Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 30. 06. 2019

Dragi novomašnik Vito!

Franc RodeKo sem bil pred nekaj leti v moravški fari – mislim, da je bilo ob zlati maši Franceta Urbanija iz Argentine – sem prvič opazil zadržanega fanta, ki se je dostojanstveno kretal pred glavnim oltarjem in s plahim pogledom premeril ljudi po cerkvi. Nekdo mi je šepnil: "To je pa naš bogoslovec." Od takrat se poznava. Potem sem te srečal v Rimu, ko si kot germanikar, skupaj z drugimi slovenskimi študenti, prihajal k meni na obisk. Zvedel sem za tvojo nadarjenost za jezike, ko si na domači proslavi imenitno odigral glavno vlogo v neki nemški drami. Uspešno si zaključil teološke študije in diplomiral z nalogo o idealnem liku politika pri svetem Avguštinu, kar utegne biti koristno na slovenskem političnem odru.

In sedaj prvič stopaš pred ljudi kot Jezusov duhovnik. On te je izbral, on te je poklical in ti si mu odgovoril. To je seveda tvoja odločitev, a je tudi sad mnogih molitev domačih, sorodnikov, cele moravške fare, ki prosi Gospodarja žetve, naj pošlje delavcev, kajti polja so zrela za žetev.

Odslej si duhovnik med ljudmi in za ljudi. Verno ljudstvo te bo spremljalo z iskreno ljubeznijo. V tebi bo videlo predstavnika Jezusa Kristusa. Prek tebe bo On navzoč sredi svojega ljudstva. V tvojem glasu bodo želeli prepoznati Jezusov glas, v tvojih besedah Jezusove besede, v tvoji ljubezni utrip Jezusovega srca. Vse to te za vedno povezuje z njim v edinstvenem razmerju prijateljstva, v želji da si mu čimbolj podoben kot dobri pastir, ki daje življenje za ovce.

Dragi Vito, duhovništvo je zahtevna, a čudovita milost, ki je dana izbranim. Bodi vesel in srečen duhovnik. Ob posvečenju ti je škof priporočil: "Opravljaj službo Kristusovega duhovnika z nenehnim veseljem in ljubeznijo." Bodi srečen, ker ti je Gospod zaupal besedo upanja in tolažbe za človeka, besedo o nedoumljivi Božji ljubezni do sveta. Srečen, ker nisi služabnik, ampak si v krogu Jezusovih prijateljev in veš, da je njegova ljubezen trdna in brezpogojna. Na tej skali stojiš. Na njej boš gradil svoje duhovniško poslanstvo, ki naj obrodi obilo sadu med Božjim ljudstvom. Pri tem te spremlja naša ljubezen in molitev tvojih moravških rojakov.

Rim, 24. 06. 2019

Franc kardinal Rode