Avtor: Župnija Moravče Objavljeno: 16. 06. 2019

Duhovnik - posvečen za mašnika

Stanislav ZorePosvetitev novih duhovnikov je vedno eden najbolj veselih dogodkov vsake krajevne Cerkve. Pomeni namreč, da ta Cerkev izpolnjuje naročilo Gospoda Jezusa, naj prosimo Gospodarja žetve, naj pošlje delavce na svojo žetev.

Pri tem pa moramo dobro poslušati istega Jezusa, ki na drugem mestu pove, da duhovniki nismo žanjci, čeprav delamo na njegovem polju. Žanjci so angeli, duhovniki pa smo sejalci. Neutrudni, upajoči proti upanju, ponižno predani Gospodu v služenju Njegovemu ljudstvu. Za to poslanstvo smo duhovniki posvečeni.

Po litanijah vseh svetnikov, ko se v prošnji za delovanje Božje milosti povežemo s svetniki v nebesih, škof prosi Gospoda: "Usliši nas, Gospod naš Bog, in izlij blagoslov Svetega Duha in moč duhovništva na te svoje služabnike. Tebi jih izročamo, da jih ti posvetiš in jih vedno spremljaš s svojimi obilnimi darovi."

Po polaganju rok, ki poteka v tišini, škof v posvetilni molitvi prosi Boga, naj "svojim služabnikom podariš duhovniško dostojanstvo … Naj bodo dobri sodelavci škofovskega zbora, da bodo evangeljske besede po njihovem oznanilu in z milostjo Svetega Duha v srcih ljudi obrodile sadove, in da bodo prišle v vse kraje sveta"

Posvečeni potem drug za drugim poklekajo pred škofa, ki jim dlani mazili s sveto krizmo: "Gospod Jezus Kristus, ki ga je Oče mazilil s Svetim Duhom in z močjo, naj te varuje, da boš posvečeval krščansko ljudstvo in daroval Bogu sveto daritev."

V teh besedah, vzetih iz obreda duhovniškega posvečenja, je povzeto duhovništvo. Duhovnik je vedno postavljen v službo, v služenje. Nikakor se ne sme dvigniti nad služenje. Sin človekov je prišel, da bi stregel, in njegov duhovnik mora biti tisti, ki streže.

Služba strežbe pa ga postavlja v odnos z Božjim ljudstvom. Nihče ne more biti duhovnik sam zase in ne samo zase. Posvečen je, da posvečuje krščansko ljudstvo in da daruje Bogu sveto daritev. Kot takšen duhovnik vedno ostaja pred Gospodom, da mu govori o ljudeh, ki so mu zaupani, in pred ljudmi, ki jim govori o Bogu, ki ga je poslal mednje.

msgr. Stanislav Zore OFM,
ljubljanski nadškof