjega-po Jezusovem zgledu. Prosimo torej, Marijo, naj nam pomaga, da bomo tudi v dejanjih poslušni navdihom Svetega Duha in tako izpolnili Božjo voljo, ter pod njenim varstvom in vodstvom prišli tja kjer je Ona – k Bogu. Do časa osebnega srečanja z njim, pa čujmo.

Zalka

Danes, 7. avgust 2016, obhajamo 19. nedeljo med letom:

• Župljani podružnice sv. Andreja obhajajo slavje podružničnega žegnanja. Sv. maša bo tudi v tamkajšnji cerkvi ob 10.00 uri.

V tem tednu bom na dopustu. Uradne ure bodo vseeno po razporedu. V primeru pogreba pokličite go. Mari Vesel (031 279 370) in boste lahko vse uredili.

V sredo, 10. avgusta, ne bo sv. maše.

Za čiščenje župnijske cerkve ste v soboto, 13. avgusta, ob 8.00 uri na vrsti farani Gorice.

V tem tednu smo dobili še ostale "tehnične pripomočke" za projekcijo v cerkvi. Upam, da bomo v kratkem lahko začeli uporabljati to pridobitev pri bogoslužju.

Še enkrat hvala vsem za darovanje misijonu Toneta Kerina.

S 1. septembrom bo "pastoralno prakso" v naši župniji začel opravljati bogoslovec Tine Povirk (doma je iz Ihana). Seveda se ga veselimo in smo hvaležni, da bomo imeli tudi v prihodnjem pastoralnem letu med nami bogoslovca.

V preteklem tednu smo v glavnem končali s prenovo stropa in še nekaterih stvari v župnijski pisarni. Hvala Nini za ideje in za lepo opravljeno delo. Hvala tudi Viktorju, Toniju, Marjanu Karažija, Martinu, Žanu, Jakobu in Marjanu Capuder.

V ponedeljek, 15. avgusta, je zapovedani praznik, Marijino vnebovzetje. Sveta maša bo pri Žalostni Materi božji na Hribcah. Lepa navada pa je tudi, da se pri tej sv. maši zberejo Moravčani, ki živijo drugje. Po maši pa je lepa priložnost za druženje in prijateljski klepet pod lipami. Gospodinje prosim, da napečete pecivo in piškote za pogostitev. Pecivo lahko prinesete v župnišče v nedeljo, 14. avgusta, od 19.00 do 20.00 ure. Farani iz Češnjic pa prosim, da poskrbite za klopi in za pijačo.

* * * * * * * * * * * *

Misel dneva: Ne sekiraj se, če imaš slab dan, smreke so še na slabšem - one imajo smolo celo življenje. :)

Če se megla zjutraj v zrak vzdiguje,
slabo vreme napoveduje;
če pa zemlja meglo posrka,
lepo vreme na vrata trka. (pregovor za avgust)

Dominik, duhovnik

M 19.00 + Ivan Rožič;
+ France Štefan, obl.;
+ Anka Končar;
+ Ivan Urankar, obl. (Moravče)

Maksimilijan Kolbe, mučenec
Evzebij, duhovnik
Elizabeta Renzi, devica

M 10.00 + Adamič in Parhamov

BOŽJE USMILJENJE V CERKVI

Božje usmiljenje je eno samo, spoznavamo pa ga lahko na različne načine. V letošnjem letu smo slišali na to temo že kar nekaj besed, ta mesec se bomo tako skupaj podali na pot Božjega usmiljenja v Cerkvi.

Pri tem je dobro omeniti, da se Božje usmiljenje lahko navezuje na vse in na vsakogar izmed nas, zanima nas tudi kako  se ta odnos kaže med verniki v Cerkvi. Prav gotovo je velik faktor duhovnik, preko katerega se v hišo Božjo pretaka usmiljenje. Večje je usmiljenje, ki ga deli med nami, bolj se čuti Jezusovo delovanje preko njega. Usmiljenje je tudi močno povezano z ljubeznijo, ki jo tako rada poudarjam, pravzaprav je vse povezano z Ljubeznijo. Vse nas med drugim oblikujejo izbire in izkušnje, ki smo si jih nabrali skozi življenje. Ko človek nabere dovolj izkušenj in pristavi še zadnji kamenček v mozaik pisane duše se ta poda na pot k Ljubezni in Usmiljenju. Za nas je včasih to lahko le slaba tolažba, saj nihče ne ve prav točno kako vse skupaj poteka, po drugi strani pa je to tisto kar nas spremlja vse celo življenje. Prav tu vidim močno delovanje Božjega usmiljenja. Ljudje nismo na zemlji le zaradi različnih obveznosti in dobre hrane. Nihče ne živi, ker pač živi vsi smo popotniki, ki se prej ali slej srečamo z Usmiljenjem. Izkušnje pa nas krepijo in gradijo. Duša je svetla, saj se vrača k svetlobi, k Usmiljenju, ki ni navadno usmiljenje ampak čista ljubezen. Tam smo srečni, če ne obstaja že kak presežek sreče.

Zato menim, da je Božje usmiljenje v Cerkvi močno povezano z nami in tudi Božjimi pastirji kajti tudi od njih je odvisno, kako nam usmiljenje približajo. V naslednjem tednu pa bomo spoznali Maksimilijana Kolbe, duhovnika, ki je to naredil z odliko.

Tatjana Ustar