Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 25. 08. 2019

Duhovnik - kaplan

Bernard RožmanSredišče kaplanske službe je obhajanje evharistije in molitev. Iz globokega osebnega odnosa z Gospodom more duhovnik služiti sočloveku in Cerkvi ter ljudem podeljevati zakramente. Duhovniki živimo razvejano mrežo odnosov, saj z bližnjimi delijo tako skrbi kot veselje. Službe, ki jih opravlja duhovnik, so zelo različne. Ena od teh služb je tudi služba kaplana. Sam osebno bi to službo primerjal s službo vajenca. Ko si posvečen v duhovnika, te vprašajo, kakšno delo v cerkvi bi opravljal. Če odgovoriš, da bi rad delal na župniji, te pošljejo za kaplana na neko župnijo. Na župniji se od župnika, ki vodi župnijo poskušaš čim več naučiti in si oblikovati podobo župnika, ki te bo spremljala celotno življenje. V mojem primeru so me poslali za dve leti v župnijo Ribnica nato pa še za eno leto v župnijo Železniki, Dražgoše in Zali Log. Naloge kaplana kot sem jih sam videl. Prva naloga je maševanje in oznanjevanje evangelija. Kar nekaj časa ti vzame tudi delo v pisarni, ko se spoznavaš z raznimi obrazci in postopki. Nato kot kaplan poskušaš biti blizu mladim. Vodiš skupine kot so verouk, mladinska skupina, skavti, ministranti, zakonske skupine… Zdi se mi pomembno, da si vzameš čas, se pripraviš in poskušaš biti zraven, kot kaplan in kot človek, ki potrebuje prav tako človeško bližino. Spoznanja in prijateljstva, ki si jih ustvariš v času kaplanovanja ostanejo za celotno življenje. Zaradi neizkušenosti se lahko hitro tudi prikradejo kakšne nerodnosti, napake ali neprijetne situacije. Drži pa tudi, da kot kaplan nimaš takšne odgovornosti, kot na primer župnik. Lahko pa rečem, da sem zelo užival kot kaplan in z veseljem gledam na prihodnost in na nove izzive.

Bernard Rožman