Poslikava nove učilnice

Ob mojem prvem obisku nove učilnice pod župniščem, me je prevzela čista belina sten, na njih pa prečudovite poslikave.

Oči so romale od slike do slike, misli pa so se spraševale, katera roka je ustvarila te čudovite slike, kdo je ta umetnik, ki je tako lepo upodobil naš župnijsko cerkev in podružnične cerkve, ter pot Sv. Martina. Izvedela sem, da je ta prekrasna poslikava delo gospoda Bojana Sumraka iz Radeč.

Na eni steni je osrednja slika moravške cerkve, naj njo bedi sveti Martin. Zraven pa je  narisanih še vseh sedem moravških podružnic, nad njimi pa njihovi zavetniki.

Na drugi steni pa je upodobljena pot svetega Martina Tuorskega, ki je zavetnik naše moravške cerkve.

Upodobljena je cerkev v Szombathelyju, v kraju,  kjer je bil med letoma 316/317 rojen sveti Martin. Bil je popotnik, ki je romal po vsej Evropi. Njegova pot je vodila iz Madžarske tudi preko Slovenije. V naših krajih Martinova pot pelje iz Trojan prek Golčaja na Limbarsko goro in  naprej v Moravče, od tam pa na Katarijo, v Zagorico in se spusti v Šmartno ob Savi. Njegova pot se iz Slovenije nadaljuje prek Italije naprej v Francijo.

Zadnja slika pa upodablja cerkev v Touru, kjer je deloval kot škof.

Sveti Martin je bil poleg tega, da je bil vojak že zaradi svojega očeta, znan tudi po tem, da se je kot 18. leten dal krstiti in kasneje postil službo vojaka. S škofom Hilarijem sta ustanovila samostan, kasneje pa sta duhovščina in ljudstvo izvolila Martina za škofa v Toursu, kjer je 8. novembra leta 397 umrl in je tam tudi pokopan.

Sveti Martin je na sliki upodobljen na konju, ki je premraženemu beraču podaril polovico svojega plašča.

Metka Kosmač