Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 13. 09. 2015

24. nedelja med letom (XXX, leto B, 38. teden, 13. 9. 2015)

Kaj pa ti?

O tem kdo je Jezus, se širijo vse mogoče resnice. Zato Jezus vpraša učence, za koga ga imajo ljudje. Večina meni, da je eden izmed starozaveznih prerokov. Še največ jih misli, da je Elija. Nekateri celo mislijo, da sta Jezus in Janez Krstnik ena in ista oseba.

Jezus nato vpraša učence, za koga ga imajo. Peter reče, da je Mesija, čeprav ne razume dobro, kaj to pomeni. V tistem trenutku Jezus želi, da bi samo učenci resnično vedeli, kdo je, zato jim ukaže naj tega ne razglašajo. Nato jim razodene, kako bo v nadaljevanju potekalo njegovo poslanstvo in kako se bo končalo. Jasno jim pove, da bo trpel in umrl ter da bo tretji dan vstal od mrtvih. To pa se ni skladalo s Petrovo predstavo o Mesiji, zato ga Jezus ošteje. Peter spozna, da se mora o Jezusu še veliko naučiti.

Jezus se ostro zoperstavi Petrovemu prigovarjanju, saj čuti, da je to satanovo delo, da gre za človeško razmišljanje in ne Božje. Nato obrne k množici in pojasni, kaj pomeni biti njegov učenec. To ponazori z nošenjem križa (križanja takrat niso bila redka in so vedeli kaj to pomeni). Učencem je poslal torej naslednje sporočilo: če mi želite slediti, se pripravite na trpljenje. Nekaj učencev je res bilo kasneje križanih. Nekateri učenci pa še danes darujejo življenje za evangelij. Za nas preostale, pa je vsakodnevni izziv to, da smo pripravljeni predati življenje in se popolnoma podrediti Božji volji.

Kristina

Danes, 13. september 2015, obhajamo 24. nedeljo med letom:

• Župljani podružnice MKA na Drtiji obhajajo slavje podružničnega žegnanja. Sv. maša bo tudi v tamkajšnji cerkvi ob 10.00 uri.
  • ob 15.00 uri bodo v cerkvi ŽMB na Hribcah molitve za mir in spravo.

Jutri, ponedeljek 14. septembra, bo sv. maša na Drtiji, v torek 15. septembra, na praznik Žalostne Matere božje pa na Hribcah.

V tem tednu bo spovedovanje za veroukarjev med veroučnimi urami, razen za veroukarje 1., 2. in 3. razreda, ki imajo reden verouk.

Mladi se lahko še do srede, 16. septembra prijavite za srečanje v Stični. Prijavite se lahko v župnijski pisarni ali pa na tel. 040 628 137 (Marko Mrlak, bogoslovec na pastoralni praksi). Točna ura odhoda avtobusa iz Moravč bo objavljena na spletni strani župnije.

Za čiščenje župnijske cerkve ste v soboto, 19. septembra, ob 8.00 uri na vrsti farani Selc.

V nedeljo, 20. septembra, bo namesto g. Ivana Platovnjaka med nami g. Janez Poljanšek. Do spremembe je prišlo zaradi nujnih obveznosti g. Platovnjaka. Nam je pa obljubil, da bo prišel med nas ob kakšni drugi priložnosti.

Zakonski jubilanti ste naprošeni, da se korajžno prijavite za obhajanje okroglih obletnic.

Prvo nedeljo v oktobru bo srečanje za starostnike. Kjer je to mogoče, domači poskrbite za prevoz. Po sv. maši ob 10.00 uri bo še družabno srečanje v župnišču.

Tudi letos bo potekal katehumenat (uvajanje odraslih v krščanstvo) v naši župniji. Prvo srečanje bo v ponedeljek, 5. oktobra, ob 20.00 uri v župnišču.

* * * * * * * * * * * *

Vstajenje od mrtvih

Zakonski par se odpravi na romanje v Sveto deželo. Med romanjem po svetih krajih žena nenadoma umre. Mož poišče katoliškega duhovnika in ga prosi za pomoč. Ta mu pomoč takoj obljubi in mu predstavi dve možnosti. Če želi ženo odpeljati domov in jo pokopati v domači zemlji, bo za to moral odšteti 3000 evrov, če se odloči, da jo bo pokopal v sveti zemlji, bo cena desetkrat manjša.
Mož se brez pomisleka odloči, da bo dal ženino truplo pripeljati v domovino.
Duhovnik težko razume tako odločitev, saj bi žena lahko počivala v sveti zemlji, po kateri je hodil Jezus.
Mož pa mu svojo odločitev brž pojasni: "Slišal sem, da je pred dva tisoč leti na tem kraju že nekdo vstal od mrtvih. Nočem tvegati, kar z menoj bo šla!" smiley

* * * * * * * * * * * * * * * *

Oznanila so objavljena na župnijski spletni strani: http://zupnija-moravce.rkc.si/

Povišanje sv. Križa
Janez Gabrijel Dufresse, muč.
Albert Jeruzalemski, škof
MKA 19.00 V čast Materi Božji

Žalostna Mati božja
Valerijan, mučenec
Dan vrnitve Primorske k matični domovini
ŽMB 19.00 + Helena Vesel, obl.

Kornelij, papež
Ljudmila (Milka), mučenka
Evfemija, mučenka

Robert Bellarmino, škof
Hildegarda iz Bingena, red.
rane sv. Frančiška
M 19.00 + Boštenkovi;
+ Aleševa Breda
Molitev pred Najsvetejšim po sv. maši

Jožef Kupertinski, redovnik
Ariadna, mučenka
Riharda, cesarica
M 19.00 + Prosenčevi (iz Trzna);
+ Rovšek (iz Vodic)

Januarij, škof
Teodor Angleški, škof
Emilija de Rodat, red. ustanov.
M 8.00 ČIŠČENJE – Selce
M 19.00 + Nadloški in Lovšetovi;
+ Janez Osolnik;
+ Brinovec in Per;
+ Urankar Vilko (Hrastnik) in Trdinovi;
+ Janez in Marija Kunavar, obl. (Mošenik)

Nedelja svetniških kandidatov
Andrej Kim Tae-gon, duhovnik
Jožef Marija y Parres, red. ust.
M 10.00 ZAKONSKI JUBILANTI
+ starši Vehovec (Drtija) in Vojskovi
ŽMB 15.00 Molitve za mir in spravo

KARMELIČANKE

grb Karmeličank    gora Karmel

»Vneto gorim za Gospoda, Boga nad vojskami - Zelo zelatus sum pro Domino Deo exercituum« (prim. 1Kr 19,10)

... se glasi napis na grbu zgoraj in predstavlja duhovno misel preroka Elija. Kot sem že prejšnjič malo omenila, ima gora Karmel pomembno vlogo pri ustanovitvi Karmeličanskega rodu, nenazadnje na to nakazuje tudi njihovo ime. V   11. stol. so se na gori Karmel, blizu Elijevega studenca, naselili puščavniki, ki so bili spokorniki ali romarji, željni božje bližine; častili so  Marijo, ki so ji postavili na gori kapelico, kjer danes stoji mogočno svetišče Stella Maris (Morska zvezda) in samostan,  sčasoma so postali znani kot bratje blažene Device Marije s Karmelske gore in so po zgledu preroka Elije živeli življenje molitve ter notranje zbranosti. Ko so dovolj dozoreli so prosili jeruzalemskega patriarha Alberta, svojega škofa, da je sestavil Prvotno pravilo, ki so ga kasneje potrdili,  tako da je to datum uradnega priznanja Reda bratov in sester blažene Device Marije s Karmelske gore.

Tatjana Ustar