Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 29. 05. 2016

9. nedelja med letom (XXXI, leto C, 23. teden, 29. 5. 2016)

"Gospod, ne trudi se; zakaj nisem vreden, da prideš pod mojo streho. Zato se tudi nisem imel za vrednega, da bi šel k tebi, ampak reci le besedo, in moj služabnik bo ozdravljen."

Vsakdo kdaj med nedeljskim bogoslužjem zaplava v svojih mislih. Lahko so to misli  povezane z molitvijo, lahko pa so tudi povsem navadna sanjarjenja o domačem praženem krompirju. Tako sem tudi jaz nazadnje razmišljala o besedah, ki jih izgovarjamo vsakokrat, tik pred sv. obhajilom pa se nikoli zares ne vprašamo kaj sploh pomenijo. Veliko naših odgovorov in vzgibov pri bogoslužju ima svoje mesto v Svetem pismu.

Besede: "Gospod nisem vreden da prideš k meni, ampak reci na besedo in ozdravljena bo moja duša," imajo recimo svoj pomen v današnjem evangeliju in vrsticah, ki sem jih na začetku odebelila. Navezujejo se na ponižnega stotnika, ki je imel zelo globoko vero. Torej besede, ki jih izrečemo ponazarjajo našo najglobjo vero zato so za nas katoličane svete. Marsikoga pa bi lahko besedi nisem vreden pošteno zmotili. V vsesplošnem razpravljanju o človekovi vrednosti in dostojanstvu ter ne malokdaj poveličevanju samega sebe, bi dandanes nemalokdo z veseljem črtal te besede iz obreda ali kar iz Svetega pisma. Ali je zbiti sebi vrednost in biti ponižen sploh človeško? Če mene vprašate se vsaj tako na prvi pogled strinjam, vendar besede, ki jih izgovorimo nimajo nikakršne veze s poniževanjem ali izgubo lastne volje. So besede globoke vere in pripravljenost sprejeti vase veliko ljubezen. Kako pa si dandanes predstavljamo ljubezen pa je spet tema za naslednjič.

Tatjana Ustar

Danes, 29. maja 2016, obhajamo 9. nedeljo med letom:

• Med sv. mašo ob 10:00 uri bodo dar sv krsta prejeli: Eva Majdič, Ema Šlibar in Alja Vesel. Novokrščenkam, njihovim staršem in botrom vsa župnija iskreno čestita.
  • ob 15.00 uri bodo v cerkvi ŽMB na Hribcah ŠMARNICE,
  • ob 16.00 uri bo v cerkvi sv. Valentina na Limbarski Gori sv. maša in ŠMARNICE.

Jutri, v ponedeljek, 30. maja je srečanje ŽPS ob 20.00 uri v župnišču. Še zadnjič se bomo zbrali pred poletjem. Vabljeni vsi člani, da se dogovorimo o dogodkih, ki so pred nami.

V torek je zaključek letošnjih šmarnic. Vsi, ki imate vsaj 26 listkov, boste dobili pohvalo za reden obisk. Še veliko več pa so vredne molitve in pobožnost do Marije, ki nam pomaga odkrivati lepoto krščanskega življenja. Hvala staršem, ki ste trudili, da ste skupaj z otroki obiskovali šmarnice in jim tako dali zgled vztrajnosti in vere.
Hvala voditeljem: Urški, Metki, Nataši, Ivici, Darinki, Tatjani in Jožetu, ki so tudi letos skrbeli, da so šmarnice lahko potekale na štirih lokacijah.
Hvala tudi obhajalcem: Jožetu Z., Francetu, Romanu in Jožetu K., ki so vodili šmarnice ob nedeljah popoldne na Hribcah.

V sredo, 1. junija, se odpravljamo duhovniki naše dekanije na enodnevno romanje - izlet. Namen je, da preživimo ves dan skupaj in tako utrdimo medsebojne prijateljske vezi. Med sv. mašo pa bomo obnovili duhovniške obljube. Ob tem se zahvaljujem vsem, ki molite za nas duhovnike, da bi ostali zvesti v duhovniški službi. Ta dan izjemoma ni sv. maše.

Petek in sobota sta prva v mesecu, zato bomo imeli pobožnost prvega petka in prve sobote.

Naročanje mašnih namenov za drugo polovico leta bo v petek, 3. junija, od 8.00 ure naprej. Lahko pokličete tudi po telefonu.

Za čiščenje župnijske cerkve ste v soboto, 4. junija, ob 8.00 uri na vrsti farani Katarije, Dešen, Hrib in Prekr.

Iz SKAM-a so nam poslali tole informacijo:

Imate majhne otroke in bi šli na počitnice že pred vročim poletjem? Poletna šola skupnosti za družine 1, bo od 19. - 26. junija. Program bo vključeval dopoldansko in popoldansko kopanje, vsakodnevno delavnico za otroke in sv.mašo ter seveda skupne obede. Cena za odrasle je 80 EUR, za otroke 4-14 let pa 45 EUR. Otroci do 3 let imajo bivanje brezplačno. Za dodatne informacije pišite na: kaprije@skam.si ali pokličite s. Metko Kos na 031 257 062.

* * * * * * * * * * * * * * *

Zaimki

Učitelj: "Janez, povej mi dva zaimka?"
Janez: "Kdo, jaz?"

M 10.00 Marija in Anton Kopač ter Tadej
ŽMB 15.00 Molitev za nove duhovne poklice

Marija in leto usmiljenja

Letošnje šmarnice se počasi končujejo. Zgodba fatimskih pastirčkov in prikazovanje Marije nas je spremljala skozi mesec majnik. Ob skorajšnji 100.obletnici prikazovanj (drugo leto) smo bili nagovorjeni, da bi ob preprosti in otroški veri pastirčkov tudi mi okrepili spoznanje, da Bog marsikdaj "s prestola vrže mogočne in poviša nizke", kot pravi molitev Magnifikat. Zato je prav, da svojo vero vedno znova prečiščujemo, da bomo tudi mi vredni Božje milosti. Naročilo molitve rožnega venca, ki ga je Marija naročala Luciji, Jacinti in Frančku, velja in je aktualna še danes. Razveseljivo je dejstvo, da vas je v naši župniji kar veliko, ki ste vključeni v "živi rožni venec" in tako vsak dan zmolite vsaj desetko za nove duhovne poklice. Seveda pa je prav tako aktualna in potrebna molitev rožnega venca v spravo za vse žalitve Boga in Božjega imena. Kristjani smo tako poklicani, da se z molitvijo in darovanjem trpljenja približamo Jezusovemu trpljenju in tako "začutimo" Božjo ljubezen, ki se razliva na vse ljudi, dobre in hudobne.

Marija potrjuje, da Sinovo usmiljenje ne pozna meja in doseže vse, ne da bi koga izključilo. Obrnimo se nanjo s starodavno molitvijo Pozdravljena, kraljica (Salve Regina):

Pozdravljena, Kraljica, mati usmiljenja, življenje, veselje in upanje naše, pozdravljena!

K tebi vpijemo izgnani Evini otroci, k tebi zdihujemo žalostni in objokani v tej solzni dolini.

Obrni torej, naša pomočnica, svoje milostljive oči v nas in pokaži nam po tem izgnanstvu Jezusa, blagoslovljeni sad svojega telesa. O milostljiva, o dobrotljiva, o sveta Devica Marija!

Tatjana Ustar