Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 4. 08. 2019

Duhovnik - spovednik in duhovni voditelj

Drago LavričPo svoji službi in zaradi mašniškega posvečenja mora duhovnik svoj čas in svoje moči posvetiti tudi spovedovanju vernikov. Izkušnja kaže, da verniki radi prejemajo ta zakrament tam, kjer vedo in vidijo, da bodo našli požrtvovalne duhovnike. Poleg tega ne smemo zanemariti možnosti, da omogočimo posameznim vernikom prejem zakramenta sprave in pokore tudi med mašo. To velja za vse kraje, zlasti za stolnice, za cerkve v zelo obiskanih krajih ter za božjepotna svetišča, kjer se lahko organizira bratsko in odgovorno sodelovanje z redovnimi duhovniki ali starejšimi duhovniki.

Že več let to plemenito in potrebno duhovniško delo spovednika v baziliki Marije Pomagaj na Brezjah opravlja naš rojak p. Drago Lavrič DJ. V naši župniji smo lahko hvaležni tudi mnogim redovnikom, ki radi pridejo pomagat župniku pri spovedovanju posebno pred večjimi prazniki.

"Osebna (posamična) in celovita spoved ter odveza sta edini redni način sprave vernika, ki se zaveda velikega greha, z Bogom in Cerkvijo" (ZCP, kan. 960). Vzporedno z zakramentom sprave duhovnik opravlja službo duhovnega vodstva (duhovnega spremljanja). Kdor želi rasti in napredovati v svojem življenju, mu je duhovno spremljanje lahko v veliko pomoč. To velja toliko bolj za vse tiste, ki v svojem življenju želijo narediti kakšno pomembno izbiro, bodisi izbiro življenjskega stanu, bodisi kakšno drugo življenjsko izbiro. S pomočjo duhovnega spremljanja in duhovnega svetovanja laže prepoznamo delovanje Svetega Duha v življenju. Pomembna je duhovnikova vloga pastoralnega spremljevalca bolnikov pri čemer je pomembno, da je poln človečnosti in globoko duhoven, da izkoristi možnosti, ki mu jih ponuja psihologija, na drugi strani pa je prepričan, da je učinkovitost njegova delovanja odvisna od ljubezni Gospoda, ki jo posreduje. Duhovno vodstvo je pomembno tudi za prepoznavanje in utrjevanje duhovniškega poklica ali poklicanosti v razne oblike posvečenega življenja.

Lojze