Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 22. 10. 2020

Duhovna oskrba v času epidemije

S petkom, 16. oktobra je bilo s strani Slovenske škofovske konference odločeno, da do nadaljnjega svete maše potekajo brez ljudstva. Vrnili smo se torej v razmere, kot so bile v mesecu marcu. Škofovska konferenca je prav tako sklenila, da do nadaljnjega odpade podeljevanje zakramentov krsta, birme in porok.

Zaradi nevarnosti okužbe s koronavirusom bo tudi naše župnijsko življenje (kakor vse ostalo) močno okrnjeno. Čeprav to težko sprejemamo, pa se po drugi strani zavedamo, da je to v tem trenutku potrebno. Naše življenje in ravnanje mora biti razumno in odgovorno, da bomo te težke čase preživeli čim manj boleče.

V dogovoru s člani tajništva ŽPS smo sklenili, da bo od četrtka, 22. oktobra, naprej:

• Vsak dan (razen nedelje) od 17. do 18. ure možna sveta spoved. V cerkvi se vsak pripravi, spoved pa bo potekala v zakristiji. Obvezna je seveda maska.
  • Vsak dan, med tednom, ob 18. uri možnost za obhajilo v cerkvi. Pred obhajilom vsak v tišini zmoli kesanje in očenaš. Ob nedeljah bo možnost prejema obhajila ob 8. uri in ob 11. uri. Obvezne so maske in razkuževanje rok.
    Glede obhajila še ena spodbuda: namesto cele družine lahko pride samo oče ali mama in nese domov obhajilo tudi ostalim članom družine, starejšim in oslabelim. Na razpolago bodo tudi posodice za varno nošenje hostije, Jezusa, na dom. Gospod župnik bo delivcem podelil enkraten blagoslov.
  • V pripravi na praznik Vseh svetih in Vernih rajnih: od sobote, 24. oktobra, do praznika, Verne duše (2. november) bo vsak dan kratko bogoslužje ob 18. uri preko spletne strani, http://zupnija-moravce.rkc.si Bogoslužje bodo vsak dan pripravili posamezniki ali družine. Vabljeni k ogledu in sodelovanju. Posnetek si seveda lahko ogledate tudi kasneje, če ob določeni uri nimate časa.
  • Nameni svetih maš, ki so že "naročene", bodo opravljene ob določenih dnevih. Mašni dar lahko kadarkoli oddate v nabiralnik oz. v režo na vhodnih vratih župnišča. Seveda lahko mašne namene še naprej naročate po telefonu v času uradnih ur.
  • Nedeljske svete maše spremljajte preko radia Ognjišče, tv Exodus, na prvem programu RTVSLO ali preko spleta. Za enkrat iz naše župnijske cerkve ne bo prenosa.
  • Kateheti so vam že, nekateri pa še bodo poslali navodila za verouk in naloge na daljavo. Tudi starši ste vabljeni k sodelovanju, da bi spodbudili otroke in mlade za ta način kateheze. Priložnost, da v družinskem krogu poskrbite za skupno molitev. Izgovora, da nimamo časa, pravzaprav ni.

Zaželeno je, da nam posredujete še kakšne ideje in spodbude za skupno duhovno življenje. Za vse nas je ta situacija nekaj novega in nepredvidljivega, zato smo vsi skupaj vabljeni, da iščemo novih poti za krepitev duhovnega življenja in za našo skupno rast v Veri, Upanju in Ljubezni. Hkrati pa uporabimo utrjene in prehojene poti: molitev rožnega venca, molitve litanij, molitve drug za drugega, duhovno obhajilo, duhovno branje, spremljanje radio Ognjišče, tv Exodus.

Molitev za zdravje v času epidemije koronavirusa COVID-19

Oče usmiljenja in tolažbe,
tvoj Sin Jezus Kristus
nam je s križem pokazal vrednost trpljenja.
Pomagaj našim bratom in sestram,
ki že nosijo križ bolezni in so preizkušani.
Nakloni jim izboljšanje zdravja,
njihovim svojcem pa poguma in zaupanja.
Vsem zdravstvenim delavcem nakloni moči in zdravja,
da bodo vztrajali v ljubezni do bolnikov;
raziskovalcem pa, da bodo čim prej odkrili uspešno zdravilo.
Nam in vsemu svetu daj svoj blagoslov,
da bomo rešeni bolezni
in se ti bomo mogli s tvojo Cerkvijo zahvaljevati.
Amen.

Sv. Marija, zdravje bolnikov – prosi za nas.
Sv. Rok, zavetnik zoper kužne bolezni – prosi za nas.
Vsi božji svetniki in svetnice – prosite za nas.

Marija, zdravje bolnikov