Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 9. 11. 2014

ZAHVALNA NEDELJA (XXIX, leto A, 46. teden, 9. 11. 2014)

Danes obhajamo zahvalno nedeljo. Vsako leto bolj se mi odkriva, kako pomembna je zahvala v življenju ljudi, še posebej kristjanov. Sposobnost izkazovanja hvaležnosti pa ni tako zelo preprosta kot se morda sliši. Da v sebi začutiš potrebo po zahvali, si moraš najprej priznati, da nisi samozadosten (in vsi vemo, da je to pogosto zelo težko). Zato menim, da z zahvalo pride tudi ponižnost - zavedanje, da sami ne zmoremo nič. Če vzamemo v roke Sveto pismo, najdemo kopico ljudi, ki jih je zapeljal napuh in so sebi pripisali zasluge za uspehe. Ne le v Svetem pismu, temveč tudi v vsakdanjem življenju. Njihove življenjske zgodbe nam pričujejo, kako pomembno je, da se zavedamo vseh dobrin, ki so nam podarjene, in dejstva, da sami nismo zaslužni zanje.

Tudi slovenska zavist bi se zmanjšala, če bi najprej znali ceniti stvari v svojem življenju. Ne le tiste velike, kot so zdravje, kariera, družina, materialno premoženje. Štejejo tudi tiste majhne stvari, ki jih prevečkrat spregledamo in jemljemo za samoumevne.

Hvaležnost je pomembna. Ne le takrat, ko nam gre vse po maslu. Po mojem mnenju je sposobnost izkazovanja hvaležnosti še bolj potrebna takrat, ko nas težijo stiske in skrbi. Vsak dan bi morali najti vsaj eno stvar, za katero bi zmogli reči HVALA Bogu in soljudem. Naj bo letošnja zahvalna nedelja še dodatna spodbuda za to.

Katarina

Oznanila

Danes, 9. novembra 2014, obhajamo Zahvalno nedeljo:

• Ob 15.00 uri bodo v župnijski cerkvi molitve v zahvalo za duhovne poklice.

V torek, 11. novembra, je god zavetnika naše župnijske cerkve, sv. Martina. Kot je že dolgoletna tradicija bomo tudi letos ta dan imeli celodnevno češčenje. Prav je, da se priporočamo sv. Martinu in tudi ostalim svetnikom, da bi po njihovem zgledu tudi mi napredovali v krščanskem življenju. Zato si ta dan vzemimo nekaj časa za obisk Najsvetejšega. Birmanci se (obvezno) udeležite sklepne svete maše ob 18.00 uri.
Razpored celodnevnega češčenja pred Najsvetejšim:

• 9.00 sveta maša
  • 10.00 verniki podružnice sv. Štefan
  • 11.00 verniki Moravče
  • 12.00 dekanijski duhovniki
  • 13.00 verniki MKA Drtija
  • 14.00 verniki sv. Andrej in veroučni učenci
  • 15.00 veroučni učenci
  • 16.00 verniki sv. Mohor in sv. Valentin
  • 17.00 verniki sv. Miklavž in ŽPS
  • 18.00 zaključek češčenja in sveta maša

V torek, 11. novembra, bo ob 19.00 uri srečanje svetopisemske skupine v župnišču.

V sredo, 12. novembra, ob 18.00 uri bo v župnišču srečanje za starše veroukarjev 8. razreda. Med nas bo prišla redovnica, sestra Rebeka, ki bo vodila duhovne vaje za naše veroukarje.
Priprava na birmo je več let potekala tako, da so bili tudi »osrnarji« razdeljeni v birmanske skupine in so se skupaj z animatorji srečevali na mesečnih srečanjih. Letos to žal ni mogoče, ker nam je »zmanjkalo« animatorjev. Smo se pa odločili, da se namesto teh srečanj, veroukarji osmega razreda udeležijo duhovnih vaj v Kanjem Dolu. Zato naprošam starše, da se tega srečanja s sestro Rebeko udeležite, da se skupaj dogovorimo o podrobnostih.
Ker je skupina velika, bodo duhovne vaje potekale v dveh terminih:

• prva skupina: 14.-16. november
  • drugaskupina: 21.-23. November

V četrtek, 13. novembra bo sestanek staršev prvoobhajancev ob 19.00 uri v župnišču.

Pred nami pa je tudi že Martinova nedelja, ki bo danes teden, 16. novembra. Med sv. mašami bo ofer. Po obeh sv. mašah pa se bomo pred cerkvijo še malo zadržali ob čaju in kuhanem vinu, kot smo se dogovorili na ŽPS.

Boštjan Hari bo nadaljeval s srečanji ob sobotah po sv. maši (od 15.11. naprej).

V nedeljo 16. novembra bo dekanijska revija pevskih zborov v cerkvi sv. Mihaela v Mengšu ob 15.00 uri. Udeležili se je bodo tudi naši pevci. Lepo vabljeni.

************

Dva moška se pogovarjata: »Moja tašča je angel!« - »Ti imaš pa res srečo, moja je še živa.« smiley

Svete maše in mašni nameni

Leon Veliki, papež

Župnišče 19.00 Srečanje z Boštjanom Harijem

MARTINOVA NEDELJA

Marjeta Škotska, kraljica
Gertruda (Jedrt, Jerica), red.

M 10.00 + Ciril in Kraševčevi

M 15.00 Molitev za mir in spravo

M - Moravče, Sv. A. - Sv. Andrej, MKA - Marija Kraljica angelov, Sv. Mi. - Sv. Miklavž, Sv. Mo. - Sv. Mohor in Fortunat, Sv. Š. - Sv. Štefan, Sv. Val. - Sv. Valentin, ŽMB - Žalostna Mati Božja

BOGOSLUŽJE BOŽJE BESEDE

Naše kretnje, drže in dejanja so nebesedna govorica naše notranjosti, govorijo o njegovi notranjosti, jo razodevajo. Kar namreč doživljamo in čutimo v sebi, to hote ali nehote izražamo s celotnim telesom. Drža adoracije (češčenje Boga) pri bogoslužju ohranja dušo v navzočnosti Boga v templju (svetišču). Tudi jaz sem tempelj Svetega Duha. Srce ve, da je v njem Bog, da je v njem Sveti Duh. Srce ga posluša in mu sledi. (papež Frančišek)

Posebno to pride do izraza v besednem bogoslužju (branje in razlaganje Božje besede, prošnje in vera). Vsi spoštljivo poslušamo Božjo besedo in izkazujemo največje spoštovanje evangeljski knjigi.

Med branjem beril in homilijo SEDIMO (se čutimo razbremenjene, spočite, sproščene in se zato lažje prepustimo notranjemu poslušanju, sprejemanju in razmišljanju), med alelujo in evangelijem, izrekanjem prošenj za vse potrebe (prošnje cele Cerkve) in izpovedjo vere pa vsi STOJIMO. Stoja je naravno znamenje spoštovanja, je znamenje veselega čakanja drugega Kristusovega prihoda. S tem na zunaj pokažemo pripravljenost, da takoj in zvesto napravimo vse, kar nam Gospod naroča.

Telesne drže vplivajo na dejavno sodelovanje vseh pri bogoslužju, zato je pomembno, da poznamo njihov pomen in jih med seboj čim bolj poenotimo. Gotovo pa moramo biti ljubeče obzirni do tistih, ki zaradi starosti ali bolezni ne morejo sodelovati tako kot drugi. Ista drža vse udeležencev bogoslužja je znamenje občestvenosti in edinosti svetega zbora; izraža in krepi namreč njihovega duha in njihova sveta čustva. (Pismo Slovenskih škofov 2003:Telesne drže pri sv maši)

LOJZE