Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 2. 06. 2019

Družbeno delovanje duhovnika

Vinko PotočnikPred časom me je uslužbenec na letališču v Frankfurtu, ko je ugotovil, da sem duhovnik, takole ogovoril: "Torej opravljava enako delo." Ker nisem vedel, na kaj meri, mi je pojasnil: "Ker oba spravljava ljudi gor v nebo". Smeje sem pomislil, da torej duhovnik med tolikimi opravili vrši tudi nekakšno "letališko" službo, da bi poleteli, seveda duhovno. Že samo ime duhovnik pove, da gre za duhovni poklic. Duhovnost pa je priznavanje in praznovanje tega, da smo vsi nerazvezljivo povezani z Bogom in med seboj. Ker torej duhovnost ni nekaj skritega, zasebnega, marveč človeka spremlja vedno in povsod, se tudi duhovnikovo delo ne omejuje le na prostor znotraj cerkve in okoli nje. Posredno, po vernikih, njegovo delovanje sega v vse pore življenja. Je zelo razvejano in prepleteno. Seveda duhovnik danes ni več, kot nekoč, državni uslužbenec, npr. matičar, šolski nadzornik, politik, in še marsikaj. Vendar ker se verniki povezujemo v župnijsko in druge skupnosti, so duhovniki tudi danes sodelavci in pogosto voditelji teh skupnosti, društev, organizacij. Posebej vidno danes duhovnike srečamo na polju dobrodelnih/humanitarnih, izobraževalnih, medijskih in seveda kulturnih dejavnosti in ustanov (pri nas za velik del kulturnega bogastva skrbi Cerkve z duhovniki in verniki). Ker se vse našteto odvija javno, kot del dogajanja v družbenem prostoru (civilni družbi), je s tem duhovnik tudi javni oziroma družbeni delavec. V širšem pomenu besede deluje tudi politično. Vendar ne v strankarski politiki (ker so vrata cerkve odprta za člane vseh strank). Politično tukaj razumemo v širšem pomenu - kot skrb za skupno dobro. V dobro vseh ljudi. Zato je vsak novomašnik dragocen dar ne le za Cerkev, za župnijo, marveč za življenje celotne družbe.

prof. dr. Vinko Potočnik,
duhovnik, sociolog in teolog, zaslužni profesor Univerze v Ljubljani