Sveta maša in blagoslov obnovljene slike Sv. Valentina v cerkvi na Limbarski Gori

V četrtek, 14. februarja 2019, smo praznovali god Svetega Valentina, zavetnika Limbarske cerkve. Njegov kip je na glavnem oltarju, nad njim pa je napis: Od Boga je prejel Sveti Valentin dva posebna darova, angela ob njem pa vsak s svojim napisom povesta, katera sta ta dva darova, da sta to dar spreobrnjenja grešnikov in dar čudežev nad bolniki.

V nedeljo, 17. februarja pa smo se v cerkvi na Limbarski gori veselili blagoslova še ene obnovljene slike, tokrat je to slika Svetega Valentina, ki je na desni strani, na zadnjem stranskem oltarju.  Oltar okoli slike je lepo baročno delo, ki nosi letnico 1737. Med  sveto mašo je prof. dr. Bogdan Dolenc v sodelovanju bogoslovca Petra Čemažarja blagoslovil obnovljeno sliko. Sliko je restavrirala gospa Nina Dorič Majdič, okvir pa  gospa Minca Marolt iz Kranja.

O življenju Svetega Valentina je zapisano zelo malo. Bil naj bi rimski škof, ki je v 3.stoletju,  za Kristusa pretrpel mučeniško smrt. Na skrivaj naj bi poročal krščanske pare, zaradi teh svojih dejanj pa je bil zaprt in usmrčen. Tako je sveti Valentin postal svetnik in zavetnik ljubezni. Med sveto mašo je bila še blagoslovna molitev za zaročence in vse, ki se to leto nameravajo poročiti.

Ljudski pregovor pravi, da ima Sveti Valentin ključe od korenin. Je priprošnjik zoper telesne in duševne slabosti, za razne bolezni, je zaščitnik romarjev, zavetnik čebelarjev, priporočajo pa se mu tudi mladi, zaljubljenci in zaročenci. Lepo je, da se večkrat spomnimo drug na drugega z besedami zahvale, z drobno pozornostjo, tudi če nismo zaljubljeni in na to dejanje ni treba čakati na god svetega Valentina. Vsak čas, vsak trenutek je primeren za to.

Rada bi omenila še staro slovensko legendo, ki v pesmi Stoji tam gora Limbarska, opeva dva popotnika, Svetega Valentina in svetega Peregrina, ki ju je ujela noč nekje v okolici Limbarske in sta v neki hiši prosila za zastonj prenočišče, za božji lon. Ošabna in bogata mlada vdova ju je zavrnila. Ker se je zelo hvalila s svojim bogastvom in imetjem, je še tisto noč izgubila vse, tudi hčerko. V obupu pred izgubo je večkrat vzdihovaje klicala: "Pomagaj Bog, svet Valentin in njega brat, svet Peregrin".

Kosmač Metka