Blagoslov obnovljenega Belega znamenja

V nedeljo, 6.10.2019, je bil blagoslov obnovljenega Belega znamenja, ki se nahaja ob poti iz Negastrna proti zaselku Vodice na Limbarski gori. 

Obnovo so izvedli prizadevni domačini pod vodstvom Martina Koviča, Draga Jamška, Marjana in Žiga Pestotnika. Obnova je stekla 12. aprila 2019. Odstranili so star odpadajoč omet, obnovili streho, uredili drenažo okrog temelja znamenje ojačali ter na novo ometali in prebarvali. Uredili so tudi okolico znamenja. Dela so bila končana v nekaj tednih, 6. oktobra pa je župnik Kancijan Čižman blagoslovil obnovljeno znamenje.

Naj belo znamenje še naprej ponosno stoji in kaže pot k sv. Valentinu, hkrati pa naj bo spomenik in opomnik naših prednikov, njihove vere in dejanj.

 

O Belem znamenju:

Ob stari božji poti iz Serjuč proti Limbarski gori stoji blizu Vodic 4,3 metra visoko iz kamenja zidano slopasto znamenje, kvadratnega tlorisa (84 x 84 cm), s štirimi nišami in piramidalno zaključeno pločevinasto streho. Ljudje pravijo pri belem ali turškem znamenju. Po pripovedovanju Franca Rovška (Limb. gora) naj bi bili domačini tu pobili šest turških oficirjev z zlatimi sabljami in zlatimi oklepi. Tam naj bi bil tudi protiturški tabor. V zahvalo za zmago nad Turki pa naj bi pozidali to znamenje. Ime "belo znamenje" je verjetno dobilo zato, ker so z belimi križi in znamenji nekdaj označevali območje kužnih epidemij. Po obliki so belo znamenje prištevali med kužna znamenja.

(Stane Stražar: Moravška dolina, 1979, str. 291-292)

Podobne ugotovitve navaja v svojem delu O Turkih, ajdih in cerkvah, ki nočejo stati pri miru (2009) Meta Osredkar. Opisuje zgodnji srednji vek Moravške doline, kot ga kažeta arheologija in ljudsko izročilo. Belo znamenje pri Vodicah je omenjeno kot turško znamenje, turški tabor, najdbe turških predmetov in kraj kjer so domačini premagali Turke.