Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 23. 02. 2020

7. nedelja med letom (XXXV, leto A, 23. 2. 2020)

Neki avtor je zapisal pomenljive besede: Če mi po naročilu Postave, začnemo na zlo odgovarjati z zlom, tedaj tudi mi postanemo zlo. S tem se zruši sam temelj Postave. S temi besedami se lahko strinja sedaj vsak, ki ne išče zase ali za bližnjega zadoščenja. Kaj pa ko se znajdemo v takšni situaciji, ko se nam zgodi krivica in iščemo po našem mnenju pravično kazen za storilca?

Ob tem mi prihaja na misel prizor iz osnovne šole, ko so se iz neznanega razloga med fanti začel spor. Hitro je prišlo do nenadzorovanega pretepa, kateremu so se pridružili vedno novi fantje in dekleta, in kjer se ni vedelo kdo ''deli'' pravico in kdo prejema ''pravično'' kazen. Zanimiv je končni komentar enega izmed fantov, ki se je kasneje vključil v pretepel, da je šel pomagat drugemu, ker je menil, da je oni drugi napaden.

Vidimo lahko, da se lahko hitro prezre pravi izvor problema, ki leži v samem temelju Postave in nam ga današnja Božja beseda ponovno osvetli: ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe. Dejanje povračila je zato lahko narejeno samo v ljubezni do Boga, bližnjega in sebe. Kakršnokoli drugo dejanje pa je dejanje zla, kot odgovor na zlo, in zato ni dejanje, ki bi pripeljalo do stanja miru v duši, pa četudi gre samo za pravično povračilo.

Jezus nas zato neprenehoma vabi, da bi bili podobni svojemu nebeškemu Očetu, in sebi ter bližnjim privoščili že tukaj na zemlji kos nebeškega miru in veselja.

Matej Rus

Danes, 23. februarja, obhajamo 7. nedeljo med letom.

• Med sveto mašo ob 10. uri bo zakrament svetega krsta prejela Zoja Grilj. Staršem in botrom vsa župnija iskreno čestita.

V tem tednu bo zopet reden verouk.

Jutri, v ponedeljek, 24. februarja, je redno srečanje ŽPS. Dobimo se ob 19. uri v župnišču.

V sredo, 26. februarja je pepelnična sreda in začetek postnega časa. Ta dan je tudi strogi post. Sveti maši, z obredom pepeljenja, bosta ob 10. in 18. uri. Pepeljenje na svoj način govori o minljivosti našega življenja in hkrati o Božji ljubezni v kateri smo prepoznani kot božji otroci poklicani za večno življenje. Po večerni sveti maši od 19. do 22. ure bo bedenje in molitev pred Najsvetejšim, za blagoslov posta, molitev za potrebe Cerkve in nas samih.

Kot vsako leto ste vsi lepo vabljeni k molitvam križevega pota ob petkih ob 17. uri iz Podstrani k sv. Mohorju in ob nedeljah ob 15. uri k ŽMB na Hribce. V drugem delu posta pa bo v ospredju sveta spoved na cvetni petek (Domžale) in cvetno nedeljo.

Slovenska Karitas nas tudi letos dejavno vabi k nekaterim postnim spodbudam, ki lahko postanejo tudi naša osebna prizadevanja v tem času:

• Preventivna spodbuda 40 dni brez alkohola. Letos spodbuda nosi podnaslov: za zdravje in za zdrave odnose. Geslo nas vabi, da smo bodisi doma, na cesti, pri delu v službi in v družbi odgovorni brez alkohola in drugih drog.
  • Dobrodelna akcija za pomoč JV Evropi.
  • Poglobimo postni čas; posebno postni petki nas spodbujajo k molitvi, odpovedi in premišljevanju.
  • Postna kocka: vsak večer bodo otroci in starši lahko izbirali med šestimi zapisanimi predlogi na kocki, ki jih bodo uresničili naslednji dan.

Vsa gradiva so na voljo tudi v e-obliki na www.karitas.si/post.

V soboto, 29. februarja, ob 8. uri ste za čiščenje župnijske cerkve na vrsti farani Vegove ulice.

Vsi ministranti, ki boste šli na dekanijski izlet ministrantov v soboto, 7. marca, morate do nedelje zvečer (1. marca) potrditi svojo udeležbo.

Iskreno se zahvaljujem Leonu Lavrič, ki je poskrbel za temeljito in čudovito restavriranje dveh kipov v veži našega župnišča.

* * * * * * * *

Kadar Matija zmrzuje, še 40 dni mraza prerokuje.

Matija, apostol

Antonija Firenška, vdova
Danijel Borttier, vojaški kurat

M 8.00 Čiščenje cerkve - Vegova ulica
M 18.00 Frančiška in Franc Brate, obl.
+ Jelka Vidergar
+ Lavrač, Perkovič in Berdajs
Anton Javoršek, 8. dan

1. postna nedelja
Albin (Zorko), škof
Evdozija, mučenka

M 10.00 Slavka in Ivan Urbanija, obl. (Soteska)
+ Ivan Vehovec, obl. (Limb. G.)

KRŠČENI IN POSLANI

Zakonska skupina in doživljanje postnega časa v družini

Starši opažamo, da otroci zelo močno doživljajo vero. Mnogokrat nas presenetijo s svojim razmišljanjem in vprašanji, na katera tudi sami ne poznamo odgovora ali pa jim ga težko razložimo. Ker je pred nami postni čas, si poglejmo nekaj spodbud, kako otrokom približati globino in lepoto posta.

Postne spodbude niso samo za odrasle. Tudi otroci si lahko izberejo neko postno nalogo, ki jo potem poskušajo uresničevati skozi post.

1. Pri večerni molitvi vsak član družine izreče zahvalo za nekaj, kar se mu je v dnevu zgodilo.
  2. Lahko naredimo postni koledar s tedenskimi izzivi. Npr. ta teden se bomo odpovedali čokoladi, naslednji teden risankam …
  3. Zvečer pri molitvi zmolimo postajo križevega pota.

Takšne in drugačne naloge morajo biti prilagojene starosti otrok. Veliko predlogov, kako lahko obogatimo doživljanje posta najdemo v reviji Mavrica in na spletnih straneh: http://www.koreninevere.si/; https://si.aleteia.org/; https://www.iskreni.net/.

Ob tem ne pozabimo, da se je z otroci pomembno pogovarjati o vsebini posta (npr. kaj je to strogi post) in pomenu prihajajočih velikonočnih praznikov (npr. zakaj so Jezusa križali). Za izhodišče pogovorov nam lahko pride prav otroško Sveto pismo, kjer je na otrokom razumljivejši način prikazano dogajanje velikega tedna.

Po navadi smo obremenjeni z mnogo obveznostmi glede službe, šole, obšolskih dejavnosti. Zato si pri načrtovanju postavimo realna pričakovanja. Velikokrat je uspeh že, če se uspemo vsak dan v molitvi ali pogovoru spomniti, da je post. Tudi druge postne sklepe, molitev in dobra dela skušajmo prilagajati trenutni situaciji.

Katarina Učakar