Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 10. 03. 2019

Duhovnik - veroučitelj

Viktor PrimožičV evangeliju po Mateju beremo, da je Gospod na dan odhoda k Očetu rekel: "Dana mi je vsa oblast v nebesih in na zemlji. Pojdite učite vse narode; krščujte jih v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha in učite jih spolnjevati vse, kar sem vam zapovedal."

Ob diakonskem posvečenju škof kandidatu za diakona izroči evangeljsko knjigo in pravi: "Sprejmi Kristusov evangelij. Njegov glasnik si postal; glej, da boš veroval, kar boš bral, učil kar boš veroval; živel kar boš učil."

Ob mašniškem posvečenju škof vpraša kandidate: "Ali hočete službo besede z oznanjevanjem evangelija in razlaganjem katoliške vere vredno in modro opravljati?" Izbrani, vsak zase, potrdijo: "Hočem!"

Duhovniku - župniku je zaupana posebna oblika služenja človeški skupnosti v kateri je duhovnik, kot župnik ali pa duhovni animator. To služenje uresničuje z besedo in z zgledom življenja, ko uči resnice vere. Posebno pomembno je poučevanje ob pripravi na zakramente: pouk staršev in botrov ob prejemu sv. krsta njihovih otrok, pouk zaročencev pred sklenitvijo sv. zakona, pouk ob pripravi na prejem zakramentov ohranjanja Božjega življenja (sv. spoved, sv. evharistija) in pouk služenja skupnosti z močjo zakramenta sv. birme.

Duhovnik – župnik po teh temeljnih oblikah verouka in tudi po številnih poukih v skupinah, kjer je duhovni animator, uresničuje tudi nalogo graditelja skupnosti župnije, ki je temeljna skupnost Cerkve.

Viktor Primožič,
župnik v Kropi