Farno romanje v Rim
Prvomajske počitnice so kot nalašč za kratka potovanja v toplejše kraje, zato smo se tudi Moravčani podali na romanje v Rim. V zgodnjih jutranjih urah smo se v nedeljo 26. aprila odpeljali proti "večnemu mestu". Pot je bila zelo dolga, vendar nam jo je krajšal pogled na prečudovito pokrajino Toskane. Za kosilo smo se tudi ustavili v enem izmed manjših mest te znane pokrajine.
Že prvi dan smo si ogledali zelo znano baziliko sv. Pavla, ki se nahaja izven obzidja mesta Rim. Vsi verjetno poznamo znane mozaike patra Rupnika, zato je bil obisk njegove delavnice več kot zanimiv. Imeli smo možnost videti, kako sploh nastane takšna umetnina in kako dolgo je potrebno, da jo izdelajo. Sledil je ogled Vatikana. Po dolgem čakanju na dežju smo se končno prebili v verjetno najbolj odmevno baziliko na svetu- baziliko sv. Petra.
Naslednji dan je bil zaradi slabega vremena kot nalašč za obisk benediktinskega samostana Monte Cassino. Nahaja se približno 130 kilometrov iz Rima, na veličastni vzpetini iz katere je možno videti pokrajino in obalo Jadranskega morja. Žal mi nismo imeli možnosti videti tega razgleda, saj nam vreme ni bilo naklonjeno. Po večerni sveti maši nas je obiskal slovenski veleposlanik v Vatikanu gospod Tomaž Kunstelj. Gospod veleposlanik prihaja iz iste župnije kot naš gospod župnik, zato smo ga imeli možnost spoznati. Kljub slabemu vremenu tega dne, pa nas je zvečer obiskal tudi sam Abraham. Marija Urbanija je praznovala rosnih 50 let in kljub temu, da smo bili v Rimu, jo je obiskal ta znani mož.
Tretji dan pa si bo verjetno vsak zapomnil za celo življenje. Na lep sončen dan smo se namreč udeležili avdience pri svetemu očetu- papežu Frančišku. Že zelo zgodaj smo se z podzemno železnico odpravili proti Vatikanu in se pridružili veliki množici, ki je nestrpno čakala, da na lastne oči vidi papeža Frančiška. Po dveh urah čakanja smo končno dočakali prihod papeža. Imeli smo srečo, da smo lahko s posebnimi vstopnicami dobili sedeže dokaj spredaj. Papež nas je nagovoril in tudi omenil, da pozdravlja vse romarje iz Slovenije. Pridigal je o mladih parih in o tem, da ne najdejo poguma, da bi se poročili. Vsem prisotnim pa je polagal na srce, naj molijo za pogum. Po avdienci smo imeli ogled preostalih znamenitosti, ki so nam še ostale. Še posebej zanimivi so se nam zdeli ostanki iz antičnih časov. Vsak večer smo imeli sveto mašo, pri kateri smo se lahko Bogu zahvalili za vse, kar smo doživeli na romanju in mu tudi izročili vse molitve in namene, ki smo jih imeli.
Po treh dneh smo se iz tega čudovitega mesta odpravili proti domu. A še prej smo obiskali mesto Assisi, kjer se je rodil in živel sveti Frančišek. Sveti Frančišek je svoje življenje daroval za najbolj revne in potrebne pomoči. Po njem ima ime tudi današnji papež in s svojimi dejanji se trudi biti kot on. Vedno nas spodbuja, da ne bi pozabili na najbolj lačne in obubožane. Po Assisiju nas je vodil slovenski pater Janez Šamperl, ki nas je popeljal po cerkvi svetega Frančiška, pod katero so na ogled tudi relikvije tega svetnika. Mestece je še posebej zanimivo, saj je namreč iz srednjega veka. Obdano je z obzidjem in tudi ljudje si želijo turistom predstaviti mesto takšno, kakršno je tudi bilo.
Na romanju smo veliko novega videli in spoznali. Še posebej pa smo utrdili prijateljske vezi med nami. Najlepše se zahvaljujemo našemu vodiču gospodu Juriju Kočarju, gospodu župniku in gospe Darji Lavrič, ki je romanje organizirala ter Vitu Urbaniji, ki nam je s svojim načinom in z anekdotami predstavil mesto Rim.
Gregor Capuder