Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 23. 06. 2019

Duhovnik - novomašnik

Franc ŠuštarOb diakonskem posvečenju, ob duhovniškem posvečenju in tudi pri novi maši, posebej začutimo, kako smo kristjani veliko občestvo in se kot bratje in sestre zavedamo svoje povezanosti v Cerkvi. Odločitev in obdarjenost enega brata, postaja obdarjenost in veselje vse skupnosti Cerkve. Ko se neki fant odloči in zaprosi za vstop v Bogoslovno semenišče z namenom, da bi postal duhovnik, se prebudi veselje in upanje vseh vernikov domače župnije in tudi vse škofije. Tako je bilo tudi ob vstopu Vita v semenišče v Ljubljani. Sedaj se je njegova priprava na duhovniško posvečenje zaključila in se vsi veselimo nove maše.

Posvečenje, ki je najgloblje zaznamovalo Vitovo življenje in ga popeljalo po poti posvečenosti, je bilo diakonsko posvečenje. Morda je takrat osebno posvečenje še globlje doživel. Sedaj prejema drugo stopnjo zakramenta svetega reda in je nadaljevanje prvega. Sam se spominjam, da sem doživljal mašniško posvečenje kot neizmeren dar, ki daleč presega enega človeka in je namenjen veliki skupnosti ljudi. Namenjen je vsem ljudem in vsemu stvarstvu, ki se posvečuje po daritvi svete maše. Verjamem, da želi Vito v tem trenutku doživljati dar mašniškega posvečenja skupaj z vsemi verniki in ga z njimi deliti: najprej s svojimi starši in domačimi, z verniki svoje moravške župnije, z drugimi verniki n prijatelji. To je dogodek Cerkve.

Zato je prav, da se vsak človek zaradi novomašnika doživlja kot obdarjenega s posebno Jezusovo pozornostjo, skrbjo in ljubeznijo. To začutijo in praznujejo tudi mnogi ljudje, ki morda niso tesno povezani s Cerkvijo ali župnijo. Jezus Kristus želi preko novomašnika priti k vsem ljudem.

Posebno mesto ima novomašni blagoslov, ki ga novomašnik podeljuje ob novi maši in skozi vse prvo leto svoje duhovniške poti. Ta molitev se glasi:

Molimo.
O Bog, ki si z milostjo Svetega Duha srcem svojih vernih vlil darove ljubezni, daj našim bratom in sestram, ki zanje prosimo tvojega usmiljenja, dušno in telesno zdravje, da te bodo z vso ljubili, in to kar je tebi všeč, z vso ljubeznijo vršili. Po Kristusu, našem Gospodu. Amen.
Blagoslov vsemogočnega Boga, Očeta in Sina in Svetega Duha, naj pride na vas in na vas vedno ostane. Amen.

Franc Šuštar,
škof