Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 3. 03. 2019

Duhovnik - razlagalec Besede

Ivan PovšnarApostol Pavel je svojemu učencu Timoteju polagal na srce: "Ne zanemarjaj milostnega daru, ki je v tebi in ti je bil dan po preroštvu, ko je zbor starešin položil roke nate" (1 Tim 4,14). Te besede veljajo še posebej za vsakega duhovnika: "Ne zanemarjaj milostnega daru duhovniške službe." Glavno poslanstvo vsakega duhovnika je oznanjevanje Božje besede zapisane v Svetem pismu, še posebej evangelija. Za vsakega duhovnika velja Pavlovo naročilo: "Za te stvari se trudi, ves bodi v tem. Pazi nase in na svoje poučevanje" (1 Tim 4,15.16). Duhovnik mora oznanjevati 'živo' Božjo besedo. Sveto pismo namreč ni bilo napisano samo za pretekle čase, ampak je bilo napisano tudi 'za nas danes', zato ga mora duhovnik oznanjati, razlagati in posredovati 'danes'. "Vse Sveto pismo je navdihnjeno od Boga in koristno za poučevanje, svarjenje, za poboljševanje in vzgojo v pravičnosti" (2 Tim 3,15-16). "Iz vsega Svetega pisma kar diha Božja milost", pravi sv. Avguštin. Ko duhovnik oznanja Božjo besedo, prihaja Božja milost v srca poslušalcev, "daje jim odrešilno zdravilo". Božja beseda je namreč živa in daje življenje. Božja beseda celo pokliče mrtvega iz groba. Spomnimo se Jezusove besede mrtvemu Lazarju, ki je bil že štiri dni v grobu: "Lazar, pridi ven!" In umrli je prišel ven. (Jn 11, 43-44). Božja beseda je ostrejša, od vsake človeške bistroumnosti, je bistroumnejša od vsake človeške modrosti, je modrejša od vsake človeške zgovornosti. Božja beseda obrodi sad, kjerkoli se oznanja. Duhovnik kot oznanjevalec Božje besede, mora 'študirati' Sveto pismo, nauk učiteljstva Cerkve, mora biti 'načitan' tudi v drugih koristnih vedah in znanjih. V molitvi mora prositi Svetega Duha: "Ti spregovori najprej meni, da Božja beseda 'oživi' v moji duši, jaz pa bom v tvojem imenu govoril ljudstvu." Poslušalcem razlage pa sv. Luka pove: "Blagor tistim, ki Božjo besedo poslušajo in jo ohranijo, da v njihovih življenjih obrodi prave sadove" (prim. Lk 11, 28).

Ivan Povšnar,
župnik na Vrhpolju ter duhovni pomočnik na Brdu in na Zlatem polju