Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 7. 02. 2015

Sveta maša za pokojne moravške kulturne delavce

V soboto, 7. februarja 2015, smo se pri večerni sveti maši pred slovenskim kulturnim praznikom spomnili vseh pokojnih moravških kulturnih delavcev. Pri sveti maši je s petjem in kulturnim programom sodelovalo Kulturno izobraževalno društvo Limbar.

Moravška dolina je znana daleč naokoli po svoji bogati kulturni dejavnosti. Tudi moravška župnija je bila v preteklosti in danes zelo pomembna spodbujevalka kulturnega življenja. Moravško kulturo so zaznamovali številni ustvarjalni in požrtvovalni Moravčani, ki smo se jih pri sveti maši v molitvi spomnili in se jim tako zahvalili za njihovo delovanje.

Pri sveti maši je prepeval Komorni zbor Limbar pod vodstvom zborovodje in organista Tomaža Pirnata. Med drugim smo lahko prisluhnili tudi Mozartovima skladbama Kyrie in d in znameniti Ave verum, ki nas je pripravila na blagoslov z Najsvetejšim po litanijah Matere Božje.

Med pridigo pa smo prisluhnili tudi kulturnemu programu ob prihajajočem kulturnem prazniku. Skozi preplet poezije, zborovske pesmi ter misli o srečanju z življenjem, družino, ljubeznijo, samim seboj in z večnostjo, ki ga je pripravil Lojze Štefan, sta nas popeljala Majda Štefan in Tadej Uršič.

Ljudje pa se srečajo med seboj, ko so srca in um razpoložena za to, ko je oseba v vsej svoji globini pripravljena sprejeti drugo osebo in jo razumeti. Srečanje nas medsebojno obogati z duhovnimi vrednotami nas usposobi za soglasje, nas uglasi na isto valovno dolžino. Kultura srečanja pomeni, da z vsem bitjem poskušamo sprejeti drugega. (papež Frančišek v Koreji, 2014)

Tedaj boste peli pesem kakor v noči, ko slavite praznik. Iz srca se boste veselili kakor tisti, ki se odpravljajo s piščalmi, da gredo na goro GOSPODOVO, k Skali Izraelovi. (Iz 30,29)

Vriskajte, pravični, v GOSPODU,
iskrenim pristaja hvala;
zahvaljujte se GOSPODU s citrami,
na harfo desetih strun mu igrajte;
pojte mu novo pesem,
dobro igrajte ob vzklikanju. (Ps 33,1-3)
Komorni zbor Limbar
Komorni zbor Limbar, foto Tomaž Pirnat