Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 21. 02. 2016

2. postna nedelja (XXXI, leto C, 9. teden, 21. 2. 2016)

Uvodnik


Ta je moj ljubljeni Sin, njega poslušajte

Pred kratkim sem prebirala članek, v katerem je pisalo ali je krščanstvo v zatonu. Glede na dogajanja po Evropi in glede na globalno begunsko problematiko se uveljavljajo različni poizkusi kako odrini krščanstvo na rob družbe, kot nekaj nezaželenega, nepotrebnega. Postavlja se tudi vprašanje, ali ima krščanstvo dovolj duhovne moči, da bi se ob vse večji krizi lahko borila za svoje korenine in temelje? Svet pa se vse bolj pogreza v rušenje samih duhovnih temeljev evropske civilizacije. Veliko k temu pripomoremo sami in naša dvomljiva vera. Od življenja Jezusa in njegovih čudovitih del ter prilik je minilo ogromno let, z leti pa počasi ugaša tudi naša vera. Za modernega človeka se zdi vse tako zelo oddaljeno, nerazumljivo naši inteligenci, svet oz. vesolje pa potrebuje nam nepredstavljivo inteligenco, da lahko ohranja red, ti. čisto ljubezen, ki jo je na svet prinesel Jezus v povsem drugačni luči. Dogajanje na Golgoti, Jezusova smrt in vstajenje ima za nas nepredstavljive posledice, ki jih lahko razume le človek, ki veruje, ki resnično ljubi, kakor Sin ljubi nas. Čisto ljubezen, ki jo je Jezus predajal oz. nam jo predaja je nekaj najlepšega kar lahko zapustimo nam in našim potomcem. Treba je verjeti, treba je čutiti, poslušati Kristusa, ki pravi, da naš razum ni vsemogočen in da je onkraj življenja novo spoznanje, večno življenje. Treba je ljubiti, kot nas ljubi Oče, ljubezen preprosto verjame.

Tatjana Ustar

 

Obvestila


Danes, 21. februar 2016, obhajamo 2. postno nedeljo:

  • Ob 15.00 uri bo v cerkvi ŽMB na Hribcah molitev KRIŽEV POT za neozdravljivo bolne.

Jutri, v ponedeljek bo ob 19.00 uri sestanek za starše birmancev v župnišču. Z nami bo tudi tokrat dr. Polona Vesel Mušič, ki bo imela drugi del predavanja na temo birmanska pastorala. Mislim, da ste bili starši na zadnjem srečanju zadovoljni z njeno predstavitvijo in katehezo. Zato vas tudi tokrat vabim, da si vzamete čas za srečanje in tako vsi skupaj pokažemo, da nam zakrament sv. birme, ki ga bodo devetošolci prejeli 19. junija, veliko pomeni. Če je le mogoče, se srečanja udeležita oba starša.

22. februarja, na rojstni dan svojega ustanovitelja Roberta Baden-Powella (Bi-Pi-ja) skavti obhajamo Dan spomina. Na ta dan se tudi v molitvi spominjamo vseh skavtinj in skavtov sveta. Slovenski skavti Dan spomina že drugo leto praznujemo pod geslom "22. 2. bo dober dan". Želimo uresničevati Bi-Pi-jevo misel: "Poskusite zapustiti ta svet za spoznanje boljši, kot ste ga prejeli", ki nas nagovarja za vsakodnevna dobra dela, kar je tudi eden temeljev skavtske vzgoje.

V torek, 23. februarja, ob 18.30 uri bo srečanje katehumenov v župnišču.

Prav tako v torek, bo ob 20.00 uri srečanje tajništva našega ŽPS.

Lepo vabljeni k petkovemu križevemu potu (ob 17.00 uri iz Podstrani) in k nedeljskemu ob 15.00 uri v cerkvi ŽMB na Hribcah.

Za čiščenje župnijske cerkve ste v soboto, 27. februarja, ob 8.00 uri na vrsti farani Soteske.

Mladi naše župnije vabljeni, da se tudi letos udeležite dekanijskega križevega pota mladih, ki bo v nedeljo, 6. marca, ob 15.00 uri iz Podstrani k sv. Mohorju.

Dekanijski križev pot za odrasle pa bo v nedeljo, 13. marca, ob 15.00 uri pri Sv. Trojici. Lepo vabljeni!

V preteklem tednu so nam "montirali" grelne panoje na klopeh pri krstnem kamnu in pri prižnici (7 klopi na vsaki strani). Pri sv. mašah med tednom ste povabljeni v te ogrevane klopi in spredaj pod žagredi, kjer tudi ogrevamo z električnimi sevalniki.

* * * * * * * * * * * * *

Predstavljajte si, da vam banka vsako jutro odpre račun, na katerem je 86.400 evrov. Upoštevati je treba dve pravili. Prvo pravilo določa, da vam je vse, česar čez dan niste porabili, zvečer odvzeto. Ne morete goljufati, denarja ne morete nakazati na drug račun, le zapravite ga lahko. In vsako jutro vam banka odpre nov račun z novim zneskom 86.400 evrov za tisti dan. Drugo pravilo pravi, da lahko banka to »igro« kadarkoli prekine brez opozorila. Kaj bi storili? Po mojem mnenju bi vsak evro zapravili za to, da bi si privoščili kaj lepega in obdarovali vse, ki jih imate radi.
Veste, ta čarobna banka resnično obstaja in vsi jo koristimo: to je čas! Vsako jutro, ko se zbudimo, nam je na razpolago 86.400 sekund življenja za tisti dan, in ko zvečer zaspimo, se te sekunde ne prenesejo naprej. Kar ni bilo živeto v tistem dnevu, je izgubljeno. Vsako jutro se čarovnija ponovno rodi. Neizogibno v tej igri pa je pravilo, da se lahko življenje v vsakem trenutku konča. Kaj torej vsak dan storimo s svojimi 86.400 sekundami?

 

Svete maše in mašni nameni v prihodnjem tednu


 

22
PONEDELJEK

Sedež apostola Petra
Marjeta Kortonska, spokornica
Maksimilijan Puljski, škof

M 18.00 + Andrej Kocjančič, obl.;
Dan spomina na Bi-Pi-ja
Župnišče 19.00 SESTANEK STARŠEV BIRMANCEV

23
TOREK

Polikarp, škof, mučenec
Jožefina Vannini, red. ust.
Štefan Vincenc Frelichowski

M 18.00 + Ljudmila Bukvič in Jurkovi
Župnišče 18.30 SREČANJE KATEHUMENATOV
Župnišče 20.00 SREČANJE TAJNIŠTVA ŽPS

24
SREDA

Matija, apostol
Konstancij, redovnik
Modest Trierski, škof

M 7.00 + Ravnikar (Drtija)

25
ČETRTEK

Valburga, opatinja
Tarazij, carigrajski patriarh
Nestor, škof in mičenec

M 18.00 + g. Vrolih in g. Jože Mrvar
Molitev pred Najsvetejšim po sv. maši

26
PETEK

Aleksander (Branko), škof
Porfirij, puščavnik, škof
Agrikola, škof

Podstran 17.00 KRIŽEV POT
Sv. Mo. 18.00 + Franc, Ivan in Tone Učakar
Župnišče 20.00 MLADINSKO SREČANJE

27
SOBOTA

Gabrijel ŽMB, redovnik
Bazilij in Prokopij, redovnika
Baldomir, spokornik

M 8.00 ČIŠČENJE - Soteska
M 18.00 + Frančiška, obl. in Franc Brate;
+ Marija in Jože Podbevšek, obl. (Hrast.);
+ Janez Dolinšek in starši Užmah

28
NEDELJA

3. postna nedelja
Roman, opat
Hilarij (Radovan), papež

M 7.00 Za prebivalce naše župnije
M 10.00 + Katja Berk in Franc Krulc
SV. KRST
ŽMB 15.00 KRIŽEV POT za družine in mlade

M - Moravče, M k - kapela v župnišču, Sv. A. - Sv. Andrej, MKA - Marija Kraljica angelov, Sv. Mi. - Sv. Miklavž, Sv. Mo. - Sv. Mohor in Fortunat, Sv. Š. - Sv. Štefan, Sv. V. - Sv. Valentin, ŽMB - Žalostna Mati Božja

 

Zadnja stran


KULTURA BESEDE ODSEVA OBLIČJE BOŽJEGA USMILJENJA

"Najvišja kultura je Kristus," je v knjigi Krščanstvo in kultura zapisal akademik prof. dr. Anton Trstenjak. Kristus pa je obličje usmiljenega Boga Očeta (Frančišek). Torej lahko tudi kultura doseže raven, ko je usmiljena, ko izraža, izpoveduje, vzgaja in oblikuje človeka v usmiljenju, ga upodablja po Kristusu. Kultura besede ima daleč najpomembnejši primat v bližini Bogu, saj je bil On Beseda preden je bil Stvarnik in Gospod (prim. Jn 1, 1-3).

Pisana, govorjena, gestikulirana ali igrana beseda nosi v sebi misel, idejo, zasnovo gibanja, dejanja, bivanja. Ko jo izgovorimo, zapišemo, prikažemo se iz misli oglasi v slišnem in vidnem zaznavnem svetu. Brez besede smo nemi, naše gibe, dejanja, stvaritve je zelo težko razumeti, še težje povezati z izkušnjo življenja, ki uči, vzgaja, oblikuje, pričuje. Podobno je z usmiljenjem. Če ga ne ubesedimo in udejanjimo ostane le čustvo, filantropija ali altruizem brez haska. Mojstri besede v slovenskem in svetovnem kulturnem prostoru so usmiljenju dali prostor v mnogih svojih monumentalnih delih. Včasih je skrito in zastrto v zapleteno igro zgodovine (Kreft), človeških usod (Prešern) in blodnjak ranjenih odnosov (Cankar), drugič upesnjeno v občutja poklicanosti in nebogljenosti (Gregorčič), v očiščenje temnih strani življenja, ki kljub navidezni brezizhodnosti žarijo vstajenje (Tolstoj, Dostojevski…). Ali pa jih začutiš iz preprostih besed Martina Krpana preden je odrobil glavo zlobnemu Brdavsu: "No, zdaj pa le hitro izmoli en očenašek ali dva in pa svojih grehov se malo pokesaj; izpovedal se ne boš več, nimam časa dolgo odlašati, mudi se mi domov za peč…"

Od Božje besede se rojeva beseda usmiljenja, mila beseda, ki ne preklinja, rani, ubija in pogublja ampak odkriva, spodbuja, dviga, vzgaja, tolaži, boža in objema. Daj nam, Gospod, vsakdanji kruh besede usmiljenja. 

Alojzij Štefan