Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 2. 06. 2016

Župnijsko romanje 2016

Kartuzija Pleterje – Novi Lurd – Kostanjevica na Krki – Krško – Vinarstvo Kerin

Vabimo vas na župnijsko romanje pod Gorjance, ki bo 25.6.2016.

7.00 - Odhod iz Moravč. Vožnja po avtocesti  proti Šentjerneju.

9.00 - prihod v Kartuzijo Pleterje - Samostanski svet obsega staro kartuzijo, od katere so se ohranili stara gotska cerkev, nadstropna zakristija ter ostanki križnega hodnika z delom kapiteljskega trakta in novo kartuzijo z vsemi pripadajočimi poslopji.  Pleterski kartuzijanski samostan, edini še delujoči v Sloveniji in na področju celotne vzhodne Evrope ponuja ogled bisera gotske arhitekture pri nas. V samostanski prodajalni je moč kupiti izdelke, ki nastajajo izpod rok menihov - vina, likerji, čaji, ..

10.30 - sv. maša v Novem oz. Dolenjskem Lurdu - Lurška prikazovanja so imela med Slovenci velik odmev. Vsi, ki niso mogli na romanje v pravi Lurd, pa so romali v manjša svetišča.  Eno takih je Dolenjski Lurd oziroma Novi Lurd. Leta 1908 je tod mimo hodil kaplan, Leopold Kolbezen.  Pot  ga je peljala  mimo skalne votline. Prostor se mi je zdel podoben onemu pri lurški votlini. Nekaj dni pozneje sem svojo misel razložil kartuzijanskemu patru Brunu iz pleterskega samostana.  Podaril mu je Marijin kip. Sem je pred koncem vojne, 25. avgusta 1918, poromal tudi škof Jeglič in prvič maševal na tem kraju. Od takrat se je zvrstilo veliko romanj, saj sem prihajajo ljudje iz vseh krajev Slovenije.

12.00 - Kostanjevica na Krki - Tam, kjer se nižinski Krakovski pragozd  vzpenja v hribovite, Gorjance, leži Kostanjevica na Krki, edino in najmanjše mestece na otoku, imenovano tudi Dolenjske Benetke. Kostanjevica se omenja kot mesto že davnega leta 1252, njen razcvet pa je omogočil vojvoda Bernard Spanheim, ki je leta 1234 tu ustanovil cistercijanski samostan. Danes ima v njem svoj sedež Galerija Božidar Jakac, okolico samostana pa krasijo mojstrovine, nastale na kiparskih simpozijih Forma viva.

Krško - Ime izhaja iz imena reke Krke. Krško je kulturno središče, kar potrjujejo številne kulturne ustanove: grad Rajhenburg, Valvasorjeva knjižnica, Kulturni dom Krško, Kapucinski samostan s cerkvijo. Mesto ima za sabo pestro zgodovino, del  lahko vidimo že, če se sprehodimo po njegovih ulicah. V mestu najdemo kar nekaj zgodovinsko zanimivih zgradb.

14.00 - kosilo v Vinarstvu Kerin - Straža pri Krškem - Družina Kerin je pri svojem vinogradu na Straži pri Krškem zgradila nov sodoben hram, ki so ga poimenovali Hiša frankinje. V njem so seveda prostori za predelavo grozdja, hranjenje vina in prostori namenjeni pokušnji vin in druženju.

Romanje bomo sklenili z litanijami v bližnji cerkvi sv. Lovrenca na Gori. Vrnitev v Moravče predvidoma ob 20. uri.

Cena romanja je 33 €, otroci 30 € (prevoz, kosilo, ogledi z lokalnimi vodiči in vstopnine).

Prijave sprejema g. župnik v času uradnih ur ali na telefonsko številko 7231 055. Prijave so možne do zasedenosti vseh mest v avtobusu. Plačilo romanja je treba poravnati do 22. 6. 2016.

VABLJENI!