Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 28. 07. 2019

Duhovnik med mladimi in za mlade

Aljaž Pirnat

Duhovniku na župniji ne zmanjka nalog in obveznosti. Ena izmed pomembnejših je zagotovo delo z mladimi. Otroci že zgodaj začnejo spoznavati Jezusa pri verouku, ki ima v Sloveniji dolgo tradicijo in je dobro organiziran. Kaj pa se zgodi z mladimi, ko prejmejo zakrament svete birme in končajo 9 let verouka? Zagotovo se tudi duhovniki nemalokrat vprašajo kako naprej in kaj storiti, saj jasne usmeritve in programa "z vrha" Cerkve ni. Nadškof Cvikl je lani na sinodi mladih, ki je potekala v Vatikanu, izrekel naslednje besede: "Veliko stvari slišimo, gotovo pa več ne poslušamo. Ali pa poslušamo zelo malo." Ena od ključnih nalog duhovnika je zato vsekakor, da nameni svoj čas mladim in jim prisluhne. Možna dejavnost za mlade je mladinski verouk, pri katerem mladi z duhovnikom obravnavajo teme, ki jih zanimajo in so za njih aktualne. Poleg tega pa lahko mladi po zaslugi mladinskega verouka ostanejo v stiku z drugimi sovrstniki iz župnije in s prijatelji iz okolice tudi po tem, ko se "porazgubijo" po srednjih šolah in fakultetah daleč stran od domačega kraja. Pomembno vlogo pri vodenju mladinskega verouka imajo lahko tudi bogoslovci, kot je primer v Moravčah. Pri delu z mladimi tako pridobijo pomembne izkušnje za njihovo nadaljnje delo kot duhovniki. Pomembno je, da se mlade obravnava kot polnopravne člane Cerkve in ne samo kot nek ločen manj pomemben del, o čemer pravi tudi papež Frančišek: "...Ne obstaja namreč Cerkev mladih. Niti ne obstaja Cerkev z mladimi ali za mlade. Obstaja eno samo telo, Cerkev, katere živi in ustvarjalni udi so mladi...". Zato je pomembno, da duhovniki mladim dopustijo, da lahko uresničujejo svoje ideje in želje ter jih ob tem podpirajo in jim svetujejo. Tako lahko v svoji polnosti delujejo npr. mladinski pevski zbori, skavti, oratorijski animatorji... Zato molimo za duhovnike, da bodo našli navdih za delo z mladimi in jih znali pritegniti ter za mlade, da bodo odprli srca za Jezusa.

Aljaž Pirnat