Cerkev svetega Štefana v Zgornjih Kosezah

Cerkev svetega Štefana je podružnična cerkev župnije Moravče.

Prvič se cerkev omenja leta 1526. Sedanjo baročno cerkev so zgradili 1753. leta.

Cerkev ima poleg daritvenega še tri lesene oltarje:

• veliki oltar ima v tronu kip sv. Štefana, levo in desno od njega sta kipa sv. Boštjana in sv. Roka. Občasno v tronu visi slika sv. Štefana, ki kleči na oblakih in ga kamnajo. Sliko je naslikal slikar Leopold Layer. Leseni nastavek oltarja stoji na mizi starejše gotske cerkve. Oltar so postavili 24. junija 1892. leta;
  • oltar sv. Janeza ima v sredini kip sv. Janeza, evangelista, in ob strani kipa sv. Uršule in sv. Katarine iz leta 1903;
  • oltar sv. Jakoba ima v sredini kip sv. Jakoba, apostola, in ob strani kipa sv. Florjana in sv. Janeza Nepomuka.

Vsi oltarji in kipi na njih so delo domačega rezbarskega mojstra Andreja Rovška.

V cerkvi je križev pot, ki pa je preprosto ljudsko delo.

Svete maše v cerkvi svetega Štefana

• 2. postna nedelja ob 16. uri,
  • 4. velikonočna nedelja ob 16. uri,
  • sreda po 6. velikonočni nedelji ob 19. uri (za blagoslov in varstvo) po procesiji ob 18.30,
  • nedelja po godu sv. Jakoba Apostola ob 10. uri (žegnanje),
  • nedelja Kristusa Kralja vesoljstva ob 16. uri,
  • 26. decembra, na god sv. Štefana ob 10. uri,
  • ostale sv. maše so po dogovoru z župnikom.

Med sveto mašo na god sv. Štefana, 26. decembra, je blagoslov soli in po njej pred cerkvijo blagoslov konj in drugih domačih živali.

K prošnji procesiji v sredo po 6. velikonočni procesiji so vabljeni lovci lovske družine Moravče.

Kontakt

Za dodatne informacije se oglasite v župnišču župnije Moravče, Trg svobode 14, ali pokličite na telefon 01/723 10 55.