Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 19. 05. 2019

Duhovniško bratstvo, prijateljstvo

Vinko PodbevšekZ dnem mašniškega posvečenja postanem član duhovniškega bratstva. Jezus je svojim apostolom, po umivanju nog pri zadnji večerji, rekel: "Vi ste moji prijatelji, če delate kar vam jaz naročam. Ne imenujem vas več služabnike, ker služabnik ne ve, kaj dela njegov gospodar; vas pa sem imenoval prijatelje, ker sem vam razodel vse, kar sem slišal od svojega Očeta" (Jan 15, 14-15). Sv. Ambrozij pravi, da nam je Jezus dal obliko prijateljstva, ki ji moramo slediti: da izpolnjujemo prijateljevo voljo, da prijatelju odpremo skrivnosti srca, da poznamo njegove skrivnosti. Razkrijemo se mu in tudi on nam odpre svoje srce. Prijatelju se ničesar ne prikriva. Če je pošten bo razodel svojo dušo, tako kot je Gospod Jezus razodel Očetove skrivnosti. (Ambrozij, O dolžnostih 3,136)

Duhovniško bratstvo - prijateljstvo je za duhovnika velika dobrina. Skupaj se veselimo ob slovesnostih in uspehih. Še bolj pomembno pa je, da se lahko tudi pogovarjamo ob osebnih porazih in neuspehih. Komu bo duhovnik zaupal skrivnosti, če ne sobratu? Že dvajset let se vsakih štirinajst dni srečujem s sobrati v duhovniški binkoštni dvorani. Imel sem res milost, da se srečujem z njimi ter z njimi molim. Prvih šest let duhovništva sem imel kot kaplan za sobrata dva župnika. V ostalih triintridesetih letih pa sem na petih župnijah med sodelavci imel 8 kaplanov, 10 diakonov in tri duhovne pomočnike. V šestih mandatih dekana sem bil povezan z mnogimi sobrati v dekanijah Črnomelj, Vrhnika, Kamnik in Kranj. Bogu hvala za vse te sobrate in prijatelje. Kakor Bogu sem tudi njim dolžan zahvalo.

Vinko Podbevšek,
duhovni pomočnik v župniji Kranj