Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 7. 06. 2015

10. nedelja med letom (XXX, leto B, 24. teden, 7. 6. 2015)

Uvodnik


V četrtek smo obhajali praznik svetega Rešnjega Telesa in Krvi. Čeprav spada Telovo med zapovedane praznike, se mi zdi, da je v naših življenjih precej prezrto. Že samo dejstvo, da ta dan ni dela prost dan, daje občutek, da je to manjvreden praznik. Pomemben razlog pa se mi zdi tudi to, da niti verni dejansko ne verjamejo, da se na podlagi Jezusovih besed pri mašni daritvi kruh in vino spremenita v Jezusovo telo in kri. Da je Jezus resnično navzoč v podobi kruha in vina, dokazujejo t.i. evharistični čudeži.

Evharistični čudeži so se vedno dogajali, največkrat pa, ko je bila pri kristjanih vera v Jezusovo resnično navzočnost pod podobami kruha in vina šibka. Obstaja več oblik evharističnih čudežev. Pri prvi obliki se hostija in vino tudi vidno spremenita. Hostija začne krvaveti ali celo postane človeško meso, vino pa se spremeni v pravo človeško kri. V preteklosti se je zgodilo več sto takšnih primerov.

Najbolj značilen in raziskan primer se je zgodil leta 750 v Lancianu v Italiji. Neki menih je med daritvijo podvomil v resnično Kristusovo navzočnost pod podobama kruha in vina. Po posvetilnih besedah se je kruh spremenil v živo meso in vino v pravo kri. Relikvije so shranjene v cerkvi sv. Frančiška v Lancianu. V letih 1970-1973 so številni strokovnjaki delčke mesa in krvi v laboratorijih znanstveno raziskali. Raziskava je pokazala, da sta meso in kri pravo človeško meso in kri. Kri spada v krvno skupino AB, ki je značilna za prebivalce Svete dežele in je ohranjena tudi na torinskem prtu. Ugotovili so, da v relikvijah ni nobene umetne snovi, ki bi jih varovala pred razpadanjem. To pomeni, da sta meso in kri iz leta 750 prav takšna, kakor da bi bila danes vzeta kakemu živemu človeku. Raziskava je pokazala, da je meso del srčnega tkiva umirajočega človeka približno tridesetih let.

Pretresljivi zaključki znanstvene raziskave bi morali krepiti našo šibko vero v Presveto Rešnje Telo in Kri. Kaj pa ta evharistični čudež pove tebi?

Katarina

Vir: Nadrah, A. (2014). Res sem tu! Božje okolje 3/39. 16–17.

Obvestila


Danes, 7. junij 2015, obhajamo 10. nedeljo med letom:

  • Telovsko procesijo bomo imeli po prvi sveti maši.
  • ob 15.00 uri bodo v cerkvi ŽMB na Hribcah molitve za duhovne poklice,
  • ob 16.00 uri bo v cerkvi MKA na Drtiji revija župnijskih pevskih zborov. Prisrčno vabljeni.

Jutri, v ponedeljek, 8. junija, ob 20.00 uri bo v župnišču sestanek za starše birmancev. Ker se nam praznik sv. birme hitro približuje, se moramo dogovoriti o podrobnostih.

Začetek birmanske devetdnevnice bo v četrtek, 11. junija, ob 19.00 uri

V torek, 9. junija, bo srečanje svetopisemske skupine ob 20.00 uri v župnišču.

V sredo, 10. junija, bomo duhovniki naše dekanije preživeli skupaj. Zato v sredo ne bo sv. maše. Vsako leto v mesecu juniju duhovniki obhajamo t.i. "Dies" kar pomeni spomin na mašniško posvečenje (29. junij) in skupaj pri maši, ki jo obhajamo, obnovimo duhovniške obljube. Za vsakega duhovnika je pomembno, da se zaveda svojih začetkov in svojih "korenin" iz katerih živi svoje duhovništvo. Prav tako nas druženje povezuje v medsebojnem bratstvu in prijateljstvu. Vsi duhovniki pa se še naprej priporočamo v molitev, da bi zmogli ostati zvesti danim obljubam in duhovniški službi!

Naročanje mašnih namenov za drugo polovico leta bo v petek, 12. junija od 8.00 ure naprej. Lahko pokličete tudi po telefonu.

V petek, 12. junija, ste veroukarji, povabljeni k zaključku letošnjega veroučnega leta. Prav je, da se s sveto mašo zahvalimo Bogu za vse, kar smo skupaj prejeli v tem pastoralnem letu. Po sv. maši bo podelitev spričeval. Vabljeni tudi starši!
Ob tem se zahvaljujem vsem našim katehetom: Jožetu Kerinu, Luku Lakosilu, diakonu Aljžu in katehistinji Anji Urbanija. Hvala za vso skrb in trud, da našim veroukarjem posredujete, ne samo, versko znanje, ampak s svojim zgledom pričujete, da živite iz vere.
Hvala tudi Vam, dragi starši, da spodbujate svoje otroke, da bodo postali dobri kristjani. Hvala vsem tistim staršem, ki vam nedeljska sv. maša ne pomeni samo "obveznosti" ampak predvsem spoznanje, da se s tem posvečujemo in se "napolnjujemo" z Božjim duhom. Zato naj bo tudi v počitniškem času nedeljska maša nekaj samoumevnega in nenadomestljivega.

Za čiščenje župnijske cerkve in župnišča, ste v soboto, 13. junija ob 8.00 uri na vrsti farani Partizanske in Trg Svobode.

Romanje bolnikov in invalidov na Brezje bo v soboto, 20. junija. Prijave sprejema ga. Mari Vesel (gsm 031 279 370).

Preteklo soboto, sta zakrament sv. zakona sklenila: Tanja Jeglič in Matej Rotar. Želimo obilo Božjega blagoslova.

* * * * * * * * * * * * *

RAZLIKA
Pokojni nadškof Šuštar je vprašal prijatelja iz duhovniških vrst: "Kakšna je razlika med navadnim duhovnikom in monsinjorjem?"
Pa je ta rekel: "Nobene, samo monsinjor se tega ne zaveda." smiley

Če se Medard kislo drži, do konca meseca ni sončnih dni.

* * * * * * * * * * * * * * * *

Oznanila so objavljena na župnijski spletni strani: http://zupnija-moravce.rkc.si/

Svete maše in mašni nameni v prihodnjem tednu


 

8
PONEDELJEK

Medard, škof
Viljem Angleški, škof
Armand, redovnik
Sv. Š. 19.00 + Tončka Rebolj, obl.
Župnišče 20.00 SESTANEK STARŠEV BIRMANCEV

9
TOREK

Primož in Felicijan, mučenca
Efrem Sirski, diakon
Rihard, škof
M 19.00 + Ivanka Bratun
Župnišče 20.00 SVETOPISEMSKA SKUPINA

10
SREDA

Bogumil Poljski, škof
Edvard Poppe, duh. pisatelj
Janez Dominici, škof
    NI SVETE MAŠE

11
ČETRTEK

Barnaba, apostol
Janez Fakunski, redovnik
Marija od Srca Jezusovega
M 19.00 + Frančiška in Anton Malin, obl.;
+ Franc Klopčič
ZAČETEK DEVETDNEVNICE PRED BIRMO
molitev pred Najsvetejšim po sveti maši

12
PETEK

Srce Jezusovo
Eskil, mučenec
Adelajda, devica, redovnica
M 19.00 + Antonija Peterka in sin Darko;
+ Janez Osolnik in starši Dragar
ZAKLJUČEK VEROUČNEGA LETA 

13
SOBOTA

Marijino brezmadežno srce
Anton Padovanski, redovnik
Svetogorska Mati božja
M 8.00 ČIŠČENJE - Partizanska in Trg Svobode
M 19.00 + Anton Kušar;
+ Stanko Novak;
+ Frančiška in Anton Rokavec ter sin Janez

14
NEDELJA

11. nedelja med letom
Valerij in Rufin, mučenca
Metodij I. Carigrajski, škof
M 7.00 Za prebivalce naše župnije
M 10.00 + Vida in Benedikt Urankar
ŽMB 15.00 Molitve za mir in spravo

M - Moravče, M k - kapela v župnišču, Sv. A. - Sv. Andrej, MKA - Marija Kraljica angelov, Sv. Mi. - Sv. Miklavž, Sv. Mo. - Sv. Mohor in Fortunat, Sv. Š. - Sv. Štefan, Sv. V. - Sv. Valentin, ŽMB - Žalostna Mati Božja

Zadnja stran


JEZUITI

Sv. Ignacij Lojolski (1491 – 1556), španski Bask, ustanovitelj jezuitov, je zelo vztrajal, da jim je papež dovolil ime "Družba Jezusova" (zato so jih imenovali jezusovce ali jezuite; na Hrvaškem npr. so isusovci) in ni želel, da bi se po njem imenovali ignacijevci, ignacijanci ali kako podobno. Zelo veliko mu je bilo do tega, da red nosi Jezusovo ime.

Ignacij, plemiški sin z gradu Loyola v Baskiji, je živel v času, ko se je zaključil srednji vek in se je z odkritjem Amerike 1492 začel novi vek, ki je prinesel mnoge spremembe. Namesto samostanskega življenja z skupnimi kornimi molitvami je Ignacij hotel, da jezuiti delujejo v svetu, gibljivi in vedno razpoložljivi, da gredo tja, kjer je najbolj potrebno ali ni drugih oznanjevalcev evangelija. Zato je zelo poudarjal razpoložljivost, prilagodljivost in pokorščino predstojniku, da redovnika pošlje, kamor je potrebno. Ignacij sam in prvi tovariši, ki so se mu pridružili v Parizu, kjer so študirali, so 15. avgusta 1534 v kapeli na Montmartru naredili zaobljubo, da bodo romali v Jeruzalem ter tam "svoje življenje žrtvovali v korist duš", če to ne bo mogoče, pa bodo šli v Rim in se dali papežu na razpolago, kar se je kasneje tudi uresničilo. Ta datum velja za rojstni dan Družbe Jezusove, ki jo je papež Pavel III. leta 1540 tudi uradno potrdil. Istega leta (1540) Ignacij pošlje Frančiška Ksaverja, enega izmed pariških tovarišev v Indijo, kar je tudi začetek zavzetega in plodnega misijonskega delovanja jezuitov v deželah novega sveta, ki je takrat vzniknil iz daljnih morskih obzorij. V Evropi je bila na pohodu znanost, raziskovanje, odkrivanje novih svetov, pa tudi potreba po spremembah, tako v družbi kot v Cerkvi, iz Nemčije se je začel širiti protestantizem, zato so jezuiti kmalu uvideli veliko potrebo po vzgoji in izobraževanju za mlade rodove in so že kmalu nastali prvi kolegiji Družbe Jezusove, ki so se hitro razmahnili po vsej Evropi.

Znani Ignacijevi izreki, ki so bili in so še vzpodbuda jezuitom so: "ad maiorem Dei gloriam – vse v večjo Božjo čast", "iskati in najti Boga v vseh stvareh" in "magis – več".

p. Franc Kejžar