Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 31. 03. 2019

Duhovnik - služabnik oltarja

Anton ŠtrukeljDuhovnik je posvečni služabnik oltarja, na katerem se obnavlja Kristusova kalvarijska daritev za odrešenje sveta.

Oltar je simbol za Kristusa, Mesija – Maziljenca. Pri slovesni posvetitvi oltarja se na sredino in na štiri vogale vlije krizma in pomazili vsa oltarna miza. Posvetila molitev se glasi: "Gospod, ponižno te prosimo, oblij z nebeškim blagoslovom ta oltar, zgrajen v stavbi Cerkve, da postane za vedno posvečeni žrtvenik Kristusove daritve in Gospodova miza, pri kateri se bo tvoje ljudstvo hranilo z nebeško gostijo. Ta obdelani kamen naj nam bo znamenje Kristusa, ki je iz njegove strani pritekla kri in voda, iz česar so nastali zakramenti Cerkve. Naj bo slavnostna miza, h kateri bodo veseli prihajali Kristusovi gostje, da bodo na tebe odložili skrbi in bremena in dobili novo dušno moč za nova potovanja. Naj bo kraj najtesnejše skupnosti in miru s teboj."

Kakor oltar tako je tudi duhovnik maziljen s sveto krizmo. Duhovnik stoji pri oltarju, obdan z verniki, ki smo bili tudi maziljeni pri krstu in birmi. Vsi skupaj stojimo pred Gospodom, obrnjeni proti vzhodu, obrnjeni h Kristusu, vzhajajočemu Soncu. Kristjani smo ena družina. Duhovnik je vzet izmed ljudi in postavljen za ljudi.

V pripravi na novo mašo v moravški župniji, ki je dala toliko duhovnikov, služabnikov oltarja, se zahvaljujemo Bogu in Mariji za vse naše duhovnike. Hkrati prosimo zanje in novomašnika Vita: "Gospod, napolni z darom Svetega Duha njega, ki si ga blagovolil dvigniti na stopnjo duhovništva, da bo vreden stati brez graje pred tvojim oltarjem, oznanjati evangelij tvojega kraljestva, opravljati službo tvoje besede resnice, prinašati ti darove in duhovne daritve, prenavljati tvoje ljudstvo s kopeljo prerojenja; tako da bo sam šel naproti našemu velikemu Bogu in Zveličarju Jezusu Kristusu, tvojemu edinemu Sinu, ob dnevu njegovega drugega prihoda in bo po tvoji neskončni dobroti prejel plačilo za zvesto oskrbovanje svojega reda."

dr. Anton Štrukelj