Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 3. 05. 2015

5. velikonočna nedelja (XXX, leto B, 19. teden, 3. 5. 2015)

"Če ostanete v meni in moje besede ostanejo v vas, prosite, karkoli hočete, in se vam bo zgodilo." (Jn 15, 7)

Prvo nedeljo v mesecu maju pri maši slišimo tudi te Jezusove besede. Morda sploh nismo bili pozorni nanje in so šle "mimo nas". Mene so se "dotaknile", ko sem jih prebrala.

Pomislim na Marijo, ki je "vse te besede ohranila in jih premišljevala v svojem srcu" (prim. Lk 2, 19). Sprašujem se, kaj pa jaz "ohranjam v svojem srcu", o čem večkrat premišljujem? So to Jezusove besede? Jih slišim pri maši? Morda pa doma vzamem v roke Sveto pismo in tam najdem Njegove besede?

Marija me v tem mesecu vabi in s svojim zgledom spodbuja, da si vzamem čas in prisluhnem Jezusu, da bi mogla potem Njegove besede premišljevati in jih počasi, počasi uresničevati.

Še en stavek iz današnjega psalma me posebej nagovarja. "Gospod je moj pastir, nič mi ne manjka." (Ps 23, 1) Pa mi res nič ne manjka? Koliko stvari, si mislim, bi bilo še dobro imeti, ker jih ima sosed, sošolec, sodelavec…? Kaj vse bi še potrebovala, ko grem v trgovino, pa me kar prehitevajo moje ali otroške želje? Koliko bi bilo treba še narediti, da bi bilo v družini več ljubezni, odpuščanja, dobrote, prijaznih besed…? Koliko skrbi za jutrišnji dan, za delo v službi.. ? Vse to je do neke mere upravičeno. Kljub vsemu, pa me Gospod vabi, da naj ZAUPAM VANJ in dovolim, da mi On pride na pomoč. Saj piše v Svetem pismu: "Jaz sem Gospod, tvoj Bog, ki te držim za desnico in ti pravim: 'Ne boj se, jaz ti bom pomagal.'" (Iz 41, 13). On res pomaga. Morda ne takoj in ne tako kot jaz pričakujem, ampak nikoli me ne pusti same.

Zalka

Danes, 3. maj 2015, obhajamo 5. velikonočno nedeljo:

• pri obeh sv. mašah bodo med nami mladi iz skupine Pota, ki bodo pomagali misijonarjem na Madagaskarju pri vodenju oratorijev. Povabljeni tudi, da jih podpremo s prostovoljnimi prispevki.
  • ob 15.00 uri bodo v cerkvi Žalostne Matere Božje na Hribcah ŠMARNICE.
  • ob 16.00 uri bo v cerkvi Sv. Valentina na Limbarski gori sv. maša in ŠMARNICE.

V tem tednu bo zopet reden verouk.

V ponedeljek, 4. maja, na god sv. Florjana vabim gasilce obeh društev: Krašce in Moravče, da se zberemo ob 18.00 uri v Podstrani. Nato gremo v procesiji k sv. Mohorju, kjer bomo obhajali sv. mašo za vse pokojne gasilce iz naše župnije.

Sestanek za starše prvoobhajancev bo v petek, 8. maja, ob 20.00 uri v župnišču.

Danes teden, 10. maja, bo dekanijsko srečanje (revija) otroških zborov v Ihanu ob 15.00 uri. Srečanja se bodo udeležili tudi naši "Zvončki". Kdor ima čas, lepo povabljeni v Ihan.

Za čiščenje naše župnijske cerkve sta dolga leta skrbeli Tončka in Marinka. Vsako soboto zjutraj sta redno čistili notranjost cerkve. Razen ob praznikih Prvega svetega obhajila in birme, ko to skrb prevzamete starši. Potem, ko se je poškodovala Marinka, pa je postalo nujno, da to drugače uredimo. Prav je, da se to delo porazdeli in da vas več pristopi k temu potrebnemu opravilu, saj je skrb za čistočo svetišča pomembna za celotno župnijsko občestvo. S tajništvom ŽPS bomo naredili seznam po posameznih ulicah v Moravčah in po vaseh. Vsako soboto bi tako po razporedu skrbeli za to delo.

Dogovarjamo pa se tudi za "avtomatsko" zvonjenje, ki bo razbremenilo in olajšalo tudi to delo, za katero je dolga leta vestno skrbela Marinka Vrečar.

* * * * * * * * * * * *

PLES

Med mašo so otroci pri darovanju uprizorili plesno točko. Po maši k župniku pride ogorčena župljanka: "Kar smo videli, je nesprejemljivo, gospod župnik. To je pomanjkanje spoštovanja. Ne pozabite, da je v cerkvi Najsvetejše …"
Čez dva dni gospoda ponovno sreča župnika: "Veste, gospod župnik, veliko sem razmišljala o tem dogodku. Mislim, da je bilo to resnično pomanjkanje spoštovanja do Najsvetejšega zakramenta!"
Župnik jo skuša pomiriti: "Gospa, pomislite vendar na svatbo v Kani Galilejski! Tudi tam so ljudje plesali pred Jezusom."
"Pred Jezusom že, pred Jezusom, ne pa pred Najsvetejšim!" smiley

* * * * * * * * * * * * * * * *

Oznanila so objavljena na župnijski spletni strani: http://zupnija-moravce.rkc.si/

Florijan (Cvetko), mučenec
Ladislav Poljski, redovnik
Zeferin Malla, Rom, mučenec
Podstran 18.30 Procesija k sv. Mohorju
Sv. Mo. 19.00 V čast sv. Florjanu in za vse pokojne gasilce
M 19.00 ŠMARNICE

Gotard, menih
Angel, redovnik, mučenec
Katarina Cittadini, red. ustan.
M 19.00 + Majhenič

Dominik Savio, dijak
Katarina Troiani, red. ustan.
Marija, srednica vseh milosti

Sv. A. 15.00 za novoporočenca
M 19.00 + Helena in Franc Vidergar (Selca);
+ Martin Baloh in Marija Peterlin;
+ Ana, Milan in Nuška Kokalj (Moravče)

6. velikonočna nedelja
Nedelja turizma
Job, svetopisemski mož
Damijan de Veuster, misijonar
Trsatska Mati Božja

M 10.00 + Martin Bizilj, obl.
ŽMB 15.00 ŠMARNICE
Ihan 15.00 REVIJA OTROŠKIH PEVSKIH ZBOROV
Sv. V. 16.00 + Anton, Frančiška in Marjan Urankar;
+ Jože Vrtovšek

HČERE MARIJE POMOČNICE (salezijanke)

Hčere Marije Pomočnice

"Lotiva se dela!"