Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 23. 05. 2015

Župnijsko romanje 2015

Vrhpolje pri Vipavi – Vipava  - Štanjel – Kobjeglava - Vipavski križ

Vrhpolje pri Vipavi Štanjel Gostilna Kobjeglava

Vabimo vas na župnijsko romanje na Kras, ki bo 25.6.2015.

Kras je pokrajina, kjer človek ne ostane ravnodušen. Posuta je s sivim kamnom, obdana s trtami in prepredena s pristno kraško burjo. Na Krasu obiskovalec dobi občutek, da se je čas ustavil.  Dobra kapljica terana in rezina odličnega pršuta sta simbol tradicije in kulture, ki se prenašata in roda v rod.

Program:

7.00  -    Odhod iz Moravč. Vožnja po avtocesti  proti Vipavi.

9.00  -   Predviden prihod v Vrhpolje pri Vipavi, kjer bomo imeli sv. mašo v  cerkvi sv. Primoža in Felicijana. Novembra 2013 je p. Marko Ivan Rupniki tu predstavil svojo novo umetnino. 180 m2 velik mozaik je tako po likovni kot sporočilni vrednosti eden od vrhuncev njegovega  umetniškega ustvarjanja. Središčni motiv mozaika je podoba Vstalega Kristusa z apostoloma Petrom in Tomažem.

10.20 – ogled Vipave.  Vodnik nas bo pričakal na vipavskem pokopališču, kjer se nahajata egipčanska sarkofaga. Od tu naprej se bomo podali mimo cerkve sv. Štefana, se ustavili na glavnem trgu, kjer stoji Plečnikov spomenik in Lanthierijev dvorec. Le par korakov za glavnim trgom izvira reka Vipava, ki ima kot edina reka v Evropi deltasti izvir. V Vipavi  naštejemo preko 20 mostov. Zgodbo o Vipavi prepletajo tudi številne znamenite osebe, ki so tu živele.

ob  12.00 uri, nas čaka lokalni vodič v Štanjelu, ki je eno najbolj slikovitih in najstarejših naselij na Krasu.  Ogledali si bomo  grad Štanjel, največji grajski kompleks na Krasu, Galerijo Lojzeta Spacala,  poznogotsko cerkev sv. Danijela z značilnim limonastim zvonikom, Kraško oz. Romansko hišo, Ferrarijev  vrt in idilični stari del v osrčju Štanjela.

ob  14.00 uri bomo imeli kosilo v Gostilni Kobjeglava, kjer bomo poizkusili tudi domač kraški pršut in si ogledali staro pršutarno. Čas bo tudi za nakup kraških dobrot (pršut, teran,..) v domači trgovini.

ob 17. pridemo na Vipavski križ, kjer živijo bratje kapucini. Izvedeli bomo vse o zgodovini kraja, cerkvi, knjižnici, kapucinih, … Romanje bomo zaključili z molitvijo večernic in se odpeljali proti domu.

Predviden prihod v Moravče je ob 20. uri.

Cena romanja je 30,00 €, otroci  27,00 € (prevoz, kosilo, ogledi z lokalnimi vodiči in vstopnine).

Prijave sprejema g. župnik v času uradnih ur na telefonsko številko (01) 7231 055.

Prijave so možne od 25.5. dalje, do zasedenosti vseh mest v avtobusu. Plačilo romanja je potrebno poravnati do odhoda na romanje.

VABLJENI!