Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 12. 05. 2022

Župnijsko romanje na Tržaško

Tudi letos se bomo 25. junija odpravili na župnijsko romanje. Naš letošnji cilj bo Tržaška.

Cena romanja je 52 € (vsaj 45 romarjev, sicer je cena 59 €). Prijave zbiramo do 30. 5. 2022. Izpolnjeno prijavnico oddajte v župnišče (prenesite jo tukaj ali jo vzemite v cerkvi).

Program romanja (prenesete si ga lahko tule):

Odhod iz Moravč ob 7. uri. Vožnja mimo Fernetičev na Repentabor. Na hribčku sredi valovitega kraškega sveta stoji trdnjavsko utrjena cerkvica Matere božje, ki je v hudih dneh srednjega veka varovala slovenskega kmeta pred Turki. Ta kraševska slovenska božja pot je že zelo stara, pred leti so praznovali 500 let posvetitve cerkve. O njenem nastanku pripoveduje več zgodb. Tu bo naša romarska maša.

Nadaljevanje poti v Trst, zgodovinsko, umetnostno in kulturno središče in seveda prestolnica dežele, v kateri živi veliko Slovencev. Središče leži ob pristanišču v istoimenskem zalivu, naselje pa se naglo širi na vse strani. Mesto je zelo staro, tod so hodili že Kelti in Iliri, v rimskih časih pa je znano z imenom Tergeste. V zgodnjem srednjem veku so tu vladali Goti in Bizantinci, Langobardi, Franki, kasneje pa oglejski patriarhi in Benečani. Leta 1382 so ga zavzeli Habsburžani in sčasoma je postal njihovo največje pristanišče. Od leta 1919 pripada Italiji. Več bomo seveda izvedeli na poti. Najprej bomo obiskali stolnico sv. Justa, zavetnika mesta. Današnja petladijska bazilika je bila zgrajena v 14. stol. na ostankih rimskega templja. Oglede bomo nadaljevali na osrednjem Trgu združene Italije, ki se razteza ob morju. Tu so vladna palača, palača Tržaškega Lloyda, občinska palača s kipom Karla VI., ustanovitelja svobodnega pristanišča leta 1719. Sprehodili se bomo tudi po Rdečem trgu s cerkvijo sv. Antona. Prosto bo tudi za samostojno raziskovanje.

Nadaljevanje poti na Vejno. Na hribu kraljuje veliko moderno svetišče, posvečeno Mariji Materi in Kraljici. V kripti je tudi kapela slovanskih blagovestnikov, sv. Cirila in Metoda. Ogled notranjščine. Nato bo čas še za lepe razglede na Tržaški zaliv! Za konec bo še čas za zaključno druženje ob skupnem poznem kosilu. Vrnitev v Moravče.