Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 26. 05. 2023

Duhovna oskrba starejših in bolnikov na domu, v bolnišnicah in domovih

vir: https://katoliski-zdravniki.si/bolniske-kapele-in-duhovna-oskrba/

»Jezus je obhodil vsa mesta in vasi. Učil je po njihovih shodnicah in oznanjal evangelij kraljestva. Ozdravljal je vsako bolezen in vsako slabost.« (Mt 9,35)

V BOLNIŠNICAH

Vsak bolnik v bolnišnici, ki čuti in želi prejeti zakramente – spoved, obhajilo, bolniško maziljenje – ali si želi pogovora z duhovnikom, lahko popolnoma svobodno izrazi željo, da ga obišče bolnišnični duhovnik. Željo za obisk povejte medicinskim sestram na oddelku ali pokličite bolnišničnega duhovnika.

DOMA IN V DOMU ZA STAREJŠE

Domov povabite vašega duhovnika, v domu za starejše pa obvestite duhovnika, ki tja prihaja.

BOLNIŠKO MAZILJENJE

Je namenjeno bolnikom in ostarelim, ki so resno bolni ali onemogli, zato je strah, da je ta zakrament tako rekoč povezan s smrtjo, popolnoma odveč.

Bolnik lahko prejme bolniško maziljenje enkrat na leto, ob poslabšanju zdravstvenega stanja pa vsakokrat. Lahko ga prejme pred težkimi življenjskimi preizkušnjami: operacijo, porodom ali odhodom v bolnišnico. Kadar je mogoče, naj bolnik pred prejemom zakramenta opravi osebno spoved.

Bolniško maziljenje podeljujemo tudi tistim bolnikom, ki so že izgubili zavest, a so se v življenju trudili spolnjevati Božjo voljo in so živeli vsaj v neki povezavi s Cerkvijo.

KDO POSKRBI ZA OBISK DUHOVNIKA?

Svojci in prijatelji. Za tiste, ki nimajo nikogar, pa člani župnijskega občestva. Verniki naj opogumljajo bolnike, naj pokličejo duhovnika. V primeru nezavesti bolnika naj o prejemu odločijo najbližji.

KAJ PA, ČE BOLNIK NI KRŠČEN?

Če želi pogovor, ne oklevajte, tudi v tem primeru vam je na razpolago bolnišnični duhovnik, ki mu po ustrezni pripravi na njegovo željo podeli zakramente.

KAJ JE SVETA POPOTNICA?

Sveta popotnica je sv. obhajilo, ki ga prejmejo tisti, ki so na tem, da zapustijo to življenje in se pripravljajo na prehod v večno življenje.

Vsi, ki pokličete k starejšemu ali bolniku duhovnika, da mu podeli zakramente ozdravljanja, pokažete veliko znamenje vere in prave ljubezni do trpečega brata ali sestre.