Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 3. 02. 2019

Duhovnik - redovnik

Jože UrbanijaV Moravčah poznate škofijske in redovne duhovnike. Z redovniki se srečujete ob raznih praznikih, ko spovedujejo, nadomeščajo domačega župnika, v jeseni pa so vodili tudi misijon. Na prvi pogled se ne razlikujejo med seboj, razen po različnih oblekah. Če pa se bolj poglobimo v njihovo življenje, spoznamo kar nekaj razlik. Vsi redovniki in redovnice imajo tudi redovne zaobljube, ki so: življenje v pokorščini, uboštvu in čistosti, nekateri pa imajo še kakšno obljubo. Živijo tudi v večjih ali manjših skupnostih. Nekateri vodijo župnije in božje poti, drugi skrbijo za razne skupine v Cerkvi, tretji se posvečajo duhovnemu življenju in molitvi.

2. februarja v Katoliški Cerkvi obhajamo praznik Gospodovega darovanja v templju - svečnico. Leta 1997 je sveti papež Janez Pavel II. za ta dan določil tudi dan Bogu posvečenega življenja in ob tem poudaril povezanost, ki obstaja med Jezusovim darovanjem svojega življenja Bogu v templju in darovanjem življenja, ki ga živijo redovniki in Bogu posvečene osebe. Ta dan po škofijah redovnice in redovniki pripravljajo skupna srečanja, da se ob molitvi in druženju povežejo med seboj. V duhu pa so povezani tudi tisti, ki ne smejo zapuščati samostanov in navadno napišejo kakšno pismo. V Sloveniji so takšne redovnice klarise, karmeličanke in kartuzijani.

Sveti papež Janez Pavel II. je poudaril tri pomene tega praznovanja:

1. Da hvalimo Boga za velik dar posvečenega življenja, ki bogati in razveseljuje krščansko skupnost.
  2. Da bi ljudje bolj spoznali življenje redovnikov in redovnic in cenili ta dar.
  3. Da bi redovniki in redovnice slavili čudovita dela, ki jih Bog dela po njih.

Papež Frančišek pa je poudaril, naj luč upanja prinašajo sodobnikom. To pa bodo zmogli, če bodo Božjo besedo živeli v globokem notranjem ter izžarevajočem veselju.

Jože Urbanija,
župnijski upravitelj v Središču ob Dravi