Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 17. 03. 2019

Duhovnik - ob zakoncih in družini

Duhovnik zavzema zelo pomembno mesto v življenju naših družin in zakonov. Zgled mu je Jezus, ki se je rodil v revni družini nazareškima zakoncema. Družini in zakonu je Jezus dal velik pomen in pomembno je, da se tega zavedajo tudi duhovniki.

Duhovnik je že bodočima zakoncema pomemben spremljevalec v pripravi na prejem sv. zakona kot del obvezne priprave ali kot vodja daljše priprave na zakon, ki jo poznamo kot šolo za zakon. Njegova vloga je, da osvetli zakon kot zakrament in bodočima zakoncema predstavi božjo zamisel zakona. Ob sami sklenitvi zakonske zveze kot priča Cerkve prisostvuje sklenitvi sv. zakona, ki si ga mož in žena podelita. Pot zakoncev pa na pomemben način duhovnik spremlja v življenju zakonskih skupin. Srečanje v teh skupinah poteka ob pričevanjih parov o vsakdanjem živjenju, o težkih in lepih trenutkih, predvsem pa o doživljanju notranjega sveta in občutkov, ki spremljajo zakonski par, ter v premišljevanju ob odlomkih iz Svetega pisma, pri čemer nam duhovnik pomaga razumeti, kaj nam Bog želi kot zakoncem povedati. Velikokrat po duhovnikovi besedi spoznamo, da nismo sami, da nas Bog nikoli ne zapusti, da pa je pomembno, da ga povabimo v svoj zakon. Duhovnikovo pomembno mesto je tudi v vodenju duhovnih vaj za zakonce, ko lahko za nekaj dni odložimo vsakdanje delo in skrbi ter se posvetimo odnosu do sozakonca in do Boga. Duhovnik je z družinami povezan tudi v pripravah na podeljevanje zakramentov otrokom, starejšim in bolnim. V veliko pomoč je staršem pri vzgoji otrok, kjer lahko dopolnjuje in nadgrajuje njihovo delo. V pomoč je lahko tudi v težkih življenjskih preizkušnjah, ko zna svetovati in vlivati upanje, pogum in moč za premagovanje težav.

Zaradi velike in pomembne vloge duhovnika v življenju naših zakonov in družin smo dolžni tudi mi njim izkazovati hvaležnost in zanje moliti ter jih podpirati v njihovih prizadevanjih.

Brigita in Florjan Kunavar